Böcek Cihazları Araştırması

Böcek Cihazları Araştırması

Böcek cihazları araştırması, özel yaşamının veya çalışma ortamının dinlendiğinden şüphe duyulan ya da güvenlik açıklarının olduğu endişesi duyulan her durumda, bu konuda uzman kişi veya kuruluşlardan talep edilen profesyonel bir hizmettir.

Böcek Cihazları Araştırması

Birçok dedektiflik bürosu yanında, sadece bu iş için kurulmuş olan firmalar, son derece gelişmiş teknolojik araçları kullanarak, deneyimli çalışanları ile talep edilen her ortamı tarayabilmektedir.

Kullanılan böcek cihazları sayesinde, ortamda bulunan bütün frekanslar ölçülmekte ve teknik olarak değerlendirilmektedir. Kablolu olabilen ama özellikle kablosuz tercih edilen böcek cihazları, ya bulunduğu ortamın içindeki ses ve görüntüleri kaydederler ya da bu ortam dışına yayın yaparlar. Böcek cihazları araştırması ile bu casus cihazların yerleri tespit edilir ya da ortamda böcek cihazlarının olmadığı teknik olarak kanıtlanır.

Böcek cihazları araştırması yapan firmalar ya da dedektiflik büroları tarafından, çalışmalara başlanmadan önce mutlaka bir risk değerlendirme çalışması yapılır. Arkasından gelişmiş profesyonel araçlar kullanılarak ortamın frekans haritası çıkarılır. Arama ve tespit çalışması tamamlanınca da detaylı bir risk analiz raporu hazırlanır.

Bu rapor, ortamda herhangi bir casus dinleme aracının yani böcek cihazının olup olmadığı ve varsa böceğin etrafında olan frekans trafiği bilgilerini içerir. Ayrıca raporda alınması gerekli önlemler ile ilgili detaylı bilgiler de paylaşılır.

Özel yaşamının veya çalışma ortamının dinlendiğinden şüphe duyan bazı kişi veya kuruluşlar için, bilgi güvenlik seviyesi çok önemlidir. Bu kişi veya kuruluşlar için sıradan bir böcek temizliği yeterli olmayabilir. Bu bakımdan bu konuda verilen hizmetlerin kapsamında, kalıcı böcek ve casusluk teknolojilerinden korunma sistemlerinin de kurulması talep edilebilir.

Böcek ve casusluk teknolojileri, ne kadar hızlı gelişiyorsa, buna karşılık böcek cihazlarını tespit eden teknolojiler de o oranda hızlı gelişmektedir. Bu yüzden, yüksek bilgi güvenlik sistemi kurmak isteyen kişi veya kuruluşların, ofislerinde, çalışma ortamlarında, toplantı odalarında hatta bütün bina içinde, çok geniş spektruma sahip izleme ve ortam dinleme teknolojileri ile tespit ve önleme sistemleri kurulabilir. Spektrum, elektro manyetik dalgaların veya seslerin, belli bir sınırlama olmadan, süreklilik içinde sınırsız değişmesi durumudur.

Böcek cihazları araştırması yapan firmalar ya da dedektiflik büroları, dinlendiklerini düşünen kişi ve kuruluşlara baştan şu önerileri yapmaktadır:

  • Duyulan endişeleri, korkuları ve şüpheleri, işyerindeki insanlar ile paylaşmayın.
  • Casus dinleme yöntemlerine, en fazla içerdeki çalışanlar tarafından başvurulduğunu akıldan çıkarmayın.
  • Olması muhtemel böcek cihazlarını kendi imkanlarınız ile bulmaya çalışmayın.
  • Konusunda uzman bir kuruluşa başvuru yapılırken, kesinlikle şüphe duyulan ortamı kullanmayın.
  • Böyle bir çalışma talep edildiğini, güvenilir kişiler dışında kimse ile paylaşmayın.

Eğer yapılan tespit çalışmaları sırasında uzmanlar tarafından herhangi bir böcek cihazı bulunursa, bu araştırmayı talep eden kişi veya kuruluşların karşısında seçim yapması gereken üç durum olacaktır:

  • Ya bulunan böcek cihazların yok edilmesini talep edebilir.
  • Ya da kötü niyetli kişilerin ortaya çıkarılması için eldeki bulguları kolluk güçleri ile paylaşabilir.
  • Bir başka seçenek ise, kurulu düzeneğe dokunmayarak, yanlış bilgiler vermeye başlayabilir ve sonuçları izleyebilir.

Ama her durumda böcek cihazı araştırması yaptırmış olması gerekmektedir ve bu işi yapan çok sayıda firma bulunmaktadır. Bu firmaların gözettikleri en temel ilke yapılan çalışmalar ile ortaya çıkan bilgilerin, hiçbir şekilde ve hiçbir kişi veya kuruluş ile paylaşılmamasıdır. Aslolan bu bilgilerin gizli tutulmasıdır.

Araştırma hizmetleri konusunda merak edilen her konuda şirketimizden destek alabilirsiniz. Bu arada böcek cihazları araştırması konusunda bir hizmet almak isterseniz, vakit kaybetmeden şirketimize geliniz.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri