Dedektiflikte Teknoloji Kullanımı

Dedektiflikte Teknoloji Kullanımı

Teknolojinin gelişmesi ile dedektiflik hizmetleri de artık çok daha çabuk ve kesin sonuçlarla verilmeye başlandı. Zamanında, dünyaca ünlü Sherlock Holmes, sadece bir büyüteç ile harikalar yaratıyordu.

Dedektiflikte Teknoloji Kullanımı

Gerçi o bir hayal ürünü kahramandı ve polisiye edebiyatının çok tanınan bir kişisiydi ama hikayelerinin geçtiği zamana bakılırsa, yani ondokuzuncu yüzyılın sonlarına, o dönemin imkanları da kısıtlıydı. Ancak bugüne gelindiğinde özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri öylesine gelişmiş ekipmanlar ve bilgisayar programları kullanıyorlar ki, takip ettikleri ve araştırdıkları konu her ne ise çözümlemek çok zamanlarını almıyor.

Örneğin geliştirilen bir elektronik cihaz yardımı ile, çok uzun süren DNA tespitlerini bile yapmak artık çok daha kolay. Suçlunun veya mağdurun deri, kan veya saç örnekleri alınarak bu cihazla kısa sürede DNA testi yapmak mümkün. Oysa daha yakın zamana kadar dedektifler için en büyük ipucu parmak iziydi. Parmak izi hala gücünü korusa da yeni teknolojik cihazlar sayesinde suçluya çok daha kolay ulaşılabiliyor.

Bu aracı kullanabilmek için tek koşul, olay yerinde bulunacak ter, kan, saç, tükürük, deri ve bunlara benzer ipuçlarıdır. Bu cihazın kullanılması ile elde edilen bulgular DNA bankalarına gönderilerek, oradaki verilerle karşılaştırılıyor. Bilindiği gibi her insanın kendine özgü bir DNA yapısı vardır. Bunun tek istisnası aynı yumurta ikizleridir. Bu özellik sayesinde, eskiden çok zaman alan araştırmalar şimdi kısa sürede sonuç veriyor.

Bu cihazı kullanmak uzmanlık gerektiriyor elbette. Ama bir de herkesin kullanabildiği teknolojik cihazlar var. Video kameralar, dijital fotoğraf makineleri, teleskopik kameralar ve benzerleri. Ancak bu araçların kullanımında, özel dedektiflik mesleğinin etik ilkeleri gereğince bir kısıt var. Bu cihazlar ile sadece kamuya açık alanlarda, yani herkesin girip çıkabildiği alanlarda kayıt yapılabilir ve bu şekilde delil toplanabilir.

Bu yerlerin dışında video ve fotoğraf görüntüleri almak veya dinleme yapmak yasaktır. Başta anayasa olmak üzere ceza kanunu ve diğer yasal düzenlemelerde, bu şekilde davranmak özel yaşama müdahale kabul edilmektedir ve suç işlenmiş sayılmaktadır. Kişi hak ve özgürlüklerine uymak açaısından, özel dedektifler ve özel araştırma görevlilieri bu yola hiç girmezler.

Teknolojik gelişmeler bazen kanunsuz kullanılan araçların geliştirilmesini de sağlıyor. Örneğin, cep telefonu kayıtlarını veya mesaj kayıtlarını almak ya da casus programlar ve dinleme araçlarını kullanmak da yasalarca suçtur ve bu yoldan elde edilen kanıtlar mahkemeler tarafından kabul edilmemektedir.

Özel dedektiflik büroları, Özel Dedektifler Derneği tarafından açıklanan Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği esaslarına uymak konusunda hassas davranırlar. Hiçbir özel dedektif veya özel araştırma görevlisi, yasaların izin vermediği teknolojik cihazları kullanmazlar.

Dedektiflikte teknoloji kullanımı konusunda, şirketimize gelerek daha fazla bilgi elde edebilirsiniz. Bu arada bir özel dedektiflik hizmeti almak isterseniz, şirketimiz deneyimli ve uzman özel detektiflere ve özel araştırma görevlilerine sahiptir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler