Özel Dedektif Nasıl Tutulur?

Özel Dedektif Nasıl Tutulur?

Uygulamaya bakılırsa, özel dedektiflik hizmetleri ile özel güvenlik hizmetleri arasında yakınlık bulunmaktadır. Yapılan işin özellikleri bakımından, özel güvenlik hizmetlerinin kurulması veya daha sonra yönetilmesi sırasında da özel dedektiflik yöntemlerinin uygulandığı olmaktadır.

Özel Dedektif Nasıl Tutulur?

Örneğin mağaza içinde yapılan hırsızlık olaylarında, bir şirkette çalışan personelin yaptığı suistimallerde, ya da işe alınacak personelin özgeçmiş bilgilerinin araştırılması sırasında yapılan çalışmalar, özel dedektiflerin veya özel araştırma görevlilerinin çalışma yöntemlerinden farklı değildir.

Onlar da benzer çalışmalar yapmakta ve benzer yöntemler uygulamaktadır. Bu açıdan özel güvenlik sektöründe çalışan elemanların, kendilerini geliştirmeleri ve iyi bir kariyer elde etmeleri için, özel dedektiflik hizmetleri konusunda bilgi sahibi olmaları ve kendilerini yetiştirmeleri önerilmektedir.

Uluslararası Özel Dedektif Dernekleri Federasyonu’nun belirlediği etik kurallar ve mesleki standartlar, federasyonun aktif üyeleri tarafından kabul edilmiştir ve üyelerin hepsi tarafından da uygulanmaktadır. Özel dedektiflik bürolarında hizmet veren bütün özel dedektiflerinde ve özel araştırma görevlilerinde bulunması gereken özellikler şunlardır:

  • Adil olmalıdır
  • Şeffaf olmalıdır
  • Hesap verebilmelidir
  • Dürüst olmalıdır
  • Tedbirli olmalıdır
  • Titiz olmalıdır
  • Yasal düzenlemelere itaat etmelidir
  • Elde ettikleri her türlü bilgi ve belgeyi gizli tutmalıdır
  • Dedektiflik mesleğinin itibarını ve profesyonelliğini korumalı ve geliştirmelidir

Özel dedektiflik hizmetlerine ihtiyaç duyacak bütün kişi ve kuruluşlar, özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin bu özelliklere sahip olduğundan emin olmalıdır.

Aslına bakılırsa özel dedektiflik büroları, kadrolarında bulunan kişilerin bu özelliklerini garanti etmelidir. Bir özel dedektiflik bürosu uzun zamandır sektörde faaliyet gösteriyorsa, aynı zamanda Özel Dedektifler Derneği’ine üye ise, zaten çalışanlarının bu nitelikleri taşıdığından emindir.

İhtiyaç sahipleri özel dedektifklik bürosu arayışında bu noktaya özen göstermek zorundadır. Çünkü yasal boşluktan faydalanan kişi ve kuruluşlar, kendilerini deneyimli ve yetkin göstererek, hizmet bekleyen kişi ve kuruluşları dolandırmaktan çekinmiyorlar.

Özel dedektif tutarken, mutlaka bir sözleşme yapılmasında da yarar bulunmaktadır. Talep edilen hizmetin sınırlarını ve koşullarını tespit etmek, özel dedektiflerden beklenen hizmeti doğru tanımlamak ve uygulanacak yöntem konusunda mutabık kalmak açısından bu önemlidir. Sözleşmenin olması, bir anlamda özel dedektiflik bürosunun çalışma disiplininin de göstergesidir.

Sözleşmede özel dedektiflik bürosunun ve çalışanlarının gizlilik konusunda taahhütleri de olmak zorundadır. Özel dedektifler, kendilerine verilen ya da faaliyetleri sırasında elde ettikleri bütün bilgi ve belgeleri gizli tutmak, bunları üçüncü kişilerle paylaşmamak ve sadece hizmeti talep eden kişi veya kuruluşlara teslim etmek zorundadır.

Kısaca özel dedektif tutulurken güvenmek önemlidir. Hem bilgi ve belgelerin gizli tutulması hem de verilecek hizmetin kalitesi konusunda özel dedektiflik bürosuna ve çalışanlarına güvenmek gerekir.

Özel dedektiflerin nasıl tutulacağı konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, şirketimize gelmek için vakit kaybetmeyin. Ayrıca bir özel dedektiflik hizmeti de almak istiyorsanız, şirketimiz özel dedektifleri ve özel araştırma görevlileri kısa sürede taleplerinizi yerine getirecektir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler