Araç Takibi

Dedektiflik Hizmetleri

Araç Takibi

Özel dedektiflik mesleği geliştikçe faaliyet alanlarına giren konular da çeşitlenmeye başlamıştır. Bugün insanlar, çok farklı ihtiyaçlarla özel dedektiflik bürolarına başvurmaktadır. Aldatılma takibi, eş takibi, sevgili takibi, çocuk takibi, sosyal medya takibi, casus yazılım tespiti, delil toplama, iş ortağı takibi ve personel takibi yanında, araç takibi için de özel dedektiflik bürolarının kapıları çalınmaktadır.

Araç Takibi

Özel dedektiflik kuruluşları, çözüm üretmek adına önemli hizmetler vermektedir. Son zamanlarda özellikle çalıntı oto araştırması ve tespiti en fazla talep gören hizmetler arasındadır. Büyük şehirlerde daha sık karşılaşılan oto hırsızlığı olayları, bu işi yapanlara oldukça yüklü haksız kazanç sağlamaktadır. Bu işten mağdur olanların sayısı ise hızla artmaktadır.

Başta çok zor gibi görünen araç takibi hizmetleri, deneyimli ve uzman çalışanları sayesinde özel dedektiflik büroları tarafından çabuk sonuçlandırılmaktadır. Çalıntı oto araştırması için özel dedektiflik kuruluşlarından hizmet talep eden kişiler, olumlu sonuçlar elde etmektedir.

Oto hırsızlığı yapanların en fazla başvurdukları yöntem, araçların şase numaralarını değiştirmek ve aracı başka kişilere satmaktır. Bu durumda sadece aracı çalınan kişi değil, bu aracı alan kişi de mağdur olmaktadır. Bir diğer yöntem ise araçı parçalamak ve parçalarını satmaktır. Bu açıdan hızlı davranmak çok önemlidir. Oto hırsızlığı olaylarında sıcağı sıcağına hareket etmek çok şey ifade eder.

Özel dedektiflik bürosu elemanları önce olayın nasıl gerçekleştiği konusunda, kendi yöntemlerine uygun sorular sorarak durumu kavramaya çalışırlar. Araç ile ilgili bütün bilgileri alırlar ve çalışmaya başlarlar. Dedektiflik hizmetleri, çok özel yöntemler ve sistemler kullanırlar. Bu şekilde, parçalanmış bile olsa, nerede olursa olsun aracın bir izini mutlaka bulurlar. Bu açıdan özel dedektiflik hizmetleri, çok profesyonel bir hizmettir.

Ancak bunun yanında dedektiflik mesleği istimara da açık bir meslektir. Sadece para hırsı ile bu işi yapan insanlar yok değil. Bu işten anlamayan beceriksiz kişilerden uzak durmak gerekir.

Dünyada, özel dedektiflik faaliyetleri gelişmeye başlayınca, ükemizde de bu yönde ihtiyaçlar ortaya çıkmaya başlamıştır. 1980’li yıllarda ülkemizin dışa açılımı hızlanmış ve dünya ile daha yoğun bir iletişim içine girilmiştir. Bir anlamda liberalleşmenin etkisi ile birlikte özel dedektiflik hizmetleri de çeşitli kişi ve kuruluşlar tarafından fiilen verilmeye başlanmıştır.

İlk yasa teklifinin hazırlandığı ve Meclis’te görüşüldüğü 1994 yılında, ülkemizde 70’in üzerinde özel dedektif olduğu sanılmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü açısından özel dedektiflik hizmetleri, insanların kişilik haklarına ve özgürlüklerine dokunmadan, her türlü özel bilgiyi toplamak, derlemek, değerlendirmek ve bu çalışmayı talep eden gerçek ve tüzel kişilere sunmak, konusu suç teşkil eden durumları ilgili resmi otoritelere bildirmek için yapılan çağdaş bir hizmet alanıdır.

2007 yılında bu hizmetleri veren kuruluşlar bir araya gelerek Özel Dedektifler Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ni kurmuşlardır. Ülkemizde faaliyet gösteren özel dedektiflik kuruluşlarını bünyesinde toplayan bu dernek, dedektiflik hizmetlerini tanımlarken şu ifadeleri kullanmaktadır: Bilinen durumların bilinmeyen yönlerini, görünen durumların görünmeyen yönlerini araştırmak ve elle tutulur delillerle ortaya çıkarmak.

Bugün ülke genelinde otuzdan fazla özel dedektiflik bürosu ve yüzün üzerinde bireysel olarak özel dedektiflik veya özel araştırma hizmeti veren kişi bulunmaktadır. Ancak özel dedektiflik alanında faaliyet gösteren ve derneğe üye olmayan çok sayıda kişi ve kuruluş da bulunmaktadır.

Özel dedektiflik hizmetleri konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ya da araç takibi konusunda bir ihtiyacınız varsa, şirketimizden destek alabilirsiniz. Şirketimiz, bütün dedektiflik hizmetlerinde olduğu gibi araç takip hizmetlerini de deneyimli ve eğitimli bir kadro ile vermektedir.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri