Bayi Araştırması Neden Yapılmalıdır?

Bayi Araştırması Neden Yapılmalıdır?

Bazı üretici firmalar ürettikleri ürünleri bayiler üzerinden tüketiciye ulaştırırlar. Bayiler bazen birden fazla üreticinin ürünlerini satarlar, bazen de sadece bir firmanın ürünlerini. Her firmanın kendi bayi zinciri olmak zorunda değildir. Ancak üretici firmalar için bayiler ile uğraşmak kolay değildir. Gerek ödemelerde gerekse ürünlerde sık sık sorunlar yaşanabilir.

Bayi Araştırması Neden Yapılmalıdır?

Üretici firmalar için bayi zinciri kurmak ve bu sistemi yönetmek kolay iş değildir. Üretimi yapılan ürünün özelliklerine ve alıcı bulma yeteneğine bağlı olarak ülkenin her yerinde, her bölgesinde, her ilinde hatta her ilçesinde bayi bulmak gerekebilir. Sağlıklı bir bayi ilişkisini yürütebilmek için de bayiler ile çok iyi iletişim kurmak ve sürdürmek gerekmektedir. Bu nedenle de gerek bayi seçiminde gerekse mevcut bayiler ile ilişkide, bayi takibi ve bayi araştırması yaptırmak gerekir.

Bugün rekabet koşulları içinde üretici firma ile bayi ilişkileri, bir iş ortaklığıdır. Karşılıklı güvene dayanan ve çok kuvvetli bir bağ olması gereken bu ortaklığı kurmak kolay değildir. Kısa vadeli düşünmemek, ileride de sürdürülecek bir ilişki kurulmak zorundadır. Üretici firmalar için bayiler önemli bir konumdadır çünkü müşteriye çok daha yakındırlar. Bayilikler bir hevesle kurulur ve para kazanmak hedeflenir ama her iki tarafta da pastayı adil bir şekilde paylaşmalıdır.

Sadece ülkemizde değil, bütün yabancı ülkelerde de büyük markaların birbirleri ile olan rekabeti, aynı şekilde bayilere de yansır. Üretici firmalar üretim yöntemlerinde, pazarlama faaliyetlerinde ve yönetim anlayışında yenilikçi olmak zorundadır ve bu yaklaşım bayilerden de beklenmektedir. Bayiler doğal olarak kar etmek isteyecektir ama üretici firmanın koyduğu kriterlere uymak ve üretici firmanın çıkarlarını korumak zorundadır.

Kısaca karşılıklı bir güven ilişkisi söz konusudur. Bu çerçevede birlikte çalışılacak bayinin seçimi ve faaliyetlerini sürdüren bir bayinin kontrol edilmesi önemli bir konudur. Hemen hemen bütün özel dedektiflik firmaları ve özel araştırma kuruluşları, bayi araştırma veya bayi takip hizmetlerini de vermektedir. Bayilerin davranışlarından şüpheye düşen, bundan emin olmak isteyen veya dolandırıldıklarını farkeden üretici firmalar, bu tür hizmetleri talep etmektedir. Bunun yanına bayi olmak isteyen firmaların ne kadar dürüst çalıştıklarına, ne kadar süredir faaliyet gösterdiklerine, ne büyüklükte bir müşteri portföyleri olduğuna, ileriye dönük ne kadar müşteri edinebileceklerine, piyasada nasıl tanındıklarına ve rekabette ne kadar güçlü olabileceklerine yönelik bilgiler, bayi takip veya bayi araştırma hizmetleri ile elde edilebilmektedir.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, ayrı bir uzmanlık gerektiren bayi takip ve bayi araştırma hizmetlerini de hızlı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde müşterilerine vermektedir. İleride olumsuz olaylar yaşanmaması adına bu şekilde önceden durumun bir fotoğrafını çekmek üretici firmalar açısından önemlidir.

Bayi araştırmasının neden yapıldığı ve nasıl bir yöntem izlendiği konusunda ayrıntlı bilgi almak istenirse, şirketimiz yöneticilerine başvurabilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler