Özel Dedektifler Hakkında Bilinmeyenler

Özel Dedektifler Hakkında Bilinmeyenler

Özel dedektiflik mesleği günden güne gelişiyor ama insanlar arasında hala bu mesleğin bilinmeyenleri bulunmaktadır. Bu mesleği kimler yapar, nasıl özel dedektiflik yapılır, özel dedektifler çalışmalarında hangi yöntemleri kullanır, kullandıkları ekipmanlar nelerdir, sorumlulukları var mıdır, yükümlülükleri nelerdir gibi konularda hala bazı kişiler net değildir. Oysa her gün yeni özel dedektiflik firmaları açılmakta, yeni özel dedektifler ve özel araştırma görevlilileri bu firmalarda görev almaktadır. Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde yaşayanların özel dedekliflik hizmetlerine olan ihtiyaçları günden güne artmakta ve yeni teknolojik gelişmelere bağlı olarak da yeni hizmet ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır.

Özel Dedektifler Hakkında Bilinmeyenler

Bir kere bugün için bu mesleği yapan kişilerin ağırlıklı olarak devletin güvenlik birimlerinde yönetici ve üst görevlerde çalışmış kişiler olduklarını belirtelim. Bu kişiler emekli olduktan sonra genel olarak özel dedektiflik firmalarında görev almaktadır. Yıllar boyunca edindikleri deneyimleri bu şekilde sürdürmekte ve hala sıkıntıda olan insanlara yardım etmeye çalışmaktadır. Sadece emekliler değil, bir nedenle görevlerinden kendi istekleri ile ayrılan kişiler de bu mesleği yapmaktadır. Sadece polis ve jandarma gibi devletin güvenlik birimlerinde çalışanlar değil, hakimlik, savcılık, avukatlık yapmış veya mülki idare amirliği yapmış kişiler de özel dedektif veya özel araştırma görevlisi olabilmektedir.

Ancak bu meslek gittikçe cazip bir çalışma alanı haline geldiği için, her meslekte olduğu gibi bu meslekte de sahte özel dedektiflik büroları açılmakta ve buralarda sahte özel dedektifler çalışmaktadır. Bu tür oyunlara gelmemek için, bir hizmet almak ihtiyacı olduğunda iyi araştırılma yapılması yararlı olacaktır. Bugün için yürürlükte olan bir özel dedektiflik yasası yoktur. Böyle olduğu için de bu yasal boşluktan yararlanmaya çalışan fırsatçılar olmaktadır. Gerçi bir özel dedektiflik yasası olmasa da, başta Anayasa olmak üzerem mevcut diğer yasalar, olabildiği ölçüde bu mesleğin faaliyetleri için de uygulanmaktadır. Özel dedektiflik mesleğinin ilkelerini, kurallarını, prensiplerini, çalışma yöntemlerini ve özel dedektif olmanın koşullarını düzenleyen bir yasa yok ama bir firmanın kurulması, çalışma esasları, müşteri ilişkileri ve resmi makamlara karşı sorumluluk ve yükümlülüklerini düzenleyen ticaret hukuku, idare hukuku, ceza hukuku, borçlar hukuku, medeni hukuk ve benzeri hukuk sistemleri bulunmaktadır. Anayasa’da, kişilerin hak ve özgürlüklerini düzenleyen hükümler bulunmaktadır. Bu yasal düzenlemeler, özel dedektiflik mesleğine güven duyulmasını sağlamaktadır.

Yine de bir özel dedektiflik bürosunun seçimi sırasında, o firmanın ne kadar süredir sektörde faaliyet gösterdiğine bakılmalıdır. Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu dernek üyelerinin, dernek tarafından çıkarılan Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği’ne uygun çalıştığı unutulmamalıdır. Firmanın işe başlarken sözleşme yapıp yapmadığı önemldir. Talep edilen hizmetin tanımı, sınırları, koşulları ve firmanın yapacağı çalışmanın yöntemi bu sözleşme ile belirlenmektedir.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması bu özelliklere sahip bir firmadır ve isteyen müşterilere her türlü hizmet yanında danışmanlık hizmetleri de vermektedir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler