Özel Dedektif Tutmak İsteyenlere Tavsiyeler

Özel Dedektif Tutmak İsteyenlere Tavsiyeler

Herkes özel dedektif olamaz. Ancak çoğu kişi özel dedektif olduğunu iddia etmekte ve web siteleri açarak bu mesleği en doğru, güvenlir ve hızlı şekilde icra ettiklerini iddia etmektedir. Gerçekten de özel dedektiflik hizmetlerine olan talep arttıkça, bu işi yapmak isteyenlerin sayısı da artmaktadır. Yapmak isteyenler diyoruz, çünkü özel dedektiflik hizmetleri ve özel araştırma hizmetleri, gerçekten profesyonel olarak yapılması gereken ve belli bir bilgi ve deneyime sahip olmayı gerektiren bir iştir. Özel dedektiflerin, günü yakalamayı bilmesi, teknolojik gelişmeleri takip etmesi, belli bir çerçevede yasal düzenlemelere hakim olması ve en önemlisi güvenilir kişiler olması gerekmektedir. Ancak dediğimiz gibi ben dedektifim diyen kişiler, bir web sitesi açarak ortaya çıkmakta ve insanları kandırmaya çalışmaktadır.

Özel Dedektif Tutmak İsteyenlere Tavsiyeler

Sahte ve korsan özel dedektiflik firmalarından uzak durmak elbette çok önemlidir ama güvenilir özel dedektifleri bulmak kolay bir iş değildir. Bazı objektif değerlendirmeler yapılabilse bile yapılacak sübjektif değerlendirmelere katılmak her zaman mümkün olmayabilir. Bazı kişiler, aldıkları hizmetten çok hoşnut kalmış olabilirler ama belki hizmetin kapsamı çok karmaşık ve sıkıntılı olmadığı için çalışma kolayca sonuçlandırılmış olabilir. Ama bunun yanında zor beğenen kişilere ne kadar ayrıntılı ve özenli hizmet verilse de, onları memnun etmek her zaman kolay değildir. Ya da verilen hizmetin kapsamı ve koşulları belki çok fazla riskli çalışmalar gerektirdiği için, verilen hizmet, hizmeti talep eden kişiyi tatmin etmemiş olabilir.

Bütün bu nedenlerle sağdan soldan duyulacak, şu özel dedektiflik firması iyi hizmet veriyor veya şu özel dedektiflik firması kötü çalışıyor değerlendirmeleri pek sağlıklı olmaz. Peki ama nasıl özel dedektif tutulabilir? Özel dedektif tutmak isteyen kişi veya kuruluşlara hangi öneriler yapılabilir?

Özel dedektiflik hizmetlerinin alanı çok geniştir. Bir kişinin ise bütün alanlarda uzman olması beklenemez. Bu nedenle özel dedektiflik hizmeti talep edenlere birinci öneri, talep edilen konuya göre dedektif seçilmesidir. Bazı özel dedektifler, böcek araştırma, casus yazılım araştırma, dinleme cihazı araştırması, gizli kamera araştırması gibi daha çok teknik konularda uzmandır. Bazı özel dedektifler ise çocuk takibi, çocuk arkadaşlarının takibi, öğrenci takibi, çocuk bakıcısı araştırması, kötü alışkanlıkların takibi gibi konularda uzmandır.

Özel dedektiflik firmasının, Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye bir firma olması da orada çalışan özel dedektiflere güvenileceği anlamına gelir. Özel dedektiflik hizmeti talep edenlere ikinci öneri, ağırlıklı olarak bu firmalara yönelmeleridir. Bugün derneğe bağlı hizmet veren gerçek özel dedektiflik firmalarının sayısı çok fazla değildir.

Üçüncü öneri ise özel dedektiflerin geçmiş deneyimlerine ve eğitimlerine bakmaktır. Özellikle devletin güvenlik birimlerinde aktif görev üstlenmiş olan kişiler ve üniversite eğitimi olmış olan kişiler özel dedektif olarak tercih edilmelidir.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firmasında göre yapan bütün özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri bu sayılan özelliklere uyan kişilerdir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler