Neden Güvenilir Dedektif Seçimi Önemlidir?

Neden Güvenilir Dedektif Seçimi Önemlidir?

İnternetin gelişmesi ve kullanıcı sayısının artması ile birlikte, internet üzerinde bir özel dedektiflik bürosu açan ve bu yoldan insanları dolandıran sahte dedektiflik bürolarının da sayısı artmaya başladı.

Neden Güvenilir Dedektif Seçimi Önemlidir?

Bu durum bir taraftan özel dedektiflik hizmeti bekleyen kişi ve kuruluşları sıkıntıya ve zarara sokarken, diğer taraftan özel dedektiflik mesleğinin gelişmesini ve bir sektör olmasını da engellemektedir. Bu yüzden bu sahte özel dedektiflik bürolarından kaçınmak gerekmektedir.

Özel dedektiflik hizmetleri gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu sevindirici bir durumdur ancak kaygı veren olaylar da hergün duyulmaktadır. Yakın bir zamana kadar ülkemizde özel dedektiflik hizmetleri sunan dedektiflik büroları yoktu. Bu yöndeki gereksinimler bir şekilde el altından yapılıyordu. Bunu yapan kişiler ise profesyonel yaklaşımdan uzak bir şekilde, tamamen amatör yöntemlerle çalışıyordu.

Özellikle 1980’lerin başından itibaren bir uzmanlık alanı olarak görülmeye başlanan özel dedektiflik faaliyetleri ciddi bir boyut kazanmaya başlayınca, 1994 yılında ilk defa olarak bir özel dedektiflik yasası taslağı hazırlandı. Gerçi bu taslak yasalaşmadı ve bir anlamda hasır altı edildi. 2007 yılında Özel Dedektifler Derneği kurulunca bu yasa taslağı yeniden gündeme geldi ama hala bir sonuç alınabilmiş değil.

Böyle olunca da yasal boşluk, bu işten kolay para kazanmaya çalışanlara yaradı. Korsan denilebilecek özel dedektiflik bürolarının sayısı hızla arttı. Gerçek bir büro adresi göstermeden, gerçek kimliklerini kullanmadan özel dedektiflik yaptıklarını iddia eden bu kişiler, özel sorunlarına çözüm arayan kişi veya kuruluşları dolandırmaktadır. İşte bu yüzden ihtiyaç sahiplerinin güvenilir dedektif seçmeleri çok önemlidir.

Dedektiflik mesleğinin yapısı gereği özel dedektifler, hem çalışmanın başında bu hizmeti talep eden kişi ve kuruluşlardan tamamen özel bilgi ve belgeler alıyorlar, hem de çalışmaları sırasında yine çok özel bir takım bilgi ve belgelere ulaşıyorlar. Özel dedektiflik mesleğinin temel prensibi, bu bulguların gizli tutulması ve kimse ile paylaşılmamasıdır. Oysa güvenilir olmayan dedektifler, ellerindeki bu bilgilerle şantaj yapma yoluna gidebilmekte ve tehdit yolu ile ayrıca bu şekilde de haksız kazanç elde etmeye çalışmaktadırlar. Özel dedektiflerin güvenilir olmaları bu açıdan da çok önemlidir.

Bu kanunsuz durum, yukarıda da değinildiği özel dedektiflik mesleğine zarar vermektedir ve bu işi dürüst bir şekilde yapan özel dedektiflere de şüphe ile yaklaşılmaktadır. İşin ilginç yanı bu sahte dedektifler için suç duyurusunda bulunan da olmamıştır. Çünkü bu kişiler gerçek değildir, sahte kimliklerle dolaşmaktadır ve sahte büro adresleri kullanmaktadır. Üstelik bir kısmı, ceza kanununda yapılan değişiklikle suç kapsamına alınan casus telefon programları, gizli kameralar ve özel yaşamı ihlal eden birçok uygulamanın yapıldığı elektronik araçları satmakta ve kullanmaktadır.

Güvenilir dedektif seçiminin neden önemli olduğu konusunda daha fazla açıklama ihtiyacı olabilir. Böyle durumlarda şirketimiz çalışanlarına başvurabilirsiniz. Hem bilgi vermek hem de bir özel dedektiflik hizmeti talebinizi yerine getirmek için şirketimiz, kadrosundaki uzman dedektifler ile hizmetinize hazırdır.

Merak Edilenler

Merak Edilenler