Takip Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takip Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye olan ve bu mesleği profesyonel bir şekilde devam ettiren özel dedektiflik firmalarının sayısı, ülke genelinde yüzü geçmiş durumdadır. Bu sayıya elbette internet ortamında bir web sitesi kurarak kendilerini yılların deneyimine sahip bir firma olarak gösteren ve kadrolarında deneyimli ve eğitimli özel dedektifler bulunduğunu ilan eden sahte veya korsan özel dedektiflik firmalarının sayısı dahil değildir. Bunların sayısı da neresinden bakılsa yüzü geçmiştir belki. Ne yazık ki fırsatçı bir toplum yapımız var. Özel dedektiflik mesleğinin gittikçe önem kazandığını ve rağbet gördüğünü farkeden bazı fırsatçılar bu yoldan haksız kazanç peşine düşmüş durumdadır. Bu yüzden bir özel dedektiflik hizmeti talep edileceği zaman çok dikkatli olmak gerekiyor. Peki ama bir takip hizmeti alınırken nasıl dikkatli olunabilir? Hangi noktalara dikkat etmek, bizi yanlış karar vermekten döndürebilir?

Takip Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuda sınırları kesin çizgilerle belirlenmiş kriterler ne yazık ki yok. Ama herşeye rağmen belli bazı noktalar özel dedektiflik firmasının samimiyeti ve güvenilirliği konusunda ipucu verebilir.

İşte birinci ipucu: hizmet talep edilen özel dedektiflik firması, Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye midir? Bu önemli bir nokta. Çünkü yürürlükte uygulanan bir özel dedektiflik yasası yok. Böyle olunca sahte özel dedektiflik firmaları bu yasal boşluğu çok güzel kullanabiliyorlar. Bu noktada dernek ciddi bir sorumluluk üstlenmiş durumda. Derneğe üye olmak ve dernek tarafından çıkarılmış olan Dedektiflik Mesleği Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği esaslarına uygun faaliyet göstermek, o özel dedektiflik bürosunun mesleğe ne kadar sadık kaldığının ve güvenilir olduğunun bir işaretidir.

İkinci ipucu: özel dedektiflik firması hizmet vermeye başlamadan önce bir hizmet sözleşmesi yapıyor mu? Kişi veya kuruluşlar tarafından alep edilen hizmetin türü, neden bu hizmetin talep edildiği, çalışmadan nasıl bir sonuç beklendiği, bu çalışmanın ne kadar süreceği, hangi yöntemlere başvurulacağı ve bunlara benzer konular sözleşmede yer alacaktır. Talep edilen hizmetin sınırlarını ve koşullarını belirleyen bu sözleşme, ileride bir anlaşmazlık yaşanmaması açısından önemlidir. Profesyonel özel dedektiflik büroları mutlaka sözleşme yaptıktan sonra çalışmalara başlar.

Üçüncü ipucu: özel dedektiflik firmasının kadrosunda bulunan elemanlar, geçmişte hangi görevlerde bulunmuşlardır ve ne kadar deneyim sahibidirler? Bugün genelde devletin polis, jandarma, istihbarat teşkilatı ve benzeri güvenlik birimlerinde çalıştıktan sonra emekli olan kişiler, çalışma yaşamlarına özel dedektif olarak devam etmektedir. Kadrolarında bu nitelikte eleman bulunmayan firmalardan hizmet talep etmemek gerekir.

Son bir ipucu: nihayet özel dedektiflik firması ne kadar zamandır bu sektörde faaliyet göstermektedir? Son firma adresinde ne kadar zamandır ikamet etmektedir? Piyasada ne kadar tanınmaktadır? Genel kanı olarak firmaya ne kadar güvenilebilir? Bu soruların bir kısmına cevap bulmak güç olsa da yine de bir araştırma yapmadan karar vermemek gerekir.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması yukarıda açıklanan noktalarda kendini kanıtlamış ve hızlı, güvenilir ve kaliteli hizmet veren bir firmadır.

Merak Edilenler

Merak Edilenler