İşe Alınan Yeni Personel İçin Hangi Araştırmalar Yapılmalıdır?

İşe Alınan Yeni Personel İçin Hangi Araştırmalar Yapılmalıdır?

Dünyadaki gelişmiş ve bir kısım gelişmekte olan ülkelerdeki durumun aksine bizde, ne özel dedektiflik faaliyetleri ile ilgili olarak bir yasa çıkarılmıştır, ne de bu faaliyetler özel güvenlik yasaları içinde düzenlenmiştir.

İşe Alınan Yeni Personel İçin Hangi Araştırmalar Yapılmalıdır?

Oysa yabancı ülkelerde, hangi yöntem seçilmiş olursa olsun bütün yasal düzenlemelerde, özel dedektiflerin vereceği ve veremeyeceği hizmetler, ya tek tek sayılmıştır ya da genel olarak tanımlanmıştır. Bizde şimdilik, özel dedektiflik hizmetlerinde, ticaret hukuku, ceza hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku ve anayasa hükümleri uygulanmaktadır.

Bizde hala bir özel dedektiflik yasası uygulamaya girmemiştir ama Özel Dedektifler Derneği tarafından Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği çıkarılmıştır ve bu sektörde dürüst olarak faaliyet gösteren bütün özel dedektiflik büroları buna uymaktadır.

Özel dedektiflik büroları, faaliyetlerini üç ana başlık altında yürütmektedir: özel dedektiflik faaliyetleri, araştırma faaliyetleri ve danışmanlık ve hukuki hizmetleri. Araştırma faaliyetleri kapsamında, bir yandan kişilerin çeşitli araştırma taleplerini karşılamaya çalışırken, bir yandan da kuruluşlara hizmet vermektedir.

Kuruluşlara verilen araştırma hizmetleri daha çok, böcek cihazları, dinleme cihazı, gizli kamera, dolandırıcılık, icra, marka, şirket, elektronik ve teknik araştırmalar olarak verilmektedir. Bunların yanında kuruluşların en fazla talep ettikleri araştırma hizmetlerinden biri de personel araştırması ya da özgeçmiş araştırmasıdır.

Şirketler kar etmek için verimi çalışmak zorundadır. Her türlü gereksiz harcamanın önünü kesmek ve buna karşılık yeni ürünler tasarlamak, yeni pazarlar keşfetmek, rekabette öne çıkmak zorundadır. Bugünün rekabet dünyası artık sadece ülke sınırları ile sınırlı değildir. Gelişmek ve büyümek isteyen kuruluşlar küresel ekonominin koşulları içinde hareket etmek zorundadır. Bütün bunları yapacak olan ise nitelikli ve işinin ehli personeldir. Bu gerçeğin farkında olan şirketler personel alımlarını iki ihtiyaçtan dolayı yaparlar:

  • Peroformansı düşük ve verimsiz olmayan personel yerine yeni personel almak için
  • Ya da büyüme ve genişleme trendinde olan şirketler yeni personele ihtiyaç duyduğu için

Her iki durumda da şirketlerin insan kaynakları ile ilgili üniteleri, işe yeni eleman alımı ile ilgili esasları ve kriterleri belirlemiştir. Bu çerçevede yeni personel ile görüşmelerini yaparlar ve uygun gördüklerini işe alırlar. Ancak işe alınacak personel işe girebilmek adına özgeçmişlerinde yanlış bilgiler vermişlerse, özgeçmişlerini aslına uygun olmayan bilgilerle doldurmuşlarsa ne olacak? Gerçi şirketler, kendi imkanları ile özgeçmişlerde gösterilen referanslardan ve eski işyerlerinden bilgi almaya çalışırlar ama bu yöntemin her zaman iyi sonuç vermediği bilinmektedir.

İşte bu nedenlere özel dedektiflik bürolarına bu tür araştırmalar için ihtiyaç duyulmaktadır. Kısa sürede oldukça başarılı sonuçlar da alınmaktadır.

İşe yeni alınan personel için hangi araştırmaların yapıldığı konusunda daha fazla bilgi almak için, vakit geçirmeden şirketimize geliniz. Hem bu konunun detaylarını, hem de bu konuda alınacak bir özel dedektiflik hizmetinin koşullarını öğrenebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler