Dedektifler Sözleşme Yapmalı mı?

Dedektifler Sözleşme Yapmalı mı?

Bir özel dedektiflik firmasından ya da özel araştıma kuruluşundan hizmet almak için dikkat edilmesi gereken bir takım önemli noktalar bulunmaktadır. Hizmet alınacak özel dedektiflik firmasının mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kurulmuş bir firma olması, bir ticari adresinin olması, çeşitli vergi ve bildirimler açısından yasal düzenlemelere uygun faaliyet gösteriyor olması önemli noktalardır. Ama bir diğer önemli nokta, kendisinden hizmet talep eden kişi ve kuruluşlar ile bir hizmet sözleşmesi yapıyor olmasıdır.

Dedektifler Sözleşme Yapmalı mı?

Bir özel dedektiflik firmasının profesyonel ve işini bilen bir ticari kuruluş olarak faaliyet göstermesi için müşterileri ile işin başında bir hizmet sözleşmesi yapması birçok açıdan gereklidir.

Herşeyden önce sözleşmede hizmetin tanımı yapılmaktadır. Özel dedektiflik firmasından ne tür bir hizmet talep edildiği bu şekilde açıkça ortaya konmaktadır. Firma da kendisinden beklenen hizmetin ne olduğunu bu şekilde açıkça görmüş olmaktadır. Ayrıca sözleşmede, talep edilen hizmetin koşullları da yer almaktadır. Hizmet beklentisi olan kişi ve kuruluşlar bu hizmetin hangi sınırlar içinde verilmesi gerektiğini, müdahale edilmesi gerekli alanların neler olduğunu, hangi noktaların hassas ve dokunulmaz olduğunu ve hizmete özel daha birçok kısıtı ve beklentiyi bu şekilde dile getirmiş olmaktadır. Aynı şekilde özel dedektiflik firması da beklenen hizmetin özelliklerine göre nasıl bir yöntem uygulayacağını, hangi özel dedektifleri veya özel araştırma görevlilerini bu hizmete vereceğini, hangi cihazları kullanacağını, hizmetin ne kadar süreceğini bu koşullara bağlı olarak belirleyecektir.

Yapılacak sözleşmenin bir başka önemli maddesi de gizlilik taahhüdüdür. Çünkü hizmet bekleyen kişi ve kuruluşlar işin tanımını yaparken ve koşullarını paylaşırken bir takım bilgi ve belgeleri özel dedektiflik firmasına vermek durumundadır. Sözleşme yapıldıktan ve çalışmalar başladıktan sonra da doğal olarak yeni bir takım bilgi ve belgelere ulaşılacaktır. Müşterilerin üzerinde durdukları en önemli konu gizliliktir. Özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin ellerinde bulunan bilgi ve belgeleri hiçbir gerekçe ile ve hiçbir kişi ve kuruluş ile paylaşmaması gerekmektedir. Hizmet tamamlandıktan sonra bile müşterilerin referans olarak gösterilmemesi gerekmektedir.

Bu arada hizmet sözleşmesinde, verilecek hizmet ile ilgili ücretin ve yapılacak harcamaların ne kadar olacağı ve nasıl bunların ödeneceği konusunda da maddeler taşımalıdır. İleride çıkması muhtemel anlaşmazlıkların bir kısmı bu konuda çıkmaktadır.

Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye olan bütün özel dedektiflik firmaları, bu arada şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, hizmet talep eden kişi ve kuruluşlar ile, hizmet vermeye başlamadan önce mutlaka bir sözleşme yapmaktadır. Ama sahte özel dedektiflik firmalarının böyle bir sözleşme yaptıkları pek söylenemez. İşin başında firma sözleşme yapmaktan bahsetmiyorsa, bu firmalara kuşku ile yaklaşmak gerekir.

Özel dedektiflik firmalarından bir hizmet talep edildiği zaman nasıl bir sözleşme düzenlendiği konusunda şirketimiz yöneticilerinden bilgi alabilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler