Odaya Konulan Böcek ve Dinleme Cihazları Nasıl Bulunur?

Odaya Konulan Böcek ve Dinleme Cihazları Nasıl Bulunur?

Böcek olarak da tanımlanan dinleme cihazları, çok küçük boyutları olan ve üzerinde mikrofonu bulunan elektronik bir araçtır. Dinleme cihazları, bulundukları ortamda bulunan seslerin gizli bir şekilde ele geçirilmesine imkan tanırlar. Bu nedenle de kullanılmaları, kullanım amacına bağlı olarak yasalar karşısında suçtur.

Odaya Konulan Böcek ve Dinleme Cihazları Nasıl Bulunur?

Dinleme cihazlarının çok farklı çeşitleri vardır. Bir kısmı radyo frekansı kullanır. Belli bir frekans üzerinden yayın yapar ve yakındaki bir alıcıya ortamda bulunan sesleri kablosuz olarak iletir. Bir kısım dinleme araçlarına GSM SIM kart yerleştirilir. Ortam dışından, cihazın içindeki SIM kart numarası aranarak ortamda bulunan sesler dinlenir. Bu yöntemde mesafe sınırlaması yoktur. Bir kısım dinleme araçları ise, ortamda bulunan sesleri içindeki belleğe kaydeder. Dinleme cihazları arasında en tehlikeli olanları bunlardır. Sesleri kendi içine kaydettiği için yerlerinin tespit edilmesi neredeyse imkansızdır. Üstelik daha düşük maliyetli olduklarından en fazla kullanılan dinleme cihazları bunlardır.

Dinleme cihazlarının boyutları hemen hemen bozuk para büyüklüğündedir ve her yere yerleştirilebilir. Genelde elektrik ile çalışan araçların içlerine konulur. Örneğin uzaktan kumandaların içine, duvar apliklerinin içine, sehpa lambalarının içine televizyon kasalarının içine, hatta mouse ve klavye içlerine bile konulabilir.

Gelelim bu casus dinleme araçlarının yerlerinin tespit edilebilme özelliklerine. Yukarıda sayılan dinleme araçlarından radyo frekansı ile çalışanların ve GSM SIM kartı ile çalışanların yerlerini tespit etmek mümkündür. Sonuçta bu tür araçlar bir sinyal yaymaktadır. Ancak ortamda bulunan sesleri kendi üzerlerindeki belleklere kaydeden ya da kapalı devre mikrofon sistemi ile çalışan dinleme araçlarının yerlerini tepit etmek çok zordur.

Casus dinleme araçlarının engellenebilme özelliklerine gelince. Radyo frekansı ile çalışan böceklerin engellenmesi mümkün değildir. Buna karşılık GSM SIM kartı ile çalışanların ya da ortamda bulunan sesleri kendi üzerlerindeki belleklere kaydeden ya da kapalı devre mikrofon sistemi ile çalışan böceklerin engellenmesi mümkündür.

Casusluk yöntemleri ile bir ortamda bulunan sesler dinlenebildiği gibi görüntüler de kaydedilebilir. Çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan ve gizliden gizliye görüntü kaydetme özelliğine sahip gizli kameralar da bulunmaktadır. Bunlar yüksek teknoloji ürünü araçlardır. Bir milimetreden bile küçük deliklere yerleştirilebilir. Batarya ile çalışanları da vardır ama bu şekilde uzun süreli çalışamadıkları için genelde enerji ile beslenen elektronik ve elektrikli araçların içinde konulurlar. Ancak gizli kameraların yerlerini tespit eden özel dedektörler bulunmaktadır.

Bütün bu araçlar koruma ve korunma amacı ile kullanılıyorsa bir sorun olmaz. Ancak uygunsuz ve yasadışı kullanılmaları halinde kişilik haklarına tecavüz kabul edildiğinden suötur. Ayrıca bu yoldan bir çıkar sağlanmaya çalışılıyorsa yine suçtur.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, talep edilmesi halinde ortamda bulunan böcek ve dinleme araçlarının araştırılması ve bulunması için kişi ve kuruluşlara hizmet vermektedir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler