Dinleme Cihazını Bulmanın İpuçları

Dinleme Cihazını Bulmanın İpuçları

Ülkemizde başbakanın çalışma odasına bile gizli dinleme cihazı konulmuştur. Üçlü elektrik prizine yerleştirilen dinleme cihazı ortaya çıkınca, gizli dinleme ve kamera kayıt olayları birdenbire gündeme oturmuştur. Bu cihazlar nerelere konulmuyor ki? En fazla otomatik sprey araçlarının içine, çiçek saksılarına, duvar saatlerine, bilgisayarların mouse ve klavyeleri içlerine, araba anahtarlıklarına, hatta çakmak ve güneş gözlüklerinin içine bile yerleştirilebiliyor.

Dinleme Cihazını Bulmanın İpuçları

Konunun uzmanlarına bakılırsa 2000’li yılların başlaması ile birlikte gizli dinleme ve izleme olaylarında belirgin bir artış olmuştur. Bu cihazların çalışma esasları çok farklıdır. Bir ortamı dinlemek için GSM bazlı, frekans bazlı, çanak antenli veya lazerli sistemler kullanılmaktadır. Herbirinin çalışma şekilleri, kullanım alanları ve gizlenebildiği yerler biribirinden farklıdır. Örneğin frekans bazlı veya GSM bazlı mikro gizli dinleme araçları elektrik prizlerine, oda sprey cihazlarının içine, hediye olarak gönderilen çiçeklere, klavye, mouse ve hoparlör gibi cihazlara, resim tablolarına, kalemliklere ya da masanın altına yerleştirilebiliyor. Frekans bazlı veya GSM bazlı gizli dinleme cihazlarının çalışma sistemleri full band jammer araçları ile önlenebilmektedir.

Günümüzde en fazla kullanılan ortam dinleme sistemleri çanak antenli ve lazerli ortam dinlemeleridir. Ancak bu sistemleri kurmak ciddi bir uzmanlık gerektirmektedir. Bu sistemler ortamdaki camları hedef alır. Bu yöntemde ortam dışından camlardaki titreşimler sese çevrilerek konuşmalar dinlenmektedir. Bu yöntemlere karşı alınabilecek önlem ise camlara yerleştirilen lazersavar modüllerdir.

Ülkemizde gizli dinleme, çocuk takibi, personel takibi, karı koca ilişkisi, ticari rakiplerin takibi veya rüşvet ve şantaj olayları gibi çok farklı amaçlarla yapılmaktadır. Hangi amaçla olursa olsun ahlak dışı bir yöntem olan gizli dinleme olayları ne yazık ki gittikçe artmaktadır. Üstelik bu cihazlar heryerde satılmakta, internet ortamında rahatça alınabilmektedir. Çok küçük boyutlarda oldukları için basit modellerini saklamak zor da değildir üstelik. Ancak yine de bundan habersiz kişilerin bunları farketmeleri ve yerlerini bulmaları kolay değildir.

Dinlendiğinden şüphe duyan hatta emin olan kişilerin gizli dinleme araçlarını kendi olanakları ile aramaları yerine bir özel dedektiflik firması veya bir özel araştırma kuruluşuna başvurmaları en doğru seçenektir. Bu firmalar bu konuda uzman özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri sayesinde çok kısa sürede gizli dinleme araçlarının varlıklarını tespit etmekte ve yerleştirildikleri yerleri bulup ortaya çıkarmaktadır.

Dinleme olayları ile ilgili haberler çoğaldıkça herkes dinlendiğinden şüphe etmeye başlar oldu. Ama yukarıda da açıklandığı gibi bu cihazlar birbirlerinden farklı şekillerde üretildiği, birbirlerinden farklı yöntemlerle çalıştığı ve farklı sistemlere sahip olduğu için, dinleme cihazlarını bulmak için pek ipucu vermek kolay değildir.

Bu konuda çeşitli özel dedektiflik firmaları arasında şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, gizli dinleme araçlarını araştırma ve bulma konusunda güçlü bir kadroya sahiptir. Gerek bu konuda bilgi almak gerekse bir hizmet talep etmek için şirketimize müracaat edebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler