Özel Dedektif Seçimi

Özel Dedektif Seçimi

Özel dedektiflik mesleği gelişiyor ve yeni özel dedektiflik firmaları ve özel araştırma kuruluşları kuruluyor. Bunlar güzel gelişmeler elbette ama aynı oranda sahte ve korsan özel dedektifler de piyasaya çıkıyor. Özel dedektiflik mesleğine olan talebin artması dolandırıcıların da iştahını kabartıyor kaçınılmaz olarak. Böyle olunca bir takip veya araştırma hizmet beklentisi içinde olan kişi ve kuruluşlar kime güvenecekler ve firma seçimlerini neye göre yapacaklar? Her meslekte olduğu gibi özel dedektifler arasında da sahte özel dedektiflerin olması çok normal. Önemli olan bunların arasında doğru seçimi yapabilmek. Peki özel dedektif seçimi nasıl yapılmalıdır? Tabii çok net kriterler vermek mümkün değil ama yine de dikkat edilecek önemli birkaç nokta var. Şimdi bunların üzerinde duralım kısaca.

Özel Dedektif Seçimi

İlk bakılması gereken nokta firmanın, Özel Dedektifler Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye olup olmadığıdır. Çünkü işini profesyonel yapmaya çalışan dürüst özel dedektiflik firmaları derneğe üyedir ve derneğin belirlediği etik ilkelerin ve çalışma esaslarının dışına çıkmamaya özen gösterirler. Sahte firmaların böyle bir üyelik umurlarında değildir. Amaçları kısa yoldan ve kolay para kazanmaktır.

İkinci bakılması gereken nokta ise özel dedektiflik firmasının kadro genişliği, çalışanların eğitim ve deneyim seviyeleri, teknolojik olarak altyapısının yeterince güçlü olup olmadığıdır. Çalışanların geçmişteki başarıları ve sahip oldukları belge ve sertifikalar firmanın eleman gücünün göstergesidir. Teknolojiler geliştikçe bunları tanımak ve kullanmak da önem kazanıyor. Sadece bu cihazlara sahip olmak değil bunları yerinde ve doğru kullanabilmek de önemli. Bu yüzden bir firmanın kadrosunda gelişmelere ayak uydurabilen özel dedektifler bulunması gerekiyor.

Özel dedektif seçiminde bir başka bakılması gereken nokta, o özel dedektiflik firmasının ne kadar zamandır faaliyette olduğu ve ne kadar zamandır son adresinde ikamet ettiğidir. Uzun süredir sektörde faaliyet gösteren bir dedektiflik firması artık kendini kanıtlamış demektir. Ayrıca son ikametgah adresine uzun süredir bulunuyor olması da bu meslekte kalıcılığı ve tutarlığı açısından bir gösterge olabilir.

Nihayet bakılması gereken son bir nokta da, özel dedektiflik firmasının sahip olduğu belgelerdir. Özellikle bir firmanın ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi gibi sistemleri kurmuş olması, faaliyetlerini ulusal ve uluslararası kabul gömüş standartlar çerçevesinde yürütüyor olması ve bir akreditasyon kuruluşuna müracaat ederek bu sistemlerin belgelerini almış olması son derece önemlidir. Bu şekilde özel dedektiflik firması, hem mesleğine hem de müşterilerine gösterdiği değeri ve titizliği kanıtlamış olmaktadır.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, bu açıklanan kriterler açısından, Özel Dedektifler Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye, güçlü bir çalışan kadrosu ve güçlü bir teknolojik altyapıya sahip, yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren ve sözü edilen yönetim sistemlerini kurmuş, yöneten ve bu sistemlerin belgelerini almış köklü bir özel dedektiflik firmasıdır.

Merak Edilenler

Merak Edilenler