Dedektifliğe Bir İki

Dedektifliğe Bir İki

Artık dedektifler ellerinde büyüteçlerle ipuçlarının peşinde koşmuyorlar. Sırtında pelerinleri, ağızlarında pipoları olan dedektifler de artık yok. Ya da üzerinde eski bir pardesü ile iz peşinde koşan dedektifler sadece filmlerde kaldı. Bilgisayar ve iletişim teknolojileri öylesine baş döndüren bir hızla gelişiyor ki, bir yandan özel dedektiflik verilecek yeni hizmet alanları ortaya çıkarken, bir yanda da özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin çalışma yöntemleri ve kullandıkları araç ve gereçler farklılaşmaktadır. Böyle olduğu için de hergün yeni özel dedektiflik firmaları veya özel araştırma kuruluşları ortaya çıkmaktadır. Bu hızla gelişen rekabet ortamında da her firma kendilerinin en uzman kadrolara sahip olduklarını, kendilerinin en gelişmiş teknolojileri kullandıklarını ve kendilerinin en kaliteli, hızlı ve güvenilir hizmeti verdiklerini iddia etmektedir.

Dedektifliğe Bir İki

Bir yandan da dedektiflik mesleğinin cazibe kazanmasına bağlı olarak, internetin hızla yaygınlaşması ve kullanıcı sayılarının inanılmaz artması üzerine, internet ortamında her gün yeni özel dedektiflik firmalarının web siteleri açılmaktadır. Bu yüzden yazının başlığını, dedektifliğe bir iki koyduk. Hem özel dedektiflik hizmetlerine olan talep gün geçtikçe yükselmektedir, hem de bu hizmeti veren veya verdiklerini iddia eden özel dedektiflik firmalarının sayısı artmaktadır. Ancak haksız kazanç peşinde koşan birçok sahte özel dedektiflik firması yanında elbette Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması gibi bu işi profesyonelce yapan özel dedektiflik firmaları da bulunmaktadır. Bu firmalar günün ihtiyaçları doğrultusundan hizmet proföylerini de gittikçe geliştirmektedir.

Günümüzde özel dedektiflik firmalarının verdikleri hizmetler şu şekilde gruplandırılabilir:

  • Dedektiflik hizmetleri çerçevesinde, eş takibi, aldatılma takibi, adres tespiti, araç takibi, delil toplama, çocuk takibi, çocuk arkadaşının takibi, öğrenci takibi ve benzeri hizmetler.
  • Araştırma hizmetleri çerçevesinde, miras araştırması, kayıp şahıs araştırması, kötü alışkanlıkların takibi, çocuk bakıcısı araştırması, e-posta araştırması ve benzeri hizmetler.
  • Kurumsal hizmetler çerçevesinde, böcek cihazları araştırması, gizli kamera araştırması, dinleme cihazı araştırması, dolandırıcılık araştırması, icra araştırması, şirket araştırması, iş ortağı takibi, marka araştırması, personel araştırması, özgeçmiş araştırma, casus yazılım araştırması, elektronik ve teknik araştırma ve benzeri hizmetler.

Bu hizmetler mutlaka belli kriterlere, ilkelere ve çalışma kurallarına bağlı olarak yapılır. Ancak sahte özel dedektiflik firmaları için bu geçerli değildir. Bu yüzden bir hizmet talep edilirken, kapısı çalınacak özel dedektiflik firmasını iyi araştırmak ve rastgele bir firmadan hizmet talep etmemek gerekir. Önüne gelenin bir web sitesi kurarak özel dedektiflik yaptığını ilan ettiği bu toz duman arasında iyiyi kötüden ayırt etmek gerekir.

Unutmamak gerekir ki iyi özel dedektiflik firmaları talep edilen hizmet ile ilgili olarak anayasa başta olmak üzere bütün ilgili yasal düzenlemelere uygun hareket eder ve yasal düzenlemelerin dışına çıkmaz. Kötü özel dedektiflik firmalarının ise hukuk bilgisi ya sınırlıdır ya da hiç yoktur ve yasaların izin vermediği yöntemleri ve cihazları kullanmak konusunda tereddüt etmez. İyi özel dedektiflik firmaları işe başlamadan önce hizmet talep eden kişi veya kuruluşlar ile bir sözleşme yapar ve müşterisinin beklentilerini ayrıntıları ile öğrenir. Kötü özel dedektiflik firmaları için sözleşmenin hiçbir önemi yoktur. Eksik bilgi ile işe başlayabilir Çünkü zaten niyeti düzgün bir hizmet vermek değildir. İyi özel dedektiflik firması, talep edilen hizmetin özelliklerine uygun şekilde deliller toplar, bunları analiz eder, değerlendirir ve bir rapor şeklinde müşterisine sunar. Kötü özel dedektiflik firmaları çoğu zaman bir rapor bile düzenlemez.

Her zaman dikkatli olmak ve kulaktan dolma bilgilerle değil gerçekten sağlam bir araştırma yaparak özel dedekitflik firmasının seçimesi gerekir. Aksi halde dedektifliğe bir iki yaklaşımı güden bir firmanın tuzağına düşmek işten bile değildir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler