Dedektiflik Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Dedektiflik Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Bugün daha çok büyük ve kalabalık şehirlerde özel dedektiflik mesleğine olan ilgi yüksek görünse de, diğer yerleşim bölgelerinde de gittikçe özel dedektiflik hizmetlerine olan talepler artmaktadır. Ancak bilinen bir başka gerçek de, özel dedektiflik mesleğinin kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesidir. 1994 yılından beri çıkmayan özel dedektiflik yasası artık bir an önce çıkarılmalıdır. Yoksa bu yönde bir hizmet beklentisinde olan kişi ve kuruluşlar mağdur olmaya devam edecektir.

Dedektiflik Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Genel olarak bir özel dedektiflik firmasının veya özel araştırma kuruluşunun seçiminde ilk dikkat edilecek nokta, firmanın kaç yıllık olduğudur. Yani ne kadar zamandır bu sektörde faaliyet gösterdiği önemlidir. Bu süre ne kadar uzunsa, bu durum firmanın kendini ispatladığını ve sektörde tutunduğunu, bir yer edindiğini gösterir.

Bir özel dedektiflik firmasında bakılması gereken ikinci nokta, kadrolarında bulunan kişilerin geçmiş deneyimleri, aldıkları eğitimler ve uzmanlık alanlarının ne olduğudur. Bugün ülkemizde özel dedektif yetiştiren bir ünüversite veya yüksel okul yoktur. Ancak ders programlarına dedektiflik mesleği ile ilgili konuların girmesi konusunda Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği tarafından ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda başarılı da olunmuştur. Ancak özel dedektifler bugün ağırlıklı olarak devlet kadrolarından gelmektedir. Emniyet birimlerinde, jandarmada, istihbarat teşkilatında veya mülki idarelerde görev yaptıktan sonra emekli olan veya kendi istekleri ile görevlerini bırakan kişiler, özel dedektif veya özel araştırma görevlisi olmaktadır. Kadrolarında bu nitelikte çalışanlar bulunan özel dedektiflik firmaları elbette tercih edilebilir.

Bir özel dedektiflik firmasında bakılması gereken bir diğer nokta, sahip olduğu belgelerdir. Bugün birçok özle dedektiflik firması ciddiyetini ve profesyonelliğini kanıtlamak üzere, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi almışlardır. Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, dedektiflik sektöründe bu belgeleri ilk defa alan firmalar arasındadır. Bu şekilde müşterilerine kaliteli hizmet verdiğini, bilgilerin gizliliğine önem verdiğini ve hizmet verirken müşteri memnuniyetini esas aldığını kanıtlamış olmaktadır.

Nihayet bir özel dedektiflik firması seçiminde, firmanın referansları da son derece önemlidir. Bugüne kadar hangi kişi ve kuruluşlarla çalıştığını ve hangi hizmetleri verdiğini anlamak açısından firmanın göstereceği referanslar önemli bir göstergedir.

Belki bir ölçüde özel dedektiflik firmasının faaliyet gösterdiği hizmet alanlarının çeşitliliği ve ülke çapında yaygınlığı da önemli olabilir. Bu en azından firmanın ne kadar sağlam teşkilata sahip olduğunu ve sunduğu hizmet yelpazesi ile müşterilerine ne kadar yakın olduğunu da göstermektedir. Bu anlamda şirketimiz yurdumuzun birçok ilinde ve ilçesinde hizmet vermektedir.

Özel dedektiflik firması seçiminde nelere dikkat edileceği konusunda daha fazla bilgi almak için ya da bir hizmet talep etmek için güvenerek şirketimiz yönetici ve çalışanlarına müracaat edebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler