Dedektifler Neye Göre Araştırma Yapar?

Dedektifler Neye Göre Araştırma Yapar?

Özel dedektiflik hizmetleri talep edildiğinde, bu talebi yapan kişi veya kuruluş ile özel dedektiflik bürosu arasında bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmenin amacı, talep edilen hizmete neden ihtiyaç duyulduğunun ve beklenti detaylarının açıklanmasıdır.

Dedektifler Neye Göre Araştırma Yapar?

Talep edilen dedektiflik hizmetinin kapsamı ve sınırları baştan açık bir şekilde tespit edilmiş olmazsa, sonrasında anlaşmazlıklar yaşanabilir.

Özel dedektifler talep edilen hizmetin niteliğine ve özelliklerine bağlı olarak araştırma yöntemine ve hangi kaynakları kullanacaklarına karar verirler. Özel dedektiflerin çalışma planları, bu hizmeti talep eden kişi veya kuruluşun beklentileri ve verdiği bilgi ve belgelere bağlı olarak şekillenecektir. Bu açıdan özel dedektifler yapılan sözleşmeyi esas alarak çalışmalarına yön verirler.

Talep edilen dedektiflik hizmetleri çeşitli konularda olabilir. İhtiyaçların ve beklentilerin sınırları yoktur. Örneğin,

 • Adres tespiti, araç takibi, casus yazılım tespiti, delil toplama gibi çalışmalar talep edilebilir.
 • Eş takibi, sevgili takibi, aldatılma takibi, çocuk takibi, çocuk arkadaşının araştırılması, öğrenci takibi, kötü alışkanlıkların takibi gibi takip çalışmaları talep edilebilir.
 • Firmalar için, sosyal medya takibi, iş ortağı takibi, personel takibi, özgeçmiş araştırma, böcek cihazları araştırması, gizli kamera araştırması, dinleme cihazı araştırması, dolandırıcılık araştırması, icra araştırması, marka araştırması, elektronik ve teknik araştırma gibi araştırmalar talep edilebilir.
 • Kayıp şahıs araştırması, miras araştırması, e-posta araştırma, çocuk bakıcısı araştırması ve takibi talep edilebilir.
 • Danışmanlık ve hukuki hizmetler talep edilebilir.

Özel dedektiflerin çalışma yöntemleri konudan konuya değişiklik gösterecektir. Aslında her biri uzmanlık gerektiren bu çalışmaları sadece bir özel dedektifin yapmasını beklemek doğru değildir. Bir kısım özel dedektifler toplum psikolojisinden daha fazla anlar, suçlu ve insan davranışlarını daha kolay çözümleyebilir, suç psikolojisi ve kriminoloji konularında daha fazla bilgi ve deneyim sahibidir.

Bunun yanında bir kısım özel dedektifler, kriminal laboratuvarlarda uzmanlık sahibidir. Ancak genel olarak bütün özel dedektiflerin soruşturma ve sorgulama tekniklerini uygulamaları, yasal düzenlemeleri bilmeleri ve teknolojik donanımları tanımaları ve bunları kullanabilmeleri gerekmektedir.

Özel dedektifler, araştırma çalışmalarını organize etmek ve yürütmek için, şu sayılan temel yeteneklere ve yaklaşımlara sahip olmak zorundadır:

 • Talep edilen araştırmanın amaçlarını tespit etmek ve bu konuda hizmet talep eden kişi veya kuruluş ile anlaşmak
 • Hizmet talep eden kişi veya kuruluşlara, uygunluk, yasallık ve araştırma sonuçları konusunda önerilerde bulunmak
 • Elindeki kaynakları, süreyi ve yasal sınırlamaları esas alarak bir soruşturma planı hazırlamak
 • Beklentiler paralelinde en uygun soruşturma yöntemlerini ve kaynakları seçmek
 • Çalışma planını düzenli aralıklarla gözden geçirmek ve gerekiyorsa değiştirmek
 • Çıkar çatışmalarının üstesinden etkili bir şekilde gelmek

Dedektiflerin araştırmalarını nasıl yaptıkları konusunda daha fazla açıklama ihtiyacı olabilir. Böyle durumlarda şirketimiz çalışanlarına başvurabilirsiniz. Hem bilgi vermek hem de bir özel dedektiflik hizmeti talebinizi yerine getirmek için şirketimiz her zaman yanınızda olacaktır.

Merak Edilenler

Merak Edilenler