Dedektife Güvenebilir miyiz?

Dedektife Güvenebilir miyiz?

Bir dedektiflik hizmeti almak isteyen kişi veya kuruluşların en büyük problemi, hangi dedektife güvenecekleri konusundadır. Son yıllarda özellikle internet ortamında bir çığ gibi büyüyen özel dedektiflik bürolarına ne kadar güvenileceği, gittikçe tartışılır hale gelmiştir. Çünkü sadece sorunu olan ve bir çözüm arayışında olan kişi ve kuruluşlar değil, özel dedektiflik mesleğini yapan kişi ve kuruluşlar da bu olumsuz gelişmeden rahatsızlık duymaktadır.

Dedektife Güvenebilir miyiz?

Olumsuz gelişme derken, elbette bu firmalarının sayısındaki artış ifade edilmiyor. Yoksa böyle bir durum mesleğin gelişimi açısından son derece sevindiricidir. Ama büyümenin sağlıklı olması gerekiyor. Oysa bu kadar açılan özel dedektiflik bürosunun hepsinin de dürüst ve mesleğini inanarak ve severek yapıyor olması şüphe uyandırmaktadır.

Ele geçen bazı bilgiler, duyumlar, basına yansıyan olaylara bakılırsa, özellikle internet üzerinde kurulan web siteleri ile faaliyet gösteren bir kısım özel dedektiflik firmaları korsan veya sahte firmadır. Belli başlı bir ünvanları yoktur, gösterdikleri iletişim adresleri belirsizdir, ya da kadrolarında bulunan ve deneyimli ve uzman olduklarını iddia ettikleri dedektiflerin hiçbir özellikleri yoktur. Bütün amaçları kısa yolda ve zahmetsiz bir şekilde para kazanmaktır, ya da insanları bu yoldan dolandırmaktır. Bu kişiler dedektiflik mesleğinin en temel ilkesi olan güveni kötüye kullanmakta, ellerindeki bilgi ve belgelerle kişileri veya kurumları tehdit etmekte, şantaj yapmaktadır.

Peki, bütün bu toz duman arasında, gerçekten mesleklerini dürüst bir şekilde yapan gerçek özel dedektiflere veya özel araştırma görevlilerine nasıl ulaşılacak? Bu kişilere nasıl güvenilecek?

Aslında güvenilir bir özel dedektifte veya bir özel araştırma görevlisinde bulunması gereken nitelikler, gerek Özel Dedektifler Derneği çalışmaları ile ve gerekse özel dedektiflik bürolarının uygulamaları ile ortaya çıkmıştır. Bu niteliklerin başlıcaları şunlardır:

  • Eğitimli olmak
  • Yasal düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmak
  • Ticari ilişkiler konusunda bilgi sahibi olmak
  • Güncel olayları yakından takip etmek
  • Pratik zekaya sahip olmak
  • Analitik bir düşünce yapısına sahip olmak
  • Beden ve ruh sağlığı yerinde olmak
  • Adli ve finansal sicili temiz olmak
  • İnsan ilişkileri mükemmel olmak
  • Güven veren bir kişiliğe sahip olmak

Ancak insanlarla ilk karşılaşıldığında bu özelliklere sahip olup olmadıklarını anlamak mümkün değildir. Ancak birlikte çalışmaya başladıktan sonra bir takım özellikler kendini göstermeye başlar.

Bu yüzden özel dedektiflik bürolarının gözlemlenebilir ve ölçülebilir farklı özelliklerine bakılırsa, o firmada çalışan özel dedektiflere veya özel araştırma görevlilerine de güvenmek mümkündür.

O zaman, özel dedektiflik bürosunun geçmişine bakmak, ne kadar zamandır sektörde faaliyet gösterdiğini araştırmak bir ölçü olabilir. Bunun yanında firmanın Özel Dedektifler Derneği’ne üye olup olmadığı da bir ölçüdür. Ayrıca iş disiplini açısından firmanın işin başında bir sözleşme yapmak istemesi de bir güven unsurudur.

Hangi dedektife güvenileceği konusunda daha detaylı bilgi almak için hemen şirketimize geliniz. Bu arada bir özel dedektiflik hizmeti de almak isterseniz, şirketimiz deneyimli ve güvenilir bir kadroya sahiptir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler