Bilinçli Dedektif

Bilinçli Dedektif

Evlisiniz ve çok tatlı bir çocuğunuz oldu. Dokunmaya ve öpmeye bile kıyamıyorsunuz. Ancak çalışmak zorundasınız ve çocuğa bakacak, göz kulak olacak birine ihtiyacınız var. Ama ne yazık ki aile büyüklerinden kimseyi bulamıyorsunuz. Ya uzaktalar, ya da bakacak durumda değiller. Anne ise bebek daha üç aylıkken işe başlamak zorunda. Kime güveneceksiniz o zaman?

Bilinçli Dedektif

Bu durum maalesef çalışmak zorunda olan bütün anne babaların ortak kaderi. Onlara çocuk sahibi olmayın demek mümkün mü? Doğanın hükmüne karşı gelinir mi? Bir şekilde bir bakıcı mutlaka bulunur demek kolay. Evet bu olmak zorunda zaten, ama güvenilir bir bakıcı bulmak o kadar da kolay bir iş değil.

Bu noktada probleme iki yönden bakmak gerekiyor. Daha işin başında bakıcı olacak kişiye karar verirken bu araştırmanın iyi yapılması ve doğru karar verilmesi problemin birinci yönü. Ama bir şekilde bir bakıcı için karar verilmişse, bu bakıcının ne kadar çocuk ile ilgilendiğini, çocuğa ne kadar anlayış gösterdiğini, beslenmesine ve oyunlarına karşı ne kadar duyarlı olduğunu araştırmak da problemin ikinci yönü. Kısaca her iki durumda da bu araştırma ve takip işlerini yapacak kişilere ihtiyaç duyulacaktır.

Özel dedektiflik firmaları ve özel araştırma kuruluşlarının verdiği hizmetleri arasında bu yönde çalışmalar da bulunmaktadır. Örneğin çocuk bakıcısı araştırması ve takibi hizmetleri bu çerçevede verilen bir hizmettir. Hemen hemen bütün özel dedektiflik firmaları, bu arada Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması da, talep edilmesi halinde bu hizmeti vermektedir.

Ancak anne babalar, her ne kadar çocuk bakıcılarına güven konusunda tereddüt yaşıyorlarsa, hizmet alacakları özel dedektiflik firmasına güvenmek konusunda da endişe duymaktadır. Özel dedektiflik mesleğinin giderek daha cazip gelmesi ve çok sayıda yeni özel dedektiflik firmasının kurulması, özellikle internet ortamında, bu hizmeti verdiklerini iddia eden yeni web sitelerinin açılması, haklı olarak hizmet bekleyen kişileri de tereddüte düşürmektedir.

Burada en önemli nokta özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin bilinçli olmalarıdır. Bu kişiler, dedektiflik mesleğinin gereklerine ve önemine inanarak bu işi yapıyorlarsa, bu mesleğin onuruna ve saygınlığına gölge düşürmeden takip ve araştırma hizmeti veriyorlarsa, ancak bu durumda hem kendileri bu işten kazançlı çıkacaktır, hem de bu meslek faha fazla gelişecek ve hak ettiği konuma çıkacaktır.

Dedektiflik mesleğini bilinçli olarak yapan özel dedektiflik bürolarının ve üyesi oldukları Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’nin çabaları sayesinde, bir özel dedektiflik hizmeti talep eden kişi ve kuruluşlar daha güvenli olarak bu firmalara başvurabilecek ve hizmet alabileceklerdir.

Ama bu işi bilinçsizce yapan ve para hırsı ile hareket eden sahte özel dedektiflik firmaları hem bu mesleğe zarar vermekte hem de bindikleri dalı kesmiş olmaktadır. Sahte özel dedektiflik firmalarından her zaman uzak durmak gerekmektedir. Peki ama bilinçli özel dedektiflik firmaları nasıl anlaşılacaktır? Elbette net, objektif kriter ortaya koymak kolay değildir. Yine de dikkat edilmesi gereken birkaç nokta sayılabilir. Örneğin özel dedektiflik firmasının uzun zamandır bu sektörde faaliyet gösteriyor olması bir ölçü olabilir. Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği üyesi olması da bir ölçüdür. Bunun yanında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgelerini almış olması da o özel dedektiflik firmasının işini pofesyonal olarak ve ulusal ve uluslararası standartlara uygun şekilde yaptığının ve müşteri memnuniyetine ve beklentlerine özel gösterdiğinin bir ifadesidir.

Kurumsal