Gizli Kamera Araştırması

Gizli Kamera Araştırması

Ünlü dedektif Sherleck Holmes hayali bir kahramandır ve ilk hikayesi 1887 yılında yayınlanmıştır. Sherlock Holmes, dedektif kahramanlar içinde en meşhur olanıdır. Ama daha çok gözlemleri ve soruları ile olayları çözen bu dedektif, bugünün koşullarına sahip olsaydı, işi muhakkak daha kolay olurdu.

Gizli Kamera Araştırması

Teknolojinin gelişmesi ile casus araçları ne kadar hızla gelişiyorsa, bunlara karşı geliştirilen araçlar da o hızla gelişmektedir. Yeni teknolojik ürünler sayesinde olaylar çok daha kısa sürede aydınlanıyor.

Sherlock Holmes’un özelliği, diğer araştırmacıların göremediği çok küçük ayrıntılara dikkat etmesi ve elindeki ipuçlarından anlamlı bir bütüne ulaşmaya çalışmasıydı. Bugün, Sherlock Holmes’un bu dikkatini, zekasını ve görüşünü artıracak yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Yeni teknolojilerin bazıları, detayları tanımlayabilen yazılımlardan, bazıları ise elektronik araçların minyatürlerini yapmaktan oluşmaktadır. Gizli kameraların boyutları öylesine küçüktür ki, giysilerde aksesuar olarak bile kullanılabilir.

Teknoloji geliştikçe kameralar da şekilde şekile girmektedir. Gerek şekil olarak gerekse gittikçe küçülen boyutları ile casus kameralar ve ses kayıt cihazları, kullanım amaçlarına uygun üretilseler de zaman zaman kötü niyetli kişilere de hizmet etmektedir. Bu yüzden de gizli kamera araştırması, sıklıkça talep gören araştırmacılık hizmetlerinden biri olmuştur.

Gizli kameralar, kullanıldıkları ortamdaki görüntüleri, fotoğraf veya video formatında, içlerindeki belleklere kaydeden cihazlardır. Gizli kamera araştırması, ya da böcek tespit çalışmaları, ortamdaki sesleri ve görüntüleri içinde depolayan casus cihazların varlığını tespit etmeye ve yerini bulmaya yarayan çalışmalardır. Bu cihazların büyük bir kısmı içindeki güç kaynağını kullanır, ancak bir kısmı mevcut elektrik şebekesiyle çalışırlar.

Gizli kameralar kullanılırken, teknolojinin imkanlarından da yararlanarak dedektör yalıtım malzemeleri ile korunmaya alındığından kolay tespit edilememektedir. Bu tür kameraların yerlerini tepit etmek, el veya göz ile yapılan araştırmalar ile mümkün değildir. Gizli kameralar, ancak güçlü ve pahalı ekipmanlar ile tespit edilebilir ve uzmanlık gerektirir. Genel olarak ev ortamlarında veya çalışma alanlarında, dolap aralarına, saksı içlerine, abajurlara, kitaplıklara, biblolara, süs eşyalarına, avizelere, klima, televizyon ve benzeri elektronik araçların kenarlarına köşelerine ve prizlere konulmaktadır.

Bu iş için kurlmuş olan araştırma firmaları veya özel dedektiflik firmaları, gizli kamera araştırmalarını, teknik özelliklerini çok iyi bildikleri cihazlarla yapmaktadır. Gizli kameralar genel olarak, evlerde ve çalışma ofislerinde kullanılan elektronik araçların çok çok altında frekans dalgaları yayarak çalışırlar. Bu yüzden de gizli kameralar ancak bunları algılayabilen üstün nitelikli cihazlarla tespit edilebilir. Gizli kameralar çalışmaları sırasında bir miktar ısı da yaydıkları için, yerlerini tespit etmekte bazen termal kameralar da işe yaramaktadır.

Yasalar kaşısında, aslında son derece çeşitli ve etkili bu cihazları kullanmak, hatta bulundurmak bile suç teşkil etmektedir ve risklidir. Çünkü yasalar gizli kamera kullanımını özel hayata bir saldırı olarak kabul etmektedir ve kullanımı için özel izin alınması gerekmektedir.

Son günlerde, özellikle üst düzey siyasi yöneticilerin ve iş adamlarının gizli kamerlara yardımı ile dinlendikleri ve görüntülerinin alındığı haberleri duyulmaktadır. Bu durum aslında, güvenlik açıcından ne kadar büyük bir zafiyet olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu tür kameralar kendilerini ele vermeyecek yüksek teknoloji ile donatıldıklarından, gizli kamera araştırması yapan firmalar, nitelikli ve deneyimli elamanlar kullanmak yanında güçlü ve ileri teknoloji ürünü cihazlar da kullanmak zorundadır. Esas itibariyle, gizli kameralar GSM alt yapısı ve internet olanaklarını kullanırlar ve özel yaşamın bütün gizliliğini ortadan kaldırırlar.

Kişileri zor durumda bırakan ve bataryaları bitene kadar düzgün bir şekilde çalışan bu cihazlardan kurtulmanın yolu, bu konuda faaliyet gösteren firmalardan destek almaktır.

Araştırma hizmetleri alanında merak edilen her konuyu şirketimiz çalışanlarına danışabilirsiniz. Şirketimiz, gizli kamera şüphesi taşıyan ve araştırılmasını isteyen bütün kişi veya kuruluşlara hizmet vermektedir.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri