Özgeçmiş Araştırma

Özgeçmiş Araştırma

Özgeçmiş araştırması ülkemizde henüz yeni yeni duyulmaya ve talep edilmeye başlanan bir çalışmadır ancak bu çalışma dünyada yıllardır uygulanmaktadır. Özellikle de Amerika, Avrupa ülkeleri ve Uzakdoğu ülkelerinde çok sık kullanılan bir hizmettir. İşe yeni bir eleman arayan şirketler için en önemli konu, iş başvurusu yapan kişilerin sundukların özgeçmişlerin ne kadar güvenilir olduğu, ne kadar gerçeği yansıttığı konusudur. Bu konuda endişe duyan şirketler artık bir özel araştırma kuruluşuna veya bir dedektiflik bürosuna başvurarak özgeçmiş araştırması talep etmektedir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre şirketler, işe alacakları elemanların özgeçmişlerinde gösterilen bilgilerin doğruluğundan emin olmaktadır.

Özgeçmiş Araştırma

İşe başvuran kişiler, iş bulmanın son derece güçleştiği günümüz iş dünyasında yer edinebilmek için bazen özgeçmişlerinde abartılı veya yanlış bilgiler vermektedir. Hiç üniversite bitirmediği halde iki üniversiteden mezun olduğunu söyleyen, doğru dürüst ingilizce bilmezken iki dil bildiğini söyleyen, sadece bilgisayarı açıp kapatacak kadar bilgi sahibiyken birçok bilgisayar programını kullandığını ifade eden eleman adayları yok değil. Böylesine bir özgeçmiş önüne geldiğinde birçok yöneticinin dikkatini çeker elbette. Ancak bu bilgiler gerçek değilse ne olacak? Bu eleman adayı sahte bir üniversite diploması sunuyorsa, master yapmadığı halde master belgeleri gösteriyorsa, mühendis olmadığı halde mühendis olduğunu iddia ediyorsa, bu büyük bir aldatmacadır.

Böyle olunca artık işe alım yapan yöneticiler sadece özgeçmiş okumakla yetinmiyorlar, bir de bunun doğrulanmasını bekliyorlar. Bunun için de özgeçmiş araştırması yaptırıyorlar. Özgeçmiş araştırmaları, hem işe yeni alınacak elemanlar için hem de mevcut elemanlar için yaptırılan ve özgeçmişlerinde yer alan bilgi ve belgelerin doğrulanması amacını taşıyan bir araştırma çalışmasıdır. Bu belgeler, elemanın eğitim durumunu gösteren, veya daha önce çalıştığı firma bilgilerini içeren ya da katıldığı sertifika programlarını gösteren belgelerdir.

Bir özgeçmiş araştırma çalışması iki amaçla istenmiş olabilir:

  • Çalışan elemanların özgeçmiş bilgilerinde şüpheye düşülmesi durumunda
  • İşe yeni aşınacak kişilerin özgeçmiş bilgilerinin doğrulanması ihtiyacı duyulduğunda

Genelde özel araştırma kuruluşları, insanların kişisel özellikleri ile ilgili olarak bir araştırma yapmazlar. Genel olarak özgeçmişte yer alan belgelerin doğruluğu ve gösterilen referansların kontrolü amacıyla bu araştırma yapılmaktadır. Yani kişilerin özel yaşamlarına girilmemektedir.

Bu şekilde örneğin, ülke dışında alınan sertifikaların bir üniversite diploması gibi gösterilmesinin önünde geçilmiş olmaktadır. Bir de özgeçmişlerde ağırlıklı olarak işletme mezunu oldukları gösterilmektedir. Ama artık bunu yazmak da öyle kolay olmayacak.

Özel araştırma kuruluşu yetkilileri, üst düzey yöneticilerin özgeçmişlerinde bile doğru olmayan referanslar gösterildiğini söylemektedir.

Yapılan özgeçmiş araştırma çalışmalarının yasal olmadığı yönünde şüpheler bulunmaktadır.Ancak bu iş tamamen yasal düzenlemelere uygundur. Verilen özgeçmişler, kişilerin resmi beyanı olarak kabul edilmekte ve özgeçmişte ifade edilen konuların dışına çıkılmamaktadır. Bu açıdan da yasal herhangi bir uygunsuzluk bulunmamaktadır.

Özel araştırma kuruluşları, yaptıkları çalışmalar sırasında ilginç olaylara da rastlıyorlar. Örneğin bir keresinde bir firma bir çalışanının ajan olduğundan şüphelenerek özgeçmiş araştırması talep ediyor. Yapılan çalışma sonunda bu kişinin rakip şirketin hissedarı olduğu anlaşılıyor.

Özel araştırma şirketleri, özgeçmişlerde genel olarak şu noktaların araştırılması üzerinde durmaktadır:

  • Kimlik bilgilerinin doğrulanması
  • Adres bilgilerinin doğrulanması
  • Diploma bilgilerinin doğrulanması
  • Geçmiş iş deneyimi bilgilerinin doğrulanması
  • Referans bilgilerinin doğrulanması
  • Sertifika bilgilerinin doğrulanması
  • Sabıka kaydı bilgilerinin doğrulanması

Ama bunların dışında da işyerinin doğrulanmasını istedği başka araştırmalar da olabilmektedir.

Araştırma hizmetleri konusunda merak edilen herşeyi şirketimize danışabilirsiniz. Bu arada özgeçmiş araştırması konusunda bir hizmet almak istiyorsanız, vakit geçirmeden şirketimize müracaat ediniz. Taleplerinizi uzman ve deneyimli bir kadro ile yerine getirmekte ve çok çabuk bir şekilde sonuçlandırmaktayız.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri