Çocuğun Kötü Alışkanlıklarının Önlenmesi

Çocuğun Kötü Alışkanlıklarının Önlenmesi

Acaba okuldan çıktıktan sonra çocuk hemen eve döndü mü? Okuldan sonra bir yerlere takılıyor mu? Acaba kimlerle arkadaşlık ediyor? Nerelerde takılıyor? Nerelere gidiyor? Gittiği yerlerde ne yapıyor? Bu soruların arkası yok. Bütün çalışan annelerin ortak sorularıdır bunlar. Kimse çocuklarının kötü arkadaşlıklar kurmasını, uygunsuz kişilerle konuşmasını, arkadaşlık etmesini ve en kötüsü, kötü alışkanlıklar edinmesini istemez. Ancak çocukları gözetecek birileri bulunmazsa, çocuk kendi anahtarı ile eve yalnız girmek zorundaysa bu tür riskler her zaman olacaktır.

Çocuğun Kötü Alışkanlıklarının Önlenmesi

Kötü alışkanlıkların sınırı yok. Ama günümüzde en tehlikeli olanlar, sigara, alkol, kötü arkadaşlar, kumar ve son günlerde daha tehlikeli bir durum haline gelen madde bağımlılığıdır. Madde bağımlılığı, insanların kullandıkları uyuşturucu madde üzerinde kontrolünü kaybetmesi ve o madde olmadan yaşayamamasıdır. Bir kere madde bağımlısı olduktan sonra bundan kurtulmak hiç de kolay değildir. Genelde arkadaş edinebilme veya arkadaş baskısı yüzünden ya da yalnızlığı paylaşma veya bir gruba girebilme gibi nedenlerle başlanır.

Sosyal ilişkileri zayıf, sorunlarını çözemeyen, tehlikeden hoşlanan, saldırgan yapısı olan ve özgüveni olmayan çocukların kandırılması oldukça kolaydır. Ne yazık ki madde bağımlılığı ortaokul ve lise çağlarına kadar inmiş durumdadır. Ve okul önleri bu açıdan son derece tehlikelidir.

Çoğunlukla merak duygusu ile veya ara sıra alırsam birşey olmaz düşüncesi ile ya da bir kere kullanmakla birşey olmaz düşüncesi ile başlayan madde kullanımı sonradan bağımlılığa dönüşür.

En basitinden bir sigara alışkanlığı bile ileride vücutta geri dönülmez hasarlara yol açabilir. Ülkemizde trafik kazalarında bir yılda ölen sayısı 12 bin civarındayken, sigaranın neden olduğu ölümlerin sayısı 100 bin civarındadır.

Bu yüzden çocukların takip edilmesi ve olası risklerden uzak tutulması gerekmektedir. Ancak çalışan anne ve babaların doğal olarak buna ayıracakları zaman yoktur. Böyle olduğu için dışarıdan destek almaları gerekmektedir.

Özel dedektiflik büroları ve özel araştırma kuruluşlarının bu yönde verdikleri çocuk takibi, çocuk arkadaşlarının takibi, öğrenci takibi, kötü alışknalıkların takibi ve bunlara benzer hizmetler işte bu nedenle çok önemlidir. Sadece bu hizmetleri talep eden kişilere destek olmamakta aynı zamanda sosyal bir probleme de çözüm olmaktadırlar.

Bu hizmetler kapsamında çocuklar takibe alınmakta, okuldan çıktıkları andan itibaren nereye gittikleri, nerelerde vakit geçirdikleri, kimlerle arkadaşlık yaptıkları, neler yaptıkları adım adım izlenmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların mutlaka izlenmesi gerekir. Ergenlik döneminde çocuklar çabuk sinirlenebilir, daha önce hoşlandığı şeylerden artık hoşlanmayabilir ya da suskunluk yaşamaya başlayabilir. Bu dönemde çocuğun ruh sağlığı oldukça risklidir. Yanlış olduğunu bildiği davranışları yapmaya başlar. Kötü alışkanlıklar en fazla bu dönemde kazanılır.

Çocuğun kötü alışkanlıklarının önlenmesi konusunda bir destek arıyorsanız, şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması yönetici ve çalışanlarına müracaat etmelisiniz. Kadromuzdaki uzman ve deneyimli özel dedektifler çok kısa sürede çalışmalarını tamamlar ve raporlarını sunar.

Merak Edilenler

Merak Edilenler