Dedektifin Kıyafet Şekli Nasıl Olmalıdır?

Dedektifin Kıyafet Şekli Nasıl Olmalıdır?

Bütün özel dedektifler ve özel araştırma kuruluşları, bireysel olarak tek başlarına veya bir özel dedektiflik firmasına bağlı olarak, özel dedektiflik hizmetleri, özel araştırma hizmetleri veya danışmanlık ve hukuki hizmetler vermektedir. Ancak özel dedektiflerin, bu hizmetleri verirken, özel bir kıyafete gereksinimleri yoktur. Ama dedektif dendiğinde akla ilk gelen, bir pardesü, fötr bir şapka ve elde bir büyüteç olmaktadır. Bu tabii, seçilmiş bir dedektif kıfayeti değildir. Bunun nedeni sadece filmlerde dedektifler hep bu şekilde görüldüğü içindir.

Dedektifin Kıyafet Şekli Nasıl Olmalıdır?

1970’li yıllarda gösterilen Komiser Columbo dizini izleyenler hatırlayacaktır. Üzerinden düşecek kadar bol bir pardesü giyerdi Komiser Columbo ve hırpani bir görünüşü vardır. Bir roman kahramanı olan ve polisiye edebiyatının önemli kişiliklerinden biri olan Sherlock Holmes’u ise hemen hemen herkes duymuştur. Bu dedektif, elinde bir büyüteç ile iz sürerdi ve çözemediği bir olay olmazdı.

O yıllarda akıllara bile gelmeyen birçok konuda bugün özel dedektiflik hizmetleri talep edilmektedir. Bu hizmetlere hergün bir yenisi eklenmektedir. Düşünülürse daha on yıl öncesinde bile siber suç kavramı ortada yoktu. Oysa internet üzerinden yapılan akıl almaz olaylar, dolandırıcılıklar ve sahtekarlıklar yüzünden bugün siber suçlardan bahsediyoruz.

Böyle olunca özel dedektiflik hizmetlerine duyulan ihtiyaç arttığı gibi aynı şekilde, özel dedektiflik firmalarının ve özel dedektiflerin sayları da artmaktadır. Benzer şekilde özel dedektiflik yöntemleri ve kullanılan ekipmanlar da gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Özel dedektiflik faaliyetleri ilk başladığı yıllarda, gizli kameralar, gizli ses kayıt cihazları ya da casus yazılımlar yoktu. Çocuk takibi, öğrenci takibi, öğrenci arkadaşlıklarının takibi veya kötü alışkanlıkların takibi de yoktu. Ticari kuruluşlar için marka ve patent koruma, özgeçmiş araştırma, şirket araştırma, ortak araştırması, e-posta araştırması veya sosyal medya takibi gibi ihtiyaçlar da yoktu.

Zaman ilerledikçe, yeni teknolojiler geliştikçe ihtiyaçlar da çeşitlenmekte ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde özel dedektiflik veya özel araştırma hizmetleri için başvurulan yöntemler ve kullanılan donanımlar da değişmektedir. Ama bütün bu değişimlere rağmen değişmeyen tek kural, özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin, büyük bir gizlilik içinde bu faaliyetlerini gerçekleştirmeleri ve kendilerine deşifre etmemeleridir. Bu açıdan ne giydiklerinin ve nasıl göründüklerinin bir önemi yoktur. Önemli olan dikkat çekmemek ve sıradan insanlar gibi olabilmektir. Belki sadece hareket kabiliyetlerini sınırlamaması açısından spor giysileri tercih ettikleri söylenebilir ama yine de yaptıkların işin gereklerine uygun kıyafet seçimi önemlidir.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firmasında görev yapan bütün özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri de bu bilinç ile hareket etmekte ve yaptıkları işte dikkat çekmeyecek kıyafetleri tercih etmektedir.

Özel dedektiflerin nasıl giyindikleri konusunda merakınızı gidermek ve daha farklı bilgiler almak istiyorsanız, tereddüt etmeden şirketimiz yöneticilerine ve çalışanlarına müracaat edebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler