Boşanma Davasında Dedektif Tutmanın Faydaları

Boşanma Davasında Dedektif Tutmanın Faydaları

Özel dedektiflik mesleğinin dünyadaki gelişimine bakılacak olursa şu hususlar tespit edilir:

Boşanma Davasında Dedektif Tutmanın Faydaları
  • Amerika başta olmak üzere Kanada’da, Avustralya’da ve Avrupa’nın birçok ülkesinde özel dedektiflik yasası çıkarılmıştır.
  • Özel dedektiflik faaliyetleri ile ilgili olarak bir kısım ülkeler ayrı yasalar çıkarmış, bir kısım ülkeler ise, bu faaliyetleri özel güvenlik yasaları içinde ele almıştır.
  • Hangi yöntem seçilmiş olursa olsun bütün yasal düzenlemelerde, özel dedektiflerin vereceği ve veremeyeceği hizmetler, ya tek tek sayılmıştır ya da genel olarak tanımlanmıştır.
  • Bizdeki gibi henüz bir özel dedektiflik yasasına sahip olmayan ülkelerde ise, özel dedektiflik hizmetlerine, ticaret hukuku, ceza hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku ve anayasa hükümleri uygulanmaktadır.
  • Özel dedektiflik hizmet talepleri, bir ihtiyaç olarak gittikçe arttığı ve bu hizmetler yaygınlaştığı için, bütün ülkelerde bir özel dedektiflik yasası çıkarma hazırlıkları yapılmaktadır.

Bizdeki duruma dönecek olursak, hala bir özel dedektiflik yasası uygulamaya girmemiştir ama Özel Dedektifler Derneği tarafından Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği çıkarılmıştır ve sektörde dürüst olarak faaliyet gösteren bütün özel dedektiflik büroları buna uymaktadır. Eş takibi veya aldatılma takibi için verilen özel dedektiflik hizmetlerinde de yaklaşım aynıdır.

Özel dedektiflikler ve özel araştırma görevlileri, tabi oldukları ilkeler gereğince sadece şüpheye dayanan eş takibi ve aldatılma takibi hizmeti vermemektedir. Bu hizmeti verebilmek için mutlaka iki koşul aramaktadırlar:

  • Birinci koşul, henüz boşanma davası açılmamış olsa bile, eşlerin arasında ciddi bir anlaşmazlık bulunması ve bunun sonucunda yakın bir zamanda evlilik birliğinin çökmesinin kaçınılmaz olması.
  • İkinci koşul ise zaten evlilik birliğinin çökmüş ve eşlerin boşanmak üzere mahmelere başvurmuş olması.

Birinci koşulda özel dedektiflik hizmetlerinin alınması ile amaçlanan, kusurlu eşin kusurlarını ortaya koymak, bu şekilde eşlerin yüzleşmesine fırsat yaratmak ve belki de evlilik birliğini kurtarmaktır.

İkinci koşulda özel dedektiflik hizmetlerinin alınması ile amaçlanan ise, artık geri dönüşü olmayan bir yola girildiğinden, en azından mahkeme süreçlerinin kısalmasını ve davanın bir an önce sonuçlanmasını sağlamaktır.

Bu yüzden boşanma davasında dedektif tutmanın faydası, süreci hızlandırmaktır. Özel dedektifler, kullandıkları yöntemler ve tekniklerle çok kısa sürede, bu hizmeti talep eden eş için bilgi ve belge toplamaktadır. Burada önemli nokta, toplanan bilgi ve belgelerin, herkese açık alanda elde edilmiş olmasıdır. Yani herkesin girip çıkabildiği yerlerde çekilen fotoğraflar, alınan video görünütleri veya ses kayıtları, mahkemeler tarafından delil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında kişi hak ve özgürlüklerine uyulmadan toplanacak bilgi ve belgeler, geçerli değildir, ayrıca bunları elde etmek de suçtur.

Boşanma davasında dedektif tutmanın faydaları konusunda daha fazla bilgi almak için, vakit geçirmeden şirketimize geliniz. Hem bu hizmetin detaylarını, hem de bu konuda alınacak bir özel dedektiflik hizmetinin koşullarını öğrenebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler