Evlilik Öncesi Araştırma

Evlilik Öncesi Araştırma

Evlenmeye karar vermek kolay bir süreç değildir. Neticede aynı yastığa başkoymak ve bunu uzun yıllar boyunca sürdürebilmek söz konusudur. Aşık olmak çok kolaydır, önemli olan aşkı uzun yıllar boyunca hep yaşayabilmektir. Aşık insanlar için herşey toz pembedir.

Evlilik Öncesi Araştırma

Birçok bakımdan karşıdaki kişinin kusurları görülmez veya görmezden gelinir. Ama iş evlenme karararını vermeye gelince, ince eleyip sık dokumak gerekir. Kısa sürede karşıdaki kişiyi tanımak mümkün değildir. Kişilikler mutlaka farklıdır ama önemli olan karşılıklı özveridir.

Bu sayede birçok anlaşmazlık daha başlamadan önlenebilir. Ama ya iki kişi arasında kişilik bakımından derin uçurumlar varsa? Sosyal ve ekonomik bakımdan imkansızlıklar varsa? Ya da kötü alışkanlıklar varsa?

Evlendikten sonra sorun yaşamamak için, iyi düşünmek ve doğru karar vermek gerekir. Bugün boşanmaların tek nedeni hep şiddetli geçimsizlikler olmaktadır. İkinci neden ise aldatmadır. Ama her iki boşanma nedeninin de temelinde karşıdaki kişiyi iyi değerlendirmeden verilen acele kararlar vardır.

Bu bakımdan son günlerde dedektiflik büroları ya da araştırma kuruluşları, evlilik öncesi araştırma hizmetleri de vermektedir ve oldukça ilgi de görmektedir. Çünkü ne kadar olsa tarafsız bir görüş ve değerlendirme ile, araştırılması istenen kişi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Her ne kadar bir yasal düzenleme hala getirilememiş olsa da, bu konuda hizmet veren kuruluşlar, kendi içlerinde kabul edilebilir bir hizmet standardı oluşturmuş ve belli yöntemler uygulamaya başlamışlardır. Ayrıca kadrolarında akademik bilgi ve deneyime sahip elemanlar da çalıştırmaktadır.

Genel olarak araştırma kuruluşları bu yönde bir talep aldıklarında, önce bir ön görüşme yaparlar. Bu görüşmede araştırma talep edilen kişi hakkında her türlü bilgi paylaşılır ve nasıl bir yol izleneceğine dair bilgi alışverişi yapılır. Ancak gözden uzak tutulması gereken nokta sabretmektir.

Dedektiflik hizmetlerinde olduğu gibi araştırma hizmetlerinde de bazen çabuk yol alınmayabilir. Bu yüzden acele etmenin ve huzurlanmanın, hem araştırmayı talep eden açısından hem de bu araştırmada görev alanlar açısından bir yararı olamaz.

Ön görüşmeyi saha çalışması takip edecektir. Asıl vakit alacak çalışma da bu olacaktır. Bu aşamada, araştırılması istenen kişi tespit edilecek ve gerekli deliller toplanmaya başlanacaktır. Elde edilen bulgular bir sonuca götürmediği sürece araştırma işi devam edecektir.

Evlilik öncesi araştırma faaliyetleri uzun sürse de mutlaka kesin bir sonuç vermektedir. Sonuç olumlu da olsa, olumsuz da olsa, araştırma talep eden kişinin evlilik kararını vermesinde veya vermemesinde bu çalışma önemli bir destek verecektir.

Evlilik kutsal bir müessesedir denir hep ama son yıllarda boşanmalar o kadar artmış durumda ki, bunun nedenlerine inildiğinde hep acele verilen kararlar görülür. Oysa evlilik kararı, yaşamın en önemli kararlarından biridir ve kesinlikle tesadüflere bırakılacak bir iş değildir.

Karşıdaki insanı her yönü ile tanımak gerekir. Nasıl bir hayat sürmektedir? Kimlerle görüşmektedir? Gece yaşantısını seviyor mu? Alkol veya kumar gibi kötü alışkanlıkları var mı? Hatta çalıştığı iş yerindeki başarı seviyesi nedir? Kariyer beklentileri nelerdir? İş yaşamında geleceği parlak mıdır? Kısaca araştırılması istenen kişi, iş yaşamından özel yaşamına kadar çok geniş bir yelpazede incelemeye alınır.

Kendini hiç evlenmemiş tanıtan, aslında daha önce evlenip ayrılmış olan, hatta çocukları bulunan insanlar yok değil. Bu noktalar ilk defa evelenecek bir taraf için oldukça önemlidir.

Araştırma hizmetleri alanında merak edilen her konuyu şirketimiz çalışanlarına danışabilirsiniz. Şirketimiz, evlilik öncesi araştırma konusunda da eğitimli ve deneyimli çalışanlara sahiptir.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri