Çocuk Bakıcısı İçin Dedektif Tutmalı mıyım?

Çocuk Bakıcısı İçin Dedektif Tutmalı mıyım?

Çocuklarına bakılması için bir bakıcı ile anlaşan ailelerde son zamanlarda önemli bir endişe başgöstermiştir. Bakıcı sendromu denilen bu durum, bakıcı ile yetişen çocuklarda izlenen ve genel olarak çocukta ortaya çıkan ruhsal ve fiziksel gerilmelerdir.

Çocuk Bakıcısı İçin Dedektif Tutmalı mıyım?

Bakıcının kötü olması durumunda, çocuklarda yemek yeme bozukluklarından zeka geriliğine kadar uzanan bir dizi rahatsızlıklar çıkabiliyor. Hem fiziksel hem de ruhsal bozukluklar yaşanabiliyor. Ailelerin endişeleri, çocuklarının bakıcıya benzemeleri, bakıcının konuşma tarzından ve karakterinden etkilenmeleri konusunda yoğunlaşıyor.

Çocuklarda davranış şekillerinin ortaya çıkması ve sosyal bilinçlenme en çok ilk beş yılda olmaktadır. Bu dönem çocukta mimiklerin, jestlerin ve hareketlerin yerleştiği bir dönemdir. Eğer bakıcı, çocuk üzerinde sürekli baskı uyguluyorsa, empati kuramıyorsa, çocuğun duygularını anlamıyorsa, çocuk psikololojisinden haberi yoksa, bu durumda çocukta ruhsal sorunlar başlayabiliyor. Böyle olunca da çocuk iletişim kurmakta, kendini ifade etmekte zorlanıyor ve karşıdan gelen uyarıları anlamıyor, hareketleri otomatikleşiyor. Kısaca çocuk sadece kendi dünyasında yaşamaya başlıyor.

Hiçbir aile, çocuk bakıcısı ararken, çocuklarının bu duruma düşmesini beklemez. Ama bir yandan da gerçekler var. Baştan ne kadar iyi araştırılsa da, bazı durumlar yaşanmadan anlaşılmıyor. Bu yüzden çocuk bakıcısının kontrol altında tutulması gerekiyor.

Özel dedektiflik bürolarının çoğu, şimdi araştırma hizmetleri arasında çocuk bakıcısı araştırma hizmetini de sunmaktadır. Bu kapsamda çocuk bakıcıları sık aralıklarla takip edilmekte ve çocukla ne kadar iletişim kurabildikleri, ne kadar empati yeteneğine sahip oldukları, çocuk psikolojisinden ne kadar anladıkları, çocuğun davranışlarını ne kadar etkiledikleri gibi noktalarda araştırmalar yapılmaktadır.

Çocuğun sadece karnının doyurulması ve altına bakılması yeterli değildir. Çocukla oynamak ve konuşmak, onun zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Aksi halde sessiz durmaları için saatlerce televizyon karşısında oturtulan ve reklam ve klip izlettirilen çocukların çevrelerine duyarlılıkları körleşmektedir. Konuşması gecikmekte, etrafını algılayamamakta, göz teması kuramamaktadır.

Ailelerin bu şekilde ortaya çıkan bakıcı sendromundan endişe duymamaları olanaksız. Ancak bunu önlemenin tek yolu, bakıcı davranışlarının zamanında farkedilmesidir. Ne yazık ki günümüzün yüksek tempolu koşuşturması arasında aileler, bu en önemli konuya bile zaman ayrımakta güçlük çekmektedir.

Bu yüzden, çocuk bakıcısı için dedektif tutmalı mıyım, sorusunun cevabı evet olmalıdır. Özel dedektiflik büroları, bu hizmet kapsamında, çocuk bakıcısının geçmiş deneyimlerini, yaşam tarzını, davranış şekillerini ve diğer özelliklerini araştırmakta ve şu anda çocukla ilgisi ve onun gelişimine kattıkları konusunda yakın takip yapmaktadırlar. Üstelik talep olması halinde evin içine kameralar yerleştirilmekte ve anne ve babanın da uzaktan çocuğu ve bakıcısını izlemesine imkan vermektedirler.

Çocuk bakıcısı için dedektif tutma ihtiyacınız varsa, vakit geçirmeden şirketimize geliniz. Hem bu konunun detayları hakkında daha açıklayıcı bilgiler verelim, hem de bu konuda alınacak bir özel dedektiflik hizmetinin koşullarını konuşalım.

Merak Edilenler

Merak Edilenler