Aldatıldım, Ne Yapmalıyım?

Aldatıldım, Ne Yapmalıyım?

Bir aldatma olayında çiftler, yaşadıkları ilişkinin dinamikleri içinde aldatma durumunda farklı tepkiler verebilir. Aldatma sonrasında yaşanacak süreç de farklı yaşanabilir. Ama genelde aldatmanın ortaya çıkması, ayrılık ile sonuçlanmaktadır.

Aldatıldım, Ne Yapmalıyım?

Aldatma olayından sonra eşlerin evlilik birliğini sürdürme kararı bir takım değişkenlere bağlıdır: kişilik yapıları, ilişkinin geçmişi ya da evliliğe bağlılıkları gibi. Bazı eşler, boşanmaya gitmek yerine evliliklerini kurtarmak için çaba sarf ederler. Amerika’da yapılan araştırmalarda, evliliklerin boşanma ile sonuçlanmasında, aldatmanın etkisi yüzde 20 çıkmış. Oysa evlilikleri bitiren asıl faktör, eşlerin zamanla birbirlerinden uzaklaşması.

Aldatma konusunda güven meselesi çok önemli. Güven bir kere sarsıldıktan sonra bunun yerine konması artık imkansızdır. Yaşamda mutlak güven diye bir şey yoktur. Bir insana sonsuz güven duyulamaz. Ailr birliğinin temeli ise karşılıklı güvene dayanır.

Ülkemizde yakın zamanda yapılan bir araştırmada evli kadınlara şu soru sorulmuş: evliyken, hiç başka bir erkekten hoşlandığınız oldu mu? Cevaplar oldukça ilginç. Bu soruya evet cevabını verenlerin oranı şu şekilde belirlenmiş:

  • Evliliğinin iyi gittiğini söyleyen kadınların yüzde 13’ü
  • Evliliğinin orta halli gittiğini söyleyen kadınların yüzde 9’u
  • Evliliğinin kötü gittiğini söyleyen kadınların tamamı

Burada soru hoşlanmaya yöneliktir, aldatmaya yönelik değil. Ama yine de ülkemizdeki kadın eşlerin aldatma nedeni, yüzde 50 oranında aşktır. Erkeklerin aksine kadınlar eşlerini, heyecan yaşamak için aldatmıyorlar, bir başkasına aşık oldukları için aldatıyorlar.

Aldatılan eş bundan emin olmak ister öncelikle. Verilecek karar sonradan gelecektir. Ama ülkemizde faaliyet gösteren özel dedektiflik büroları, kabul ettikleri ve uyguladıkları etik ilkeler gereğince, sadece şüpheye dayalı eş takip veya aldatılma araştırmalarını kabul etmezler. Bu tür hizmetleri verebilmek için ya çok şiddetli bir geçimsizlik olacak ve eşlerin evliliklerini sürdürmeleri imkansız hale gelecek ya da zaten evlilikleri boşanma noktasına gelmiş ve mahkemeye dilekçe verilmiş olacak.

Birinci durumda, henüz mahkemeye gidilmemiş olduğu için, aldatan tarafın takip edilmesi ve durumun kanıtlanması, yani aldatılma olayının ortaya çıkması ile, sorunla yüzleşmek, eşler için evlilik birliğini kurtarmaya bir vesile olabilecektir. Bu anlamda yapılacak eş takip veya aldatılma araştırma çalışmaları evlilik kurumunun bir garantisi olarak kabul edilebilir. Hatalı taraf kusurlarını görebilir ve yarattığı huzursuzluğun eşi ve çocukları üzerindeki etkilerini gidermeye çalışabilir.

İkinci durumda ise boşanma için mahkemeye gidilmiştir ama davaların uzama riski vardır. Bu yüzden özel dedektiflik bürolarından hizmet alınarak elde edilecek sağlam kanıtlar mahkemeye sunularak, mahkemenin dava süreci hızlandırılabilir. Çoğunlukla eş zaten aldatılma olayını biliyordur. Burada amaç olayı kanıtlamak yerine delil toplamaktır.

Bir aldatılma durumunda ne yapmak gerektiği konusunda tereddütleriniz olduysa, şirketimize gelerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. Bu arada bir özel dedektiflik hizmeti almak isterseniz, şirketimiz deneyimli ve uzman özel detektiflere ve özel araştırma görevlilerine sahiptir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler