Ofisde Böcek Varsa Nasıl Anlaşılır?

Ofisde Böcek Varsa Nasıl Anlaşılır?

Evet son derece etik olmayan bir durum. Rakip firmanın ofisine veya toplantı odasına veya çalışma alanlarına bir böcek yerleştiriyorsunuz ve bu ortamlardaki sesleri ve görüntüleri kaydediyorsunuz. Rakip firmanın projelerini, pazarlama stratejilerini ya da yönetim taktiklerini bu yoldan öğreniyorsunuz ve buna göre aksiyon alıyorsunuz. Ya da amaç rakiplerin açık noktalarını yakalamak ve bu yoldan rekabet üstünlüğü yaratmak. Ne kadar yakışıksız bir durum olsa da bunlar yaşanmıyor değil.

Ofisde Böcek Varsa Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak sözü edilen ortamlara yerleştirilen böceklerin iki farklı çalışma sistemleri bulunmaktadır. Eğer böcekler kablosuz sistemle çalışıyorsa, bunlar çalışmak için üzerlerine yerleştirilen bir bataryadan enerji alırlar. Böyle olduğu için de batarya boşalana kadar, dışarıya bir radyo frekansı veya telefon sistemi üzerinden ses sinyalleri gönderirler ya da yine üzerilerinde bulunan bir belleğe kayıt yaparlar. Bazı böcekler bir kilometreye kadar uzaklıkta bulunan bir alıcıya sinyal gönderebilmektedir. Eğer kablosuz bir böcek GSM veya IP tabanlı çalışma özelliğine sahipse, kaydettiği ses ve görüntüler gerçek zamanlı ve uzaklık sınırı olmadan izlenebilir.

Bir kısım böcekler ise kablolu sistemle çalışırlar. Bunların en büyük artıları, gizlendiği noktada bir elektrik şebekesine bağlıdırlar. Böyle olduğu için de elektrik kesilmediği sürece durması söz konusu değildir. Kablolu böceklerde bellek pek tercih edilen bir yöntem değildir. Güç problemi olmadığı için daha çok üzerine SIM kart yerleştirilmiş kablolu böcekler daha yaygın kullanılmaktadır. Bir kısmı ise genelde ses ve görüntü kayıtlarını sabit bir frekans üzerinden bir alıcıya gönderir.

Ofislerinin veya çalışma ortamlarının dinlendiğinden şüphe duyan kişi ve kuruluşlar, kendi bilgi ve beceleri ile ya da şirket bünyesinde kurulu bilgi işlem ünitelerinde çalışan kişilerin çabaları ile, böceklerin ne var olduklarını ne de varsa bile nereye yerleştirildiklerini bulup çıkaramazlar. Bu iş son derece uzmalık gerektiren bir iştir ve bu hizmeti bu konuda uzman olan bir firmadan talep etmek en doğru yöntemdir. Birçok özel dedektiflik firması veya özel araştırma kuruluşu, müşterilerine böcek cihazı arama hizmetini de sunmaktadır. Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması da böcek arama işinde en güvenilir firmalar arasındadır. Çünkü böcek arama çalışmaları hem deneyimli özel dedektifler gerektirir hem de bu çalışmalarda kullanılacak çok özel teknolojik cihazlar gerektirir.

Böceklerin nerelere yerleştirildiği, o böceğin yukarıda da açıklanan şekilde hangi sistemle çalıştığına bağlıdır. Eğer üzerlerinde bulunan bataryadan güç alacaklarsa, ortamın herhangi bir noktasına saklanmaları çok kolaydır. Sadece görünmeyecek bir nokta olması yeterlidir. Ama batarya ile çalışmayan ve mevcut elektrik şebekesinden güç alacak böceklerin, elektrik şebekesine yakın bir yere saklanması gerekmektedir.

Çalışma ortamında, toplantı odasında veya ofiste böcek varsa nasıl anlaşılacağı ve arama ve tespit çalışmalarının nasıl yapılacağı konularında daha detaylı bilgi almak için, vakit kaybetmeden şirketimize gelebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler