Dolandırıcılık Araştırması

Dolandırıcılık Araştırması

Türk ceza kanuna göre, hileli davranışlar sergileyerek bir kişiyi aldatmak ve bu kişi veya başkası zarar görecek şekilde bir menfaat sağlamak için yapılan hareketlere dolandırıcılık denmektedir. Bu bir suçtur ve bu şekilde hareket edenler hapis ve para cezası ile cezalandırılır.

Dolandırıcılık Araştırması

Eğer dolandırıcılık suçu, insanların dini inançlarını ve duygularını kullanarak yapılmışsa, bu ağırlaştırıcı bir sebeptir. Yani bu durumda dolandırıcılık suçunu işleyen kimse, daha ağır bir ceza ile cezalandırılmayı hak etmiştir.

Bir başka ağırlaştırıcı durum ise, bir kişinin tehlikeli durumda olmasından veya güç durumda kalmasından yararlanarak dolandırıcılık suçunu işlemektir. Eğer dolandırılan kişinin algılama yeteneği zayıfsa, bu da ağırlaştırıcı bir durumdur. Yine, dolandırıcılık işinde, resmi kuruluşların veya derneklerin kullanılması da suçu ağırlaştırıcı bir durumdur.

Bunlar dolandırıcılık faaliyetinin yasal boyutları. Ama ne yazık ki yasal düzenlemeler ve uygulanacak cezalara rağmen dolandırıcılık faaliyetlerinin önü alınamıyor. Bilgi sistemlerine müdahale edilerek, banka veya kredi kuruluşlarının araç olarak kullanıldığı dolandırıcılık hareketlerine de oldukça sık rastlanmaktadır.

Yeni Türk ceza kanununda, bir de dolandırıcılık suçunu hafifleten bir durumdan bahsedilmektedir. Eğer dolandırıcılık, yasal olarak hakedilen bir alacağı tahsil edebilmek için yapılmışsa, bu iş yine dolandırıcılık suçudur ancak daha hafif bir ceza uygulanır.

Kısaca, dolandırıcılık, insanların hak ve özgürlüklerini engelleyen ve insanları kandırmaya yönelik hareketlerdir. Teknolojinin gelişmesi, dolandırıcılık faaliyetlerinin çeşitlerini ve yapılma şekillerini de doğal olarak etkilemiştir.

Kötü niyetli insanlar, başkalarının canını ve malını tehlikeye atarak bu işi yapmaktadır. Bazen yüzyüze geldiği insanları kandırmak suretiye dolandırıcılık yapılır. Ama bazen dolandırılan kişi bunu çok sonra farkedebilir.

Böyle durumlarda, dolandıran kişi hakkında hiçbir şey bilinmiyorsa, yapılacak en doğru hareket, bir dedektiflik bürosuna veya araştırma işleri yapmak üzere kurulmuş bir firmaya başvurmaktır. Bu kuruluşlarda çalışan uzman kişiler, en küçük detaylardan yola çıkarak, sonuca ulaşabilmektedir.

Bir dolandırılma olayı yaşayan insanlar, bunun sıkıntısı ile çoğu zaman etrafındaki kişilere bu konuda bilgi vermezler. Bu yüzden de gizli yapılacak bir çalışma bu insanların daha çok işine gelecektir.

Yine de bir dolandırılma olayı ile karşılaşmamak için, bazı önlemlerin alınması mümkündür. Herşeyden önce kişisel bilgilerin saklı tutulmasına ve herkes ile paylaşılmamasına özen göstermek gerekir. Bir işlem yapılacağı zaman, istenilen kişisel bilgilerin nerede ve nasıl kullanılacağından ve gizli tutulup tutulmayacağından emin olmak gerekir.

Bugün internet sayesinde, finansal işlemler başta olmak üzere birçok işlem online olarak yapılabilmektedir. Ama önemli olan kişisel bilgilerin internet ağları üzerinde gelişigüzel dolaşmasına engel olmaktır. Bu da ancak güvenlik önlemleri ile mümkün olabilir.

Bir mal veya hizmet alımı sırasında, alışveriş yapılan firmanın gerçek bir firma olduğundan emin olmak gerekir. Birçok dolandırıcılık paravan şirketler üzerinden yapılmaktadır.

Ama ne kadar önlem alınsa da bir gün dolandırıcıların oyunlarına gelinirse, araştırma firmaları bu konuda destek olmaktadır. Özel yaşamda veya iş hayatında, maddi veya manevi bir şekilde zor durumda kalınırsa, bu işi için devletin resmi kuruluşları devreye girecektir. Polis güçleri suçluları bulmak için çaba gösterecektir.

Savcı gerekli durumlarda soruşturma başlatacaktır. Ama bu işi hızlandırmak adına, özel dedektiflik büroları veya araştırma firmaları, konularında deneyimli ve eğitimli bir kadro ile kısa sürede sonuç alabilmektedir. Suçlular tesbit edildikten ve kanıtlar elde edildikten sonra işin yasal boyutu çok daha çabuk sonuçlanacaktır.

Araştırma hizmetleri alanında istediğiniz her türlü bilgiyi şirketimize başvurarak elde edebilirsiniz. Şirketimiz, dolandırıcılık araştırması konusunda da kişi ve kuruluşlara hizmet vermektedir.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri