Personel Araştırması Nasıl Yapılır?

Personel Araştırması Nasıl Yapılır?

Bizde özel dedektiflik yasası tüm çabalara rağmen çıkarılamamıştır. Oysa dedektiflik mesleğinin belli bir sisteme oturması ve haksız kazanç peşinde olan sahte dedektiflerin elinde daha fazla zarar görmemesi için, bu yasanın çıkarılması gerekir.

Personel Araştırması Nasıl Yapılır?

Özel Dedektifler Derneği, kurulduğu günden beri elinden geleni yapmaktadır ama siyasiler bu işe bir türlü ağırlıklarını koyamamaktadır.

Özel dedektiflik yasasına sahip olan ülkelere bir bakılacak olunursa, özel dedektiflik hizmetlerinin verilebilmesi için gerekli koşulların neler olduğu görülür:

  • Özel dedektiflik büroları ticari bir şirket olarak kurulmalıdır.
  • Kuruluş için devletin resmi organlarından, genel olarak İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınmalıdır.
  • Şirketi kuran kişilerin adli sicilleri temiz olmak zorundadır.
  • Özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri belli bir düzeyde eğitim almış olmalıdır.
  • Şirket devletin resmi kuruluşları tarafından düzenli olarak denetlenmelidir.
  • Dedektiflik mesleğinin etik kuralları ihlal edilmemelidir.
  • Herhangi bir ihlal durumu yaşandığında şirketin kapatılmasına kadar varan cezalar uygulanmalıdır.

Ülkemizde yasal bir boşluk olduğundan, bu durumu fırsat bilen sahte dedektifler istedikleri şekilde faaliyet gösterebilmekte ve hizmet bekleyen kişi ve kuruluşları dolandırmaktadırlar. Gerçi bir özel dedektiflik yasası olmadığı için, gerekli durumlarda, yürürlükte olan ticaret hukuku, ceza hukuku, medeni hukuk, borçlar hukuku hatta anayasa hükümleri uygulansa da, bunlar çoğu zaman yeterli olamamaktadır.

Özel dedektiflik mesleği bu kadar zor koşullarda faaliyet göstermeye ve gelişmeye çalışmaktadır. Personel araştırması hizmetleri de bu kapsamda kuruluşlara verilen araştırma hizmetlerinden biridir.

Personel araştırma hizmetleri iki yönlü olarak verilmektedir. İşe yani alınması düşünülen kişilerin araştırılması ya da çalışan kişilerin gerekli durumlarda araştırılması.

Ticari faaliyet gösteren kuruluşların birinci hedefi para kazanmaktır. Bu yüzden hemen hemen bütün şirketler çalışanları için yıllık performans değerlendirmesi yaparlar. Bunun amacı verimi düşük çalışanları işten çıkarmak ve eğer küçülmeyi düşünmüyorsa bunlarına yerine yeni elemanlar almaktır. Bunun yanında şirket büyüme kararı da almış olabilir. Bu durumda da yeni çalışanlara ihtiyacı olacaktır.

Her ticari kuruluşun, işe yeni alınacak personel için belirlediği kriterler mutlaka vardır ve başvurular arasından buna uygun kişileri seçerler. Ancak yine de işe alınacak personelin ciddi bir şekilde araştırılması ve takip edilmesi gerekmektedir. Çoğu şirket detaylı araştırmaları yapacak güçte değildir. Ama bunun önemine ve gerekli olduğuna inanan kuruluşlar için, özel dedektiflik büroları en ince detaylarına kadar araştırma yapabilmektedir.

Bazen de şirketler çalışan personelin davranış ve tutumlarından şüphe ederler ve şirket üzerinden haksız kazanç sağladıklarına inanırlar. Bu durumda da ellerindeki kayıtlara rağmen sonuca gitmekte zorlandıkları olabilir. Oysa özel dedektiflik büroları, bugüne kadar kazandıkları deneyimlerle, bu durumları çok kısa sürede, kanıtları ile birlikte ortaya çıkarmaktadır.

Personel araştırmasının nasıl yapıldığı konusunda daha fazla bilgi almak için, vakit geçirmeden şirketimize geliniz. Hem bu konunun detaylarını, hem de bu konuda alınacak bir özel dedektiflik hizmetinin koşullarını öğrenebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler