Böcek Nedir, Nasıl Çalışır?

Böcek Nedir, Nasıl Çalışır?

Moskova’da görevli bulunan Amerika Büyükelçisine bir öğrenci tarafından 1946 yılında bir hediye veriliyor. Aradan altı yıl geçtikten sonra bu hediyenin içinde bir böcek olduğu farkediliyor. Yani bu böcek sayesinde Rusya, Amerikan büyükelçiliğini altı yıl boyunca izlemiş oluyor. Daha iki yıl kadar önce ülkemizde, dönemin Başbakanı’nın çalışma ofisinde de böcek bulunmuştu. Böcekler, istenilen bir ortamdaki sesleri dinlemek veya görüntüleri kaydetmek amacı ile kullanılan çok küçük boyutlu elektronik cihazlardır. Bunlar iyi niyetli amaçlar için kullanıldığında son derece yararlı olabilmektedir ama her zaman böyle olmuyor elbette. Devlet sırlarını elde etmek için ya da şirket sırlarını elde etmek için kullanılabildiği gibi, şantaj amaçlı kullanıldığı ve haksız kazanç elde etmeye çalışıldığı da olabiliyor.

Böcek Nedir, Nasıl Çalışır?

Böceklerin ilk kullanımı casusluk amaçlı olmuştur. Özellikle yukarıda örneği verildiği gibi soğuk savaş döneminde Amerika ve Rusya arasında çok kullanılmıştır. Ancak son yirmi yılda GSM teknolojisinin hızlı gelişimi paralelinde bu cihazlar da büyük gelişme göstermiştir. İçlerine yerleştirilen bir SIM kart sayesinde, dinlenmek istenen bir ortam, yer bağımsız olarak dünyanın bir ucundan bile izlenebilmektedir.

Böceklerin çok farklı çalışma yöntemleri bulunmaktadır. Bir grup böcekler, telefon hatlarına yerleştirilir ve telefon görüşmelerinin dinlenmesine olanak verir. Eskiden beri kullanılan bir yöntemdir. Radyo vericisi yöntemi ile çalışan böcekler, daha çok yakın mesafeden dinleme imkanı sağlar. En kolay yerleştirilen böcek çeşididir. Yukarıda sözü geçen Başbakan’ın çalışma ofisinde bulunan böcek türü de budur. Çalışma odasındaki bir prizde bulunmuştu. Bazı böceklere SIM kartı yerleştirilir ve bu şekilde mesafe sınırı olmadan her yerden dinleme yapılabilir. GSM teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak son yıllarda en yaygın kullanılan böcekler bunlardır. Bir kısım böcekler, laser sistemi ile çalışır. Bunlar kilometrelerce uzaklıklardan camlı bir ortamı dinlemeye imkan vermektedir.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması da, hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın güçlü kadrosu ve güçlü teknik altyapısı ile her çeşit böceğin yerini tespit edebilmektedir.

Prize yerleştirilen böceklerin dışarıdan anlaşılması çok zordur. Çünkü görüntüsü normal bir priz olan böceğin içinde aynı zamanda küçük bir batarya bulunmaktadır. Şarj edilebilme özelliği bulunan bu batarya, böcek sürekli elektriğe bağlı olduğundan tükenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Böyle olduğu için de bulunmadığı sürece bu böcek aracılığı ile uzun süre dinleme yapılabilmektedir.

Böcekler, büyük olsun küçük olsun her türlü eşya içine yerleştirilebilir. Bu nedenle dinlenme şüphesi olan ortamın, uzman kişiler tarafından sık aralıklarla ve doğru tarama araçları ile araştırılması gerekir.

İşin doğrusu teknoloji geliştikçe böcekler de daha sofistike hale gelmektedir ve hem varlıklarını hem de bulundukları yerleri bulmak zorlaşmaktadır. Odanın duvarlarına bile böceklerin yerleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Bu arada bir konuyu daha hatırlatmak gerekiyor. Böcek tarama cihazlarını üreten firmalar, arkasından kendi ürettikleri tarama araçlarının bulamayacağı daha etkili böcekler üretiyorlar. Aynı virüs teknolojisinde olduğu gibi.

Merak Edilenler

Merak Edilenler