Kayıp Şahıs Araştırması

Kayıp Şahıs Araştırması

Evlerinden çıkan ancak bir daha haber alınamayan öyle çok insan var ki. Bunların bir kısmı akli dengeleri yerinde olmayan insanlar. Bir kısmı çeşitli husumet ve düşmanlık olayları yüzünden ortadan kayboluyor. Bir kısmı ortada hiçbir neden yokken bir anda kendilerinden haber alınamıyor. Ne yazık ki birçoğu faili meçhul cinayetlere kurban gidiyor. Bazılarının ise tüm aramalara rağmen izlerine rastlanamıyor.

Kayıp Şahıs Araştırması

Kayıpların aranması elbette kolluk güçlerinin faaliyet alanına girmektedir ama çoğu zaman onların da çabaları yersiz kalmaktadır. İnsanlar o kadar çaresiz kalmaktadır ki, zaman zaman duvarlara yapıştırılmış kayıp ilanlarına bile umut bağlamaktadır. Ama şimdi dedektiflik büroları veya araştırma işleri yapmak üzere kurulmuş firmalar, kayıp ailelerine umut olmaktadır.

Bu kuruluşlar uzman ve deneyimli çalışanları ile, her türlü yolu kullanarak, kayıp olaylarını aydınlatmaya çalışmaktadır. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, kayıp şahıs araştırması, öyle kolay bir araştırma değildir ve çoğunlukla sonuç almak mümkün olmamakta ya da çok geç sonuç alınmaktadır. Kayıp olduğu bildirilen kişilerin bazen intihar ettikleri, bazen de öldürülmüş oldukları ortaya çıkmaktadır. Çok az da olsa sağ bulunan insanlar yok değil.

İşin aslına bakılırsa kayıp olayları analiz edildiğinde ülkemizin bölgelerine göre farklı nedenler öne çıkmaktadır. Örneğin doğu illerine daha çok aşk ve töre gibi nedenler yüzünden kayıp ihbarları yapıldığı halde, batı illerinde daha çok uyuşturucu veya organ mafyaları tarafından kaçırılma olaylarına rastlanmaktadır.

Kaybolan çocuklar ise başlıbaşına bir sorundur. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre 2006 Ocak ayı ile 2012 Nisan ayı arasında kaybolan çocukların cinsiyetleri ve yaş grupları şu şekildedir:

Yaş grubu

Kaybolan (%)

Hala aranan (%)

Bulunan(%)

0-9

4

6

4

10-14

29

28

29

15-19

67

66

67

Toplam

100

100

100

Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kayıp Şahıslar Büro Amirliği, kayıp kişilerin bulunması konusunda, kendileri tarafından geliştirilen özel bir program kullanmaktadır. Bu prgramda kayıp kişilerin boyu, kilosu, saç yapısı, burun şekli, ten rengi, ayakkabı numarası, hatta vücudunda bulunan doğal işaretler veya dövmeler gibi özellikler sınıflandırılmaktadır. Hatta birden ortadan kaybolan bir Amerikalı bayan turistin cesedi, bu program kullanılarak bulunmuş ve bir cinayete kurban gittiği ortaya çıkarılmış.

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği’ne bağlı ekipler, yine bu program sayesinde 2014 yılında yüzde 95’e yakın bir oranda kayıp kişileri bularak bir rekor kırmıştır. Bulunan kayıp sayısı yedi bine yaklaşmış.

Kullanılan bu program sayesinde, bulunan kimliği belirsiz cesede ait bilgiler sisteme girilmekte ve sistemdeki bilgilerle karşılaştırılmaktadır. Bu şekilde kimlik belirlemeye yarayan program çok başarılı olduğu için ülke geneline de yaygınlaştırılacaktır.

Özel dedektiflik büroları veya araştırma kuruluşları da benzer yöntemlerden yararlanmaktadır. Ama en çok da ortadan kaybolan kişilerin kaybolma nedenleri üzerinde durmaktadır.

2014 yılı içinde kaybolan ve daha sonra bulunan kişilerin kaybolma nedenleri şunlardır:

 • 300’e yakını gezmek için evini terketmiş
 • 350’ye yakını aile içi şiddet yüzünden evini terketmiş
 • 100’e yakını sinir hastalığı ve Alzheimer hastalığı yüzünden ortadan kaybolmuş
 • 150’ye yakını evlenmek için evden kaçmış
 • 100’e yakını borçları yüzünden ortadan kaybolmuş
 • 100 civarında kişi terör örgütlerine katılmak için evden kaçmış

2014 yılında ortadan kaybolanların fiziksel profilleri de şu şekildedir:

 • Kaybolanların yaşı en çok 18-25 yaş grubu arasında
 • Öğrenim durumu olarak en fazla ilkokul mezunları ortadan kayboluyor
 • En fazla kayıp başvurusu Ağustos ayında yapılmış
 • Kaybolanların 350’ye yakını işsiz, 200 civarı serbest meslek, 100’e yakını esnaf, 200’e yakını işçi
 • Kaybolanların 7’si memur 10’u yönetici

Bu istatistiki bilgiler kayıpların araştırılması çalışmasında önemli verilerdir. Özel dedektiflik büroları veya araştırma kuruluşları bu bilgileri kullanmanın yanında internet takibi, telefon izleme, kayıp kişinin çevresine yoğunlaşma gibi birçok yöntem de kullanmaktadır.

Gerek araştırma hizmetleri konusunda tereddüt duyulan noktaları öğrenmek için, gerekse kayıp şahıs araştırması konusunda bir hizmet almak için, şirketimize her zaman müracaat edebilirsiniz.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri