Dedektiflik Firmaları Nasıl Bulunur?

Dedektiflik Firmaları Nasıl Bulunur?

İlk özel dedektiflik faaliyetleri 1980’li yıllarda başlamıştır ama ülkemizde özel dedektiflik mesleğinin bir sektör haline gelmesi daha çok 1990’lı yılların sonlarında başlamış ve 2000’li yıllarda gelişmiştir. Özel problemlerine çare arayan kişi ve kuruluşların özel dedektiflik hizmetlerine olan ilgisi, bu mesleğin gittikçe gelişmesine ve sektörün büyümesine yaramıştır. Biraz da popülaritesi sayesinde bu mesleği yapmak isteyenlerin de ilgi odağı olan özel dedektiflik, birçok kişi ve kuruluş için hala cazibesini korumaktadır. Bu konuda başarılı olanlar var, başarısız olanlar da. Ancak her meslekte olduğu gibi işini severek yapan, profesyonelliğine inanan ve bir hizmet sektöründe olduğunun farkında olan kişi ve kuruluşların başarısız olmasında bir neden yoktur. Yeter ki para hırsına kapılmadan, mesleğin gerektirdiği etik ilkelere ve çalışma esaslarına uygun şekilde ve Anayasa ve ilgili yasal düzenlemelerin dışında çıkmadan bu meslek icra edilsin.

Dedektiflik Firmaları Nasıl Bulunur?

Ancak herşey bu şekilde yolunda gitmiyor. Bu mesleğin gelişmesine zarar verecek şekilde sahte özel dedektif firmaları kuruluyor ve ne yaptıkları bilinmeyen, hiçbir niteliği olmayan kişiler, kendilerini uzman, deneyimli ve eğitimli özel dedektifler veya özel araştırma görevlileri gibi gösterebiliyorlar. Özellikle de internet üzerinde bir web sitesi kurarak kendilerini profesyonel kuruluşlar olarak tanıtan firmalardan bu açıdan uzak durmak gerekiyor.

Peki o zaman gerçekten profesyonel hizmet veren, kadrolarında deneyimli ve eğitimli özel dedektifler veya özel araştırma görevlileri bulunduran, teknolojik altyapısı modern ve güçlü özel dedektiflik firmaları nasıl bulunacak? Özel dedektiflik hizmeti verdiğini belirterek web sitelerinde yalan yanlış bilgi paylaşan ve kendilerinden bir hizmet bekleyen kişi ve kuruluşları kandırarak maddi çıkar sağlamaya çalışan bu sahte özel dedektiflik firmalarının tuzağına düşmemek için ne yapmak gerekiyor?

Unutmamak gerekir ki, bu arada ülkemizde hala bir özel dedektiflik yasası çıkarılabilmiş değildir. Bu yasanın çıkmamış olması yüzünden bu fırsatçılara gün doğmaktadır. Ama özel dedektiflik yasası olmasa da Anayasa ve ilgili diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde yine de mesleğin yasal boşlukları doldurulmaktadır.

Bu çerçevede profesyonel bir özel dedektiflik firması bulmak için, şu noktalara bakılması yararlı olacaktır:

  • Özel dedektiflik firması olarak bu sektörde ne kadar zamandır faaliyette olduğuna bakılmalıdır.
  • Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye olup olmadığına bakılmalıdır. Genelde bu derneğe üye özel dedektiflik firmaları, bu mesleğin geleceğine sahip çıkan ve profesyonel çalışan firmalardır.
  • Kadrolarında bulunan özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin geçmiş deneyimlerine, eğitimlerine ve uzmanlık alanlarına bakılmalıdır.
  • Aynı zamanda bu kişilerin taksirli suçlar dışında hapis cezası almış olup olmadığında, devlete karşı işlenen suçlardan ya da hırsızlık, dolandırıcılık, rüşvet gibi yüz kızartıcı suçlardan ceza almış olup olmadığına, fiziksel olarak işlerini yapmaya bir engellerinin olup olmadığına bakılmalıdır.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, hem firma olarak hem de kadrosuna bulunan çalışanlar olarak bu özelliklere son derece uygun faaliyet göstermektedir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler