Özel Dedektif Tutmak İçin İpuçları

Özel Dedektif Tutmak İçin İpuçları

Özel dedektiflik mesleğinin gittikçe cazip olmaya başlaması ve internetin bu kadar geniş kitlelere ulaşabiliyor olması, ne yazık ki bu alanda haksız kazanç peşinde olanların iştahını kabartmıştır. Ne gerçek bir çalışma ortamları olan, ne becerileri olan, üstelik hiçbir donanımları olmayan kişiler, kolayca bir web sayfası açarak kendilerini olduğundan çok farklı özelliklerde tanıtmakta ve bir hizmet beklentisi içinde olan kişi veya kuruluşları dolandırmaktadırlar. Her meslekte bu cinliği yapan insanlar vardır ama konu özel dedektiflik olunca çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü gizli kalması gereken çok özel bilgilerin paylaşılması ve bir şekilde yeni bilgi ve belgelerin bu kişilerin eline geçmesi söz konusudur. Bu yoldan hizmet beklerken dolandırılan veya şantaja uğrayan çok kişi olmaktadır.

Özel Dedektif Tutmak İçin İpuçları

O zaman bir özel dedektiflik firmasının kapısı çalınacaksa çok dikkatli olmak gerekiyor. Peki ama işini doğru yapan ve etik çalışan güvenilir özel dedektiflik firmaları veya özel araştırma kuruluşları nasıl bulunacak? Burada özellikle üzerinde durulması gereken birkaç noktayı açıklamaya çalışalım.

Herşeyden önce seçilecek özel dedektiflik firmasının ne kadar zamandır bu sektörde faaliyet gösterdiğine bakılmalıdır. Uzun zamandır var olan firmalar ve bu firmalarda çalışan özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri, artık kendilerini ispatlamış durumdadır. Sahte ve dolandırıcı özel dedektiflik firmalarının tuzağına düşmemek için bu önemli bir noktadır.

Seçilecek özel dedektiflik firması eğer Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye ise, bu da o firmanın ne kadar ciddi olduğunu ve profesyonel bir anlayış ile hizmet vermeye çalıştığını gösterir. Bazı sahte firmalar kendilerini dernek üyesi olarak gösterebilirler, ancak dikkatli olmak gerekir.

Özel dedektiflik firmasına çalışan özel dedektifler ve özel araştırma görevlilerinin geçmişleri de önemlidir. Bugün için henüz üniversitelerden veya yüksek okullardan doğrudan özel dedektif mezun olmamaktadır. Bu yüzden de genel olarak bu işi devletin güvenlik birimlerinde çalışan ve emekli olan kişiler ya da kendi istekleri ile görevlerinden ayrılan kişiler yapmaktadır. Asli işleri de bu olduğu için, kadrolarında bu özellikte özel dedektif veya özel araştırma görevlisi bulunduran özel dedektiflik firmaları, güvenilir firmalardır. Örneğin, emniyet müdürlüklerinde, Jandarma teşkilatında, Milli İstihbarat Teşkilatı’nda ya da mülki idare görevlerinde bulunan kişiler, bu mesleği seçmektedir.

Az önce de sözü edildiği gibi üniversitelerde ve yüksek okullarda bir özel dedektiflik bölümü bulunmamaktadır. Ancak Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’nin en azından ders olarak bu kurumların eğitim programlarına girmesi konusunda çabaları bulunmaktadır. Bu konuda bir ölçüde başarı da sağlanabilmiştir. Ama bugün için en azından özel dedektiflik mesleğine girecek kişilerin en az dört yıllık üniversite mezunu olmalarına dikkat edilmektedir.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firmasında çalışan bütün özel dedektifler üniversite mezunudur ve şirketimiz özel dedektiflik firmaları için yukarıda açıklanan bütün kriterlere sahiptir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler