İyi Dedektifi Nasıl Bulurum?

İyi Dedektifi Nasıl Bulurum?

Sahte dedektiflik firmalarının sayısının gitgide artması, özellikle internet ortamında bir web site kurarak kendilerini olduklarından çok farklı gösteren korsan özel dedektiflik firmalarının çoğalması, haklı olarak bir özel dedektiflik hizmeti almak isteyen kişi ve kuruluşları tedirgin etmektedir. Bir problemleri yüzünden zaten sıkıntı içinde olan bu kişilerin, bir de sahte özel dedektiflik firmalarına çatmaları ve dolandırılmak tehlikesi ile karlı karşıya olmaları yeterince tedirgin eden bir durumdur. Bu yüzden özel dedektiflik veya özel araştırma hizmeti talep edilecek firmanın seçimine özen göstermek gerekmektedir.

İyi Dedektifi Nasıl Bulurum?

Peki ama iyi bir özel dedektif nasıl bulunur? Hangi kriterlere ve niteliklere bakmak gerekir ki sahte özel dedektiflerin tuzağına düşülmesin? Haklı olarak herkes problemine çözüm üretecek ve yaptığı işin hakkını verecek bir özel dedektif veya özel araştırma görevlisi ile çalışmak ister. O zaman iyi bir dedektifte bulunması gereken kriterler üzerinde durmakta yarar var.

Eğer bir dedektif, verdiği hizmeti yerine getirirken anayasa başta olmak üzere, ticaret hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku, ceza hukuku ve dedektiflik mesleğini ilgilendiren diğer hukuksal düzenlemeler hakkında yeterli bilgiye sahipse ve faaliyetleri sırasında bu çerçevede davranıyorsa bu iyi bir dedektiftir. Aynı zamanda iyi dedektifler, henüz çıkmamış olsa bile özel dedektiflik yasası hakkında bilgi sahibidir ve bu yasa taslağının hükümlerine uymaya çalışır.

İşini doğru yapan profesyonel özel dedektifler, olayları ve elde ettikleri kanıtları analitik bir gözle değerlendirebilirler. Sıradan özel dedektiflerin olayları ve elindeki kanıtları yorumlama becerisi sınırlıdır.

Özel dedektifler, işe başlamadan önce mutlaka, bağlı oldukları özel dedektiflik firmasının, hizmet talep eden kişi veya kuruluş ile sözleşme yapmasına önem verirler. Bu sözleşmede talep edilen hizmetin koşulları ve kapsamı yanında verilecek hizmetin yöntemi ve kullanılacak ekipmanların da tanımı yapılır.

İyi dedektifler, mesleki ve tekonolojik gelişmeleri yakından takip eder ve çalışmalarında bunları kullanmaya çalışır. Teknolojinin ve mesleki gelişmelerin gerisinde kalan dedektiflerden düzgün bir hizmet beklemek yanlış olur.

Bunun yanında iyi dedektiflerin temel özellikleri, beklenmedik olaylar ve durumlar karşısında soğukkanlılıklarını hiç kaybetmemeleri ve her zaman hazırlıklı olmalarıdır. Hiçbir zaman panik yapmazlar. Ayrıca iyi gözlemcilerdir ve sabit fikirle hareket etmezler.

Elbette iyi dedektifler, dedektiflik mesleğinin onuruna, ilkelerine ve çalışma prensiplerine uygun olarak faaliyet gösterirler. Para hırsı ile hareket etmezler ve müşterilerinin çıkarlarını da gözönünde bulundururlar.

Bir başka iyi bir dedektif özelliği, çalışmaları sırasında bir suç işlendiğini farkederlerse, durumdan hemen devletin resmi güvenlik birimlerini haberdar ederler. Bu durum, özel dedektiflik mesleğinin temel ilkesi olan gizlilik prensibine aykırı değil, aksine kabul güvenliği ile ilgili bir durumdur.

İyi bir dedektifin nasıl bulunacağı konusunda daha fazla bilgi almak için şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firmasına gelebilirsiniz. Ayrıca bir özel dedektiflik hizmeti talep edilecekse, şirketimiz kaliteli, hızlı ve güvenilir hizmet vermektedir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler