Dedektif Nasıl Kiralanır?

Dedektif Nasıl Kiralanır?

Özel dedektiflik firmalarının sayısı gittikçe artıyor. Özel dedektiflik mesleğinin gelişmesi ve bu sektörün güçlenmesi adına bu durum memnuniyet vericidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Özel dedektiflik ve özel araştırma hizmetlerine olan talebin bu kadar yükselmesi, bazı fırsatçıların da dikkatinden kaçmış değil. Böyle olduğu için sahte ve korsan özel dedektiflik firmalarının sayısında da önemli bir artış var. Bu tür dolandırıcı firmalar iki yönden zararlı olmaktadır. Birincisi özel dedektiflik mesleği ve bu sektör bu tür faaliyetlerden zarar görmektedir. Çünkü sahte dedektiflik firmalarının doğru dürüst bir hizmet verdikleri söylenemez. Yalan yanlış yaptıkları bir takım göz boyayan faaliyetlerle, aslında müşterilerden aldıkları bilgileri evirip çevirerek tekrar müşteriye sunmaktadır. Bu da işini doğru yapmaya çalışan özel dedektiflik firmalarını güç durumda bırakmaktadır. Dolandırıcı firmaların bir zararı da hizmet beklentisi içinde olan kişi ve kuruluşları maddi zarara uğratmalarıdır. Çünkü düzgün bir hizmet vermedikleri gibi bazı sahte dedektiflik firmaları işi daha ileri götürmekte ve elindeki bilgi ve belgeleri kullanarak müşterilere şantaj yapmakta ve onları tehdit etmektedir. Bu çok daha tehlikeli bir durumdur.

Dedektif Nasıl Kiralanır?

Özel dedektiflik yasası bir gün çıkar da bu mesleği yapacak olanların uymaları gereken usul ve esaslar belirlenir, standartlar konulur ve denetim ve gözetim yöntemleri tespit edilirse, bu kötü uygulamaların önünde geçilmiş olacaktır. Ama bugün özel dedektiflik hizmeti alacak kişi ve kuruluşların dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bu durumda özel dedektifler nasıl seçilecektir?

Bir özel dedektif kiralanırken ilk bakılması gereken, ne kadar tecrübeli olduğudur. Aslına bakılırsa, bu mesleği profesyonel olarak yürüten özel dedektiflik büroları ve özel araştırma kuruluşları, kadrolarına eleman seçerken, genel olarak resmi kuruluşlarda emniyet amiri ve emniyet şube müdürü gibi görevlerde bulunan veya jandarmada subay olarak görev yapan ya da milli istihbarat teşkilatında şube müdürü veya üst görevlerde çalışan ve emekli olan kişileri tercih etmektedir. Sözü edilen kişiler bu görevlerde yıllarca deneyim kazanmışlardır ve tecrübelerini tartışmak doğru değildir. Ayrıca valilik veya kaymakamlık gibi mülki idare amirlikleri yapan kişiler ile hakimlik, savcılık ve avukatlık yapmış olan kişiler de emekli olduklarında özel dedektif firmalarında çalışmaktadır.

Bir özel dedektif kiralanırken ikinci bakılacak nokta eğitimli olmalarıdır. Gerçi yukarıda sayılan görevleri yapmış kişiler zaten belli bir üniversite eğitimi almış kişilerdir. Henüz üniversitelerde ve yüksek okullarda özel dedektiflik bölümleri yoktur. Ancak üniversitelerin hukuk, iktisat, siyasal bilimler ve sosyal bilimler gibi bölümlerinden mezun olan kişiler de bu işi yapmaya uygun kişilerdir.

Bunun dışında özel dedektiflerin özel dedektiflik yasa tasarısında açıklanan özel dedektif olmaya engel bir durumlarının olmaması da dedektif kiralarken dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Özel dedektif nasıl kiralanır konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz, hemen şirketimiz yöneticilerine başvurmalısınız.

Merak Edilenler

Merak Edilenler