Dedektif Bulmanın İpuçları

Dedektif Bulmanın İpuçları

Uluslararası Özel Dedektif Dernekleri Federasyonu’na üye olan bütün kuruluşlar, federasyon tarafından kabul edilen etik kurallara uymayı taahhüt etmektedir. Bu etik ilkeler şunlardır:

Dedektif Bulmanın İpuçları
  • İlke 1: Sorumlu ve hesap verebilir olmak
  • İlke 2: Dürüst ve doğru hizmet vermek
  • İlke 3: Hizmet verirken tedbirli ve titiz davranmak
  • İlke 4: Taraflar arasında çıkar çatışması yaşandığında taraf olmamak
  • İlke 5: Yasal düzenlemelere uygun davranmak
  • İlke 6: Hizmet bekleyen kişi ve kuruluşlara karşı, yetkin, saygılı ve nazik olmak
  • İlke 7: Herkese eşit davranmak
  • İlke 8: Bilgi ve belgelerin gizli tutulmasına önem vermek
  • İlke 9: Davranışlarında tutarlı olmak
  • İlke 10: Duyarlı olmak ve uygun olmayan davranışları rapor etmek

Bu ilkeler önemlidir. Özel dedektiflik mesleğinin ve özel dedektiflik sektörünün gelişmesine katkıları olacak ilkelerdir.

Bir takip hizmeti veya araştırma hizmeti olabilir ya da dedektiflik hizmetlerinde danışmanlık ihtiyacı duyulabilir hatta hukuki hizmet beklentisi olabilir, her ne yönde hizmet alınacak olursa olsun özel dedektif bulmak, bir özel dedektiflik bürosuna karar vermek kolay değildir. Özellikle günümüzde yaşanan sahte veya korsan dedektiflik olayları duyuldukça, insanların özel dedektiflere, hatta özel dedektiflik mesleğine güvenleri sarsılmış durumdadır.

Oysa yıllardır beklenen özel dedektiflik yasası bir çıkarılabilmiş olsa, mesleğin çalışma düzeni kurallara bağlanmış olacak, özel dedektif olmanın veya meslekten çıkarılmanın koşulları netleşecek, özel dedektiflik bürolarının çalışma esas ve yöntmeleri belli kriterlere oturmuş olacak.

Özel dedektiflerin bir araya geldiği her ortamda bu sıkıntılar dile getirilmektedir ancak hala bir çözüme ulaşılabilmiş değildir.

Bir özel dedektiflik hizmetine veya özel araştırma çalışmasına ihtiyacı olan kişi veya kuruluşlar, güvenilir hizmet beklemektedir, profesyonel hizmet beklemektedir, ciddi çalışan ve kuralları olan özel dedektiflerle çalışmak istemektedir, kısaca kaliteli dedektiflik hizmeti beklemektedir. Peki nasıl bulunacak bu özelliklere sahip özel dedektifler?

Bir özel dedektiflik bürosu aranırken ilk bakılması gereken özellik, firmanın ne kadar bir süredir sektörde hizmet verdiği olmalıdır. Kısa düşünen ve çabuk para kazanma hevesinde olan sahte dedektiflik bürolarının uzun süre varlık göstermesi mümkün değildir.

İkinci bakılması gereken özellik ise, firmanın Özel Dedektifler Derneği üyesi olup olmadığıdır. Dedektiflik mesleğini hakkıyla yapmak isteyen firmalar, zaten yukarıda açıklanan etik ilkeler çerçevesinde hareket etmek isteyecektir ve derneğe üye olacaktır.

Üçüncü bakılması gereken özellik firmanın sözleşme yapıp yapmayak olmasıdır. Sahte dedektiflik bürolarının ne isimleri gerçektir ne de adresleri. Aslında o anda bulunduklar yer bile onlara ait olmayabilir. Böyle olunca ne sözleşme yapmak isterler ne de yapsalar bile bu sözleşmenin bir gerçekliği olur.

İlk bakışta bir özel dedektif bulmanın ipuçları bunlardır. Ancak bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, şirketimize gelmek için vakit kaybetmeyin. Ayrıca bir özel dedektiflik hizmeti de almak istiyorsanız, şirketimiz özel dedektifleri ve özel araştırma görevlileri kısa sürede taleplerinizi yerine getirecektir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler