Bizim Dedektif Suriyeli mi?

Bizim Dedektif Suriyeli mi?

Son günlerde güneydoğu sınırlarımızda inanılmaz bir hareketlilik yaşanıyor. Komşu ülkeler ile aramızda en uzun sınır mesafesine sahip olan Suriye’de ne yazık ki rejim güçleri ve muhalif güçler arasında şiddetli çarpışmalar var. Her zaman olduğu gibi bu amansız karmaşada en fazla zarar görenler sivil halk olmaktadır. Savaştan kaçmaya çalışan Suriyeli’ler sınırlarımıza dayandılar ve ülkemiz, insanlık adına sınır kapılarını açtı ve kayıtlı olsun kayıtsız olsun neredeyse üç milyona yakın Suriyeli, sınırı geçerek topraklarımıza yerleşti. Hükümet bu göçmenlerin önemli bir kısmına sınır bölgesinde kamp yerleri oluşturmasına rağmen, önemli bir kısım Suriyeli de ülkemiz içlerine yayılmaya başladılar. Özellikle de büyük şehirlerde bugün hemen hemen her köşe başında bir Suriyeli ile karşılaşmak mümkün.

Bizim Dedektif Suriyeli mi?

Bu durum ülkemiz açısından, ekonomik, siyasi, sosyolojik, kültürel ve daha birçok noktadan çok ciddi sorunlar yaratmaktadır. Ancak konumuz ne bu sorunları tartışmak ne de çözüm aramaktır. Bunun yeri ayrı platformlardır. Ancak bu göç dalgasının özel dedektiflik mesleği açısından da yarattığı bir sıkıntı var. Acaba hizmet talep edilen özel dedektiflik firması tarafından görevlendirilen özel dedektif veya özel araştırma görevlisi bir Suriyeli olabilir mi? Öyle ya, göçmen olarak sınırlarımızdan geçen bunca insanın arasında, meslekleri olan, geldikleri ülkede profesyonel olarak bir iş yapan insanlar da bulunmaktadır. Bu insanlar çalışma izni alabildikleri oranda ülkemizde de mesleklerini yapmak isteyeceklerdir. Böyle olunca insanların bu yöndeki endişelerini yersiz bulmamak gerekir.

Şimdi bu konuya iki farklı açıdan yaklaşmak gerekir. Ülkemizde özel dedektiflik yapmak isteyen bu kişiler, gerçekten geldikleri ülkede zaten bu mesleği yapan kişiler olabilir. Ya da bizim ülkemizde özel dedektiflik mesleğine kabul edildiği gibi, ülkelerinde devletin güvenlik birimlerinde veya orduda görev yapan, emekli olan veya görevlerinden ayrılmak zorunda kalan kişiler olabilir. Ülkelerinde mülki idare amirliği veya hakimlik, avukatlık veya savcılık yapmış kişiler de olabilir. Bu kişiler meslekleri gereği özel dedektiflik mesleğine yatkın olabilirler. Bu kişiler ülkemizdeki yasal düzenlemelere uzak olsalar da bu eksikleri tamamlanabilir ve çalışma izimleri alındığı ölçüde ve dil problemi olmadığı sürece özel dedektiflik firmalarında görev alabilirler. Bu durumda bu kişiler uzman ve eğitimli olacaklarından bizim dedektifin Suriyeli olmasının bir önemi olmayacaktır. Neticede özel dedektiflik hizmetleri uluslararası standartlara uygun verilen bir hizmettir.

Ancak, işin bir de olumsuz yönü var. Bu da sahte özel dedektiflik firmalarıdır. Bu firmaların bütün derdi haksız kazanç sağlamak olduğu için, bu firmalarda çalışan özel dedektiflerin ne uzmanlıkları ne de hangi ülke vatandaşı oldukları çok da önemli değildir. İşte o zaman bizim dedektifin Suriyeli olmasından öte, bizim özel dedektiflik firmasının ne derece gerçek olduğu tartışılmalıdır.

Bütün profesyonel özel dedektiflik firmaları, bu arada Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, özel dedektiflik mesleğinin geleceğini düşünen ve bu yönde çaba gösteren firmalardır. Faaliyetleri sırasında hiçbir şekilde yasal düzenlemelerin dışına çıkmadıkları için, kadrolarında Suriyeli bir özel dedektifin veya özel araştırma görevlisinin çalışması konusunda da aynı hassasiyeti gösterirler. Önemli olan güven unsuruna zarar vermemektir. Bu firmalar kaliteli, güvenilir ve hızlı hizmet vermezlerse, bundan hem kendileri zarar görecektir hem de uzun vadede özel dedektiflik mesleği zarar görecektir.

Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği de, bugün için oldukça hassas bir konu olan Suriyeli özel dedektifler konusunda duyarlı davranmakta ve üyesi olan olmayan bütün özel dedektiflik firmalarını bu yönde uyarmaktadır.

 

Merak Edilenler

Merak Edilenler