Dedektif Araştırmayı Hangi Metodlarla Yapar?

Dedektif Araştırmayı Hangi Metodlarla Yapar?

Dedektif denilince akla hep elinde bir büyüteç ile ipuçlarının peşinde koşan insanlar gelir. Bu görüntü belki de okunan kitaplardan veya izlenen filmlerden öyle kalmıştır akıllarda. Ya da bir zamanlar dedektifler gerçekten böyle çalışıyordu. Aslına bakılırsa teknolojinin olmadığı ama dedektiflere ihtiyaç duyulan dönemlerde, dedektifler daha çok akıl yürüterek çözümlüyordu sorunları. O dönemin dedektifleri, çok iyi birer gözlemciydi ve olay yerlerini çok iyi inceliyorlardı. Başarılı olmaları bu yeteneklerine bağlıyıdı. Normal bir insanın göremediği veya görüp de farkedemediği çok küçük detaylardan yola çıkarak sonuca gidiyorlardı.

Dedektif Araştırmayı Hangi Metodlarla Yapar?

Ama zaman değişti. Üstelik bilgisayar teknolojileri ve iletişim teknolojileri inanılmaz bir hızla gelişiyor. Görüntü kaydeden video kameralar, dijital fotoğraf makineleri, ses kayıt cihazları, hatta uydu sistemleri, GPRS sistemler, Mobese kameralar, mobil telefonlar, bir avuca sığan ancak inanılmaz bir güce ulaşan akıllı telefonlar, tabletler ve hergün piyasalara sunulan yeni bir teknolojik ürün. Bunlar yaşamı kolaylaştıran cihazlar ama bir o kadar da bunlardan kaçış yok. Bunlara bir de casus yazılımlar yüklendiğinde, kişi hak ve özgürlüklerinin sınırı kalmıyor. Bunlar elbette yasaların izin verdiği ölçüde kullanılan cihazlar, ancak nerede ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak bir suç işliyor olmak da var işin içinde.

İnsanlar bunları kullandığı ölçüde bu teknolojik cihazların gücünden özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri de faydalanıyor elbette.

Özel dedektiflik bürolarının verdiği hizmetler de günün gelişen koşullarına bağlı olarak gittikçe çeşitlenmektedir. Temel olarak özel dedektiflik bürolarının verdiği hizmetler şu şeklide gruplanabilir:

  • Dedektiflik hizmetleri: aldatılma takibi, eş takibi, sevgili takibi, adres tespiti, araç takibi, delil toplama, çocuk takibi, çocuk arkadaşının araştırılması, öğrenci takibi ve benzeri hizmetler
  • Araştırma hizmetleri: evlilik öncesi araştırma, miras araştırması, kayıp şahıs araştırması, kötü alışkanlıkların takibi ve araştırılması, öğrenci araştırması, çocuk bakıcısı araştırması ve takibi, e-posta araştırması ve benzeri hizmetler
  • Kurumsal hizmetler: böcek cihazları araştırması, dinleme cihazı araştırması, gizli kamera araştırması, dolandırıcılık araştırması, icra araştırması, şirket araştırması, iş ortağı takibi, marka araştırması, personel araştırması, özgeçmiş araştırma, casusu yazılım araştırması, elektronik ve teknik araştırma ve benzeri hizmetler

Özel dedektifler ve özel araştırma kuruluşları bütün bu sayılan dedektiflik hizmetlerini veya araştırma hizmetlerini verirken, her bir talebin özelliklerine göre bir yöntem tespit ederler ve uygularlar. Bu yüzden özel dedektiflerin dedektiflik yöntemlerini sınıflandırmak ve açıklamaya çalışmak pek kolay değildir. Üstelik her dedektif kendi yöntemlerini açıklamak zorunda da değildir.

Ancak yine de geçmişten gelen deneyimleri ve aldıkları eğitimlerin verdiği sistematik yaklaşım ile her bir talebin üstesinden gelecek güce sahiptirler.

Dedektiflerin araştırmalarını hangi yöntemlerle yaptıkları konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız şirketimize geliniz. Bu arada bir özel dedektiflik hizmeti de almak isterseniz, şirketimiz uluslararası çapta özel dedektiflere sahiptir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler