Özel Dedektiften Beklenenler

Özel Dedektiften Beklenenler

Özel dedektiflik veya özel araştırma hizmetleri, kişi veya kuruluşların, araştırılmasını veya takip edilmesini istedikleri bir konuda, ses ve görüntü kayıt araçlarını kullanarak, çeşitli görüşmeler yaparak ve internet ve bilgisayar ağlarından yararlanarak sürdürülen, delil toplama, toplanan delilleri değerlendirme ve bir sonuca gitme çalışmalarıdır. Bu tanımdan hareketle bu hizmeti verecek olan özel dedektifler veya özel araştırma görevlileri, özel kişilerdir. Bu çalışmaları yapma konusunda uzman, suç psikolojisi ve kriminoloji konularında bilgi ve deneyimi olan, suç bilimi üzerine yüksek tahsil görmüş, kriminal laboratuvarlarda eğitim almış kişilerdir. Bu özellikleri sağlayan bir üniversite veya yüksek okul ülkemizde bulunmamaktadır. Bu nedenle bu işi genelde alaylı diye tanımlanan, meslekten gelme kişiler yapmaktadır.

Özel Dedektiften Beklenenler

Devletin güvenlik ile ilgili bölümlerinde, istihbarat teşkilatlarında, jandarmada çalışan, veya valilik, kaymakamlık, hakimlik, savcılık, avukatlık yapmış olan, kısaca devletin resmi organlarında çalışmış ve emekli olmuş olan ya da isteyerek bu görevlerini bırakmış olan kişiler, özel dedektiflik mesleğini yapmaktadır. Bu özellikleri sayesinde de görevlerini yaptıkları sırasında, ihtiyaç duyulan anlarda güvenlik güçlerinden destek alabilirler.

Özel dedektiflerden veya özel araştırma görevlilerinden bir hizmet talep eden kişiler için, bu kişilerin kimliklerini gizli tutmaları önemlidir. Bu şekilde, yapılan çalışmanın gizlilik içinde yürütülmesi de temin edilmiş olmaktadır. Hizmet sözleşmesi yapılırken, zaten özel dedektifler ve araştırma görevlileri, faaliyetleri sırasında hem kendi kimliklerini hem de hizmet talep eden kişi ve kuruluşların bilgilerini gizli tutma taahhüdü vermektedir. Aksi halde tanındıkları zaman doğru bir hizmet vermeleri mümkün değildir.

O zaman bir özel dedektiften beklenen ilk şey, kendilerini deşifre etmemeleri ve çalışmalarını gizlilik içinde yürütmeleridir.

Özel dedektiftlerden ayrıca, bilgili ve eğitimli olması da beklenmektedir. Sahip oldukları deneyimin elbette önemi var ama günümüzde herşey çok çabuk değişmektedir. Gerek dedektiflik hizmetlerinde kullanılan teknolojik araçlar, gerekse özel dedektiflik yöntemlerinde yeniliklere ayak uydurmak gerekmektedir. Bu nedenle kendini yenilemeyen özel dedektifler çağın gerisinde kalacaklardır. Teknolojik yeniliklerden haberdar olmaları yanında, bunları tanımaları ve kullanabilmeleri de gerekmektedir. Özel dedektiflerin, mesleki deneyimleri yanında toplum psikolojisinden anlamaları, suçlu ve şahıs davranışlarını çözümleyebilmeleri, soruşturma ve sorgulama tekniklerini bilmeleri ve yasal düzenlemeleri takip etmeleri de bir zorunluluktur.

Kısaca özel dedektiflerden ve özel araştırma görevlilerinden beklenenler az değildir. Müşterilerine hızlı, güvenli ve kaliteli bir hizmet verebilmek için özel dedektiflik firmalarının bu nitelikte elemanlarla çalışması gerekir. Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması da, bir hizmet talep eden kişi ve kuruluşların beklentileri doğrultusunda güçlü bir çalışan kadrosuna ve güçlü bir teknolojik altyapıya sahiptir.

Özel dedektiflerden beklenenler konusunda daha ayrıntlı bilgiler almak ve hangi konuda olursa olsun bir özel dedektiflik hizmeti veya özel araştırma hizmeti talep etmek için, şirketimiz çalışanlara müracaat etmekte geç kalmayınız.

Merak Edilenler

Merak Edilenler