Kaçırılan Şahıs Araştırması ve Takibi

Kaçırılan Şahıs Araştırması ve Takibi

Kaçırılan veya birden ortadan kaybolan insan haberlerini televizyonlarda hep duyarız. Ya bir çocuktur kaybolan veya kaçırılan, ya yetişkin bir insandır. Bazen de akli dengesi yerinde olmayan veya son günlerde sıkça duyulan Alzheimer rahatsızlığına yakalanmış bir kişidir. Bu insanların bir kısmı bulunuyor ama bir kısmından bir daha haber alınamıyor. Fidye için kaçırılan insanların durumları ise daha sıkıntılı. Kötü arkadaşlıklar sonucu evinden uzaklaşan ve bir daha haber alınamayan gençler de bu kapsamda kayıp şahıs olarak ele alınıyor.

Kaçırılan Şahıs Araştırması ve Takibi

Polis bu kişilerin bulunması için bütün imkanları ile çaba göstermektedir ama bu çabanın yetersiz kaldığı durumlar da ne yazık ki oluyor. Emniyet teşkilatı tarafındna açıklanan istatiskilere bakılırsa 2014 Ocak tarihi itibariyle ülkemizde 6146 kayıp kişi bulunmaktadır. Bunların 2245’i çocuk, 4171’i ise yetişkin insandır. Bir de emniyet teşiklatına haber verilmeyen kayıp olayları bulunuyor. Kısaca sadece çocuklar değil yetişkin insanlar da kaçırılıyor. Bu insanların bir kısmı fiziksel şiddete veya cinsel tacize maruz kalıyor bir kısmı ise öldürülüyor.

Emniyet Müdürlüğü düzenli olarak alan tarama çalışması yapmak için gönüllü ekipler oluşturmaktadır, ancak bu çalışmalar kısa süreli olduğu için ve her zamanda da yapılamadığı için, çok etkili olamamaktadır. Bunun yanında ilanlar ve hatırlatma yöntemi ile de kaçırılan veya kaybolan insanlar bulunmaya çalışılmaktadır.

Kaybolan veya kaçırılan kişilerin bulunması için polis bir yandan bu çalışmalarını sürdürürken, bu konuda özel araştırma kuruluşlarından veya özel dedektiflik bürolarından yardım almak da mümkündür. Kaybolan veya kaçırılan şahısları bulmak konusunda bu kuruluşlarda görev yapan konusunda uzman kişilerin çabaları mutlaka süreci hızlandıracaktır.

Kaçırılma veya kaybolma olayının hemen akabinde bu kuruluşlardan destek istenirse, olay henüz yeniyken, kanıtlar ve bulgular ortadan kaybolmadan, özel araştırma görevlileri devreye girerler ve hem resmi makamlar nezdinde hem de şahsın bulunabileceği alanlarda inceleme ve araştırma çalışmalarını süratle başlatırlar. Uzmanlık alanlarına giren yöntemlerle başlatılan çalışmalar, genelde kısa sürede sonuç verir. Araştırma görevlileri veya dedektifler, aynı zamanda teknolojinin sağladığı imkanları da sonuna kadar kullanmaktadır.

Adam kaçırmak yürürlükteki yasalara göre bir suçtur. Bir kişiyi kaçırmakla, o kişi, hürriyetinden yoksun bırakılmış olmaktadır. Bir kişiyi hukuka aykırı olarak bir yere gitme hürriyetinden ya da bir yerde bulunma hürriyetinden yoksun bırakan kişiler hapis cezası ile cezalandırılır. Ama bu fiil gerçekleştirilirken, zor kullanılmışsa ve tehdit veya aldatma yoluna gidilmişse, ağırlaştırılmış ceza uygulanır. Bunun yanında adam kaçırma suçu, silah kullanılarak yapılmışsa, birden fazla kişi biraraya gelerek yapılmışsa, resmi görevini kötüye kullanarak yapılmışsa, eşe, anne ve babaya ya da çocuklara karşı yapılmışsa, ya da cinsel amaçla yapılmışsa, ceza daha da ağırlaştırılır.

Yasalar bu kadar ağırlaştırılmış cezalar öngörmesine rağmen yine de adam kaçırma olaylarının önüne geçilememektedir. Suç oranlarının gittikçe arttığı özellikle büyük şehirlerde, emniyet güçleri de her olaya yetişememektedir. Bu nedenle özel araştırma kuruluşlarından veya özel dedektiflik bürolarından yardım almak akıllıca olmaktadır.

Bu çalışmalara başlanırken, önce kaçırılan kişinin yaşadığı çevre ile irtibat kurulur. Beden dilini en iyi şekilde anlayan ve kullanan araştırma görevlileri bu sayede birçok ipucu elde ederler. Bu bilgilerle bir çalışma yöntemi belirleyerek arama çalışmalarını detaylandırılır. Her türlü teknolojik ekipmanın da yardımı ile kısa sürede sonuca gidilir.

Danışmanlık ve hukuki hizmetler alanında bilmek istediğiniz her konuda şirketimize müracaat edebilirsiniz. Gerek genel olarak bu hizmetler hakkında, gerekse kaçırılan şahıs araştırması ve takibi konusunda daha geniş bilgi almak hatta bu hizmetleri talep etmek için, şirketimize gelebilirsiniz.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri