Dedektif Bilinmeyenleri Nasıl Çözer?

Dedektif Bilinmeyenleri Nasıl Çözer?

Özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri, herkesin kolayca yapamayacakları bir işin üstesinden gelmektedir. Belli bir eğitim düzeyi mutlaka gerekmektedir ama özel dedektiflik mesleği okulda öğrenilen bir iş değildir. Zaten üniversitelerde veya yüksek okullarda özel dedektiflik bölümleri henüz yoktur. Henüz diyoruz çünkü bu konuda Özel Dedektifler Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’nin gösterdiği çabalar inkar edilemez. Bu çabalar sonucunda bugün Kocaeli ve Uludağ Üniversitelerinde Özel Güvenlik Koruma Bölüm’leri açılmıştır ve burada öğrencilere Özel Dedektiflik ve Teknik Metodları konulu dersler verilmektedir. Yakın bir zamanda başka üniversiteler de ders programlarına bu konuları alacaktır.

Dedektif Bilinmeyenleri Nasıl Çözer?

İleriki yıllarda üniversite eğitimli genç özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri bu mesleğe katılacaklar ve okuldan öğrendikleri yöntemler ve tekniklerle özel dedektiflik mesleğini yapmaya başlayacaklardır.

Bugün mevcut özel dedektiflik firmalarında görev alan özel dedektiflerin neredeyse tamamı, daha önce devletin polis, jandarma veya milli istihbarat birimlerinde görev yapmış ve emekli olmuş kişilerden oluşmaktadır. Ya da bu görevlerini yaparken kendi istekleri ile görevlerinden ayrılmış ve serbest çalışmak isteyen kişilerden oluşmaktadır.

Böyle olduğu için bu kişiler son derece deneyimli bir geçmişe sahiptirler. Yıllardır çok çeşitli alanlarda verdikleri hizmetler sırasında edindikleri deneyim ve uzmanlığı şimdi birer özel dedektif veya özel araştırma görevlisi olarak vermektedirler.

Doğal olarak talep edilen özel dedektiflik hizmetinin konusuna ve kapsamına göre özel dedektiflerin çalışma yöntemleri ve kullanacakları kaynaklar da farklılaşmaktadır. Özel dedektifler başlattıkları çalışmaların gidişine ve gelişmelere göre uyguladıkları yöntemi sonradan değiştirebilirler de. Ancak hangi yöntemi uygularlarsa uygulasınlar bütün özel dedektifler, çalışmalarının her aşamasında hizmet talep kişi ve kuruluşlara bilgi vermek zorundadır.

Özel dedektifler çalışmaya başlamadan önce talep edilen hizmetin konusu, kapsamı, sınırları ve koşulları üzerinde mutlaka müşteri ile karşılıklı mutabakat sağlarlar. Arkasından yapılacak çalışmanın, mevcut yasal düzenlemelere ve toplumsal ahlaki ve etik değerlere ne kadar uygun olduğu konusunda bir değerlendirme yapılır. Bu adım geçildikten sonra artık çalışmada uygulanacak yöntem, kullanılacak kaynaklar ve zamanlama konusunda bir planlama yapılır. Planlama yapıldıktan sonra da takip ve araştırma çalışması başlatılır.

Arada çalışmanın gidişine uygun olarak durum değerlendirmeleri yapılır ve ihtiyaca göre yöntem değişikliği veya yeni kaynakların kullanılması için karar verilir.

En önemli nokta ise karşılıklı yapılan sözleşmede de yer alan gizlilik taahhüdüdür. Çalışmanın her aşaması ve çalışma tamamlandıktan sonra bile, elde edilen bütün bilgi ve belgeler titizlikle korunur ve hiçbir şekilde üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.

Dedektiflerin çalışma yöntemleri ve bilinmeyenleri nasıl çözdükleri konusunda, şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması yönetici ve çalışanlarından her zaman bilgi alabilir ve görüş alışverişi yapabilirsiniz. Bu arada herhangi bir takip ve araştırma hizmeti ihtiyacınız varsa, vakit geçirmeden şirketimize müracaat edebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler