Dedektif Arayanlar İçin Öneriler

Dedektif Arayanlar İçin Öneriler

Özel dedektiflik hizmeti bekleyen kişi ve kuruluşların dedektif ararken en büyük sıkıntıları, dolandırıcı ve sahte özel dedektiflerin tuzağına düşmemektir. Bu yüzden özel dedektif arayan kişi veya kuruluşlar için şu öneriler yapabilir:

Dedektif Arayanlar İçin Öneriler
  • Özel dedektiflik bürosu olarak uzun zamandır faaliyet gösteren dedektiflik bürolarını ve buralarda çalışan özel dedektifleri tercih edin.
  • Özel dedektiflik bürosunun, Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne (kısaca Özel Dedektifler Derneği) üye olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Sektörde en düzgün ve güvenli hizmet veren özel dedektiflik büroları bunlardır. Bu bürolar aynı zamanda mesleğin etik kurallarının ve çalışma ilkelerinin belirlenmesi konusunda Özel Dedektifler Derneği’ne de destek olmaktadır. Hatta özel dedektiflik yasasının çıkması konusunda çaba göstermektedir. Bu işi profesyonel olarak yapan bu özel dedektiflik büroları her zaman ilk tercih olmalıdır.
  • Bugün genel olarak, devlette emniyet müdürü, emniyet amiri veya baş komiser ünvanı ile görev yapmış olan, veya Jandarma Genel Komutanlığı’nda subay olarak on beş yıl görev yapmış olan, ya da Milli İstihbarat Teşkilatı’nda şube müdürü veya daha üst bir ünvanla çalışmış olan kişiler kendi istekleri ile görevlerinden ayrıldıktan veya emekli olduktan sonra, özel dedektiflik yapmaya başlamaktadır. Bu arada mülki idare amirliği yapan veya en az on beş yıl fiilen hakimlik, avukatlık ya da savcılık yapmış olan kişiler de kendi istekleri ile görevlerinden ayrıldıktan veya emekli olduktan sonra, özel dedektiflik işine girmektedir. Özel dedektif seçiminde bu tür geçmişi olan özel dedektiflerin tercih edilmesi akıllıca olacaktır.
  • Özel dedektiflerin eğitimleri konusunda kesin bir çizgi yoktur. Özel Dedektifler Derneği, özel dedektiflik yasa tasarısı için verdiği görüşte, özel dedektifler için en az dört yıllık yüksek okul mezunu olmayı, özel araştırmacılar içinse en az lise ve dengi okul mezunu olmayı önemiştir.
  • Gerçi özel dedektiflik büroları, taksirli suçlar ve belli suçlar dışında ağır hapis cezası veya altı aydan fazla hapis cezası almış olan, veya affedilmiş olsalar bile devlete karşı işlenen suçlardan, hırsızlık, sahtecilik, dolandırıcılık, zimmet, rüşvet gibi yüz kızartıcı bir suçtan ceza almış olan, veya iflas etmiş ancak itibarı iade edilmemiş olan, ya da işini yapmaya engel ruhsal veya bedensel bir rahatsızlığı olan kişileri özel dedektif olarak kadrolarına almıyorlar ama yine de bu noktada emin olmanın yararı var.
  • Nihayet özel dedektiflerin toplum psikolojisi, suçlu ve insan davranışlarını çözümleme, soruşturma ve sorgulama teknikleri, suç psikolojisi ve kriminoloji konularında bilgi ve deneyim sahibi olmalarında yarar var.

Özel dedektiflerden hizmet almak isteyen kişi veya kuruluşların dedektiflik hizmetleri konusunda öneri almaya ihtiyaçları olabilir. Böyle durumlarda şirketimiz çalışanlarına başvurabilirsiniz. Hem bilgi vermek hem de bir özel dedektiflik hizmeti talebinizi yerine getirmek için şirketimiz, kadrosundaki uzman dedektifler ile hizmetinize hazırdır.

Merak Edilenler

Merak Edilenler