Sosyal Medya Takibi

Sosyal Medya Takibi

İstatistiklere bakılacak olursa, ülkemizde Facebook veya Twitter kullanımı hiç de küçümsenecek boyutta değil. Dünya kullanıcı sıralamalarında ülkemiz en üst sıralarda yer alıyor. Her türlü ilişkiyi sosyal medya üzerinden başlatan ve sosyal medya üzerinden bitiren kişilerin sayısı her geçen gün yükseliyor.

Sosyal Medya Takibi

Birkaç yıl önce dünyada ilk twitter nikahı da ülkemizde kıyılmıştı. Hatta bu haber uluslararası basında da yer bulmuştu. Davetliler, nikah törenini, bir salonda kurulan dev ekrandan izlemiş, hatta nikah memuru tweet atararak davetlilere hoşgeldiniz demişti. Gelin, evlenmeyi kabul ediyor musunuz sorusunda tweeter üzerinden evet demişti.

Yapılan araştırmalara göre, insanlar özel hayatlarını sosyal medya üzerinden paylaşmaktan zevk alıyorlar. Bir ilişkiye son veren insanların yüzde 52’si bu durumu hemen sosyal medyada yayınlıyor. Yeni bir ilişkiye başlayanların yüzde 38’i bu haberi hemen sosyal medyada yayınlıyor.

Harvard Üniversitesi nöroloji ünitesi çalışanları şu tespiti yapmışlar: sosyal medyada insanların kendilerinden söz etmesinin beyinde yarattığı etki, para, yemek ve cinselliğin yarattığı etki ile aynıdır. Yani bir çeşit kişisel tatmin sağlamaktadır.

Sosyal medyada çılgınlık yaratan dört büyük var: Facebook, Twitter, Instagram ve Foursquare. Bunlara bir de Whatsapp eklenebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Sosyal medya araçları, ilişkiler adına tehlike de yaratabiliyor. Kişiler kendilerini anlatmaktan hoşlanıyorlar ama bunun dışında sevgililerini anlatan, eski sevgililerini yoklamak isteyen ya da bir sevgili bulma arayışında olanlar da var.

Bu şekilde yapılacak bir araştırma sonucuna göre, ilişkilere güven duymak veya mevcut ilişkiyi sonlandırmak her zaman mümkündür. Sosyal medyada kim tarafından takip ediliyor, en son kim takip etti, ya da en son kimleri takip ediyor araştırmaları, hatta en son kimin fotoğrafını beğendi veya kime ne yorumlar yazdı, insanları tanımak bakımından önemli ipuçları vermektedir. Bu işi yapmak ise özel dedektiflik alanında yepyeni bir hizmet kapısını açmıştır. O da sosyal medya takip hizmetleri.

Sosyal medya takibi sadece eşler, sevgililer, yakın arkadaşlar için değil, çocukların için de yapılmaktadır. Bugün çocuklar, neredeyse yetişkinler kadar teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar. İnternet üzerinden kendilerini saklama yöntemlerini bile biliyorlar.

Anne ve babalar, her ne kadar sosyal medya üzerinden çocukları ile arkadaş olsalar da çocuklar yaptıkları ayarlamalar ile kendilerini ve hareketlerini gizleyebiliyorlar. O zaman çoukların sosyal medya takibi konusu uzmanlık gerektiren bir iş olarak ortaya çıkıyor.

Özel dedektiflik büroları, anne ve babaların talebi üzerine 18 yaşından küçükler için sosyal medya takibi yapabiliyorlar. Bu çalışmalar şu çerçevede gerçekleştiriliyor:

  • Çocuğun artan veya eksilen yönde, arkadaş değişim istatistiği
  • Sosyal medya üzerindeki hareketlerin içeriğine ve sayısına göre istatistiği
  • Sosyal medya araçlarının zaman dilimine göre kullanım istatistiği
  • Çocuğun arkadaşlarının yaş ve cinsiyet gruplarına göre istatistiği

Bu şekilde anne ve babalar, çocuğun internet ortamındaki davranışları konusunda detaylı bilgi sahibi olmaktadırlar. Dolayısıyla önlem almak için fırsat yaratılmış olmaktadır. Bu sayede, aile içinde iletişim sıkıntısı yaşanmadan, ve daha önemlisi baskı unsuru olmadan çocuğa duyarlı bir yaklaşım sergilemek mümkün olmaktadır.

Yapılan araştırmalar da şunu göstermiştir ki, doğal yöntemler ile çocuğun yaşamında yapılan değişiklikler, çocuğun gelişiminde uzun süreli olumlu sonuçlar yaratmaktadır.

Özel dedektiflik hizmetleri konusunda her tülü bilgiyi şirketimzden alabilirsiniz. Bu arada özellikle sosyal medya takibi konusunda bir hizmet almak isterseniz, hemen şirketimize başvurun. Kadrolarımızda bulunan, konularında uzman ve deneyimli özel dedektifler ve yanlarında çalışan kişiler sayesinde en kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

Dedektiflik Hizmetleri

Dedektiflik Hizmetleri