Özel Dedektif Boşanma Davasının Seyrini Nasıl Değiştirir?

Özel Dedektif Boşanma Davasının Seyrini Nasıl Değiştirir?

Özel Dedektifler Derneği tarafından hazırlanan ve uygulamaya konulan etik kurallar ve çalışma ilkelerinin başlıcaları şunlardır:

Özel Dedektif Boşanma Davasının Seyrini Nasıl Değiştirir?
  • Dedektiflik hizmetlerinin verilmesi için, ticaret hukuku hükümlerine uygun şekilde bir şirket kurulmalıdır.
  • Hizmet talep eden kişi veya kuruluşlar ile, hizmet vermeye başlamadan önce bir sözleşme yapılmalıdır.
  • Talep edilecek ücret baştan konuşulmalıdır ve hizmetin tamamlandığı anda fatura kesilmelidir.
  • Faaliyetler hiç bir şekilde yürürlükte olan yasal düzenlemelere (özellikle ticaret hukuku, borçlar hukuku, medeni hukuk, ceza hukuku ve anayasa) aykırı olmamalıdır.
  • Toplanacak kanıtlar (fotoğraflar, videolar, ses kayıtları dahil) mutlaka herkese açık alanlarda, herkesin girip çıkabildiği yerlerde toplanmalıdır.
  • Kişi hak ve özgürlüklerine hiçbir şekilde müdahale olmamalıdır.
  • Hiçbir şekilde kişilerin özel yaşamına, konutuna ve haberleşme özgürlüğüne dokunulmamalıdır.
  • Casus yazılımlar veya yasalara aykırı teknolojik cihazlar kullanılmamalı ve alım satımı yapılmamalıdır.

Özel dedektifler bu şekilde faaliyet göstermek zorundadırlar ama ne yazık ki kötü niyetli insanlar da boş durmuyor. Bütün çabalara rağmen özel dedektiflik yasasının hala çıkarılamaması, korsan dedektiflerin sektörde cirit atmalarına fırsat veriyor. Dedektiflik mesleğinin bu kötü tarafı, bir gün özel dedektiflik yasası çıktığında mutlaka düzelecektir.

Özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri, bireysel hizmetler kapsamında eş takip ve aldatılma takip hizmetlerini de, yukarıda açıklanan ilkeler doğrultusunda vermeye çalışmaktadır. Bu çalışmalar özellikle boşanma davası açılmış olaylarda davanın gidişini etkileyen özelliktedir.

Çünkü aldatılan eş kadın ise, genelde duyguları ve hisleri ile, bazen de ele geçirdiği küçük ipuçları ile eşinin kendisini aldattığını farkeder. Üstelik çoğu zaman kiminle aldattığını da bulur. Aile birliği içinde güven ortadan kalkınca, artık karşı tarafa yeniden güven duymanın imkanı da kalmaz. Bugün açılan boşanma davalarının büyük kısmı şiddetli geçimsizlikten kaynaklanmaktadır. Şiddetli geçimsizliğin en büyük nedeni ise aldatma olaylarıdır. Aile birliği bu kadar sarsıldıktan sonra yeniden toparlamak kolay değildir. İş boşanmaya kadar gider.

Aldatılan eş, her ne kadar aldatıldığından emin olsa da, mahkeme karar vermek için kanıt isteyecektir. Kanıt bulmak ise o kadar kolay bir iş değildir. Aldatan eşi takip etmek, fotoğraf çekmek, görüntü almak gerekir. Olayı bilenlerle konuşmak ve tanık bulmak zorunludur. Kısaca bu işler uzmanlık gerektirir.

Özel dedetifler ve özel araştırma görevlileri ise deneyimli ve uzman oldukları için, aynı zamanda yeterli teknolojik donanıma sahip oldukları için, kısa sürede kanıt toplayabilirler. Onlar için tek kısıt çekecekleri fotoğrafların, kaydedecekleri video görüntülerin, alacakları ses kayıtlarının mutlaka herkese açık alanlarda elde edilmiş olmasıdır. Kişi hak ve özgürlüklerine ve kişisel yaşama müdahele etmeden bu kanıtları toplayabilirler.

Elde edilen bulgular sayesinde mahkemelerde çok daha çabuk ve doğru kararlar alınabilir. Bu yüzden özel dedektiflik hizmetlerinin, boşanma davalarının seyri üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için, hemen şirketimize geliniz. Hem bu hizmetin detaylarını, hem de bu konuda alınacak bir özel dedektiflik hizmetinin koşullarını öğrenebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler