Takip Nasıl Yapılır?

Takip Nasıl Yapılır?

Özel dedektiflik hem çalışma koşulları bakımından hem de içinde barındırdığı riskler bakımında yapılması oldukça güç meslekler arasındadır. Bu mesleğin özel araştırma ve dedektiflik hizmetlerine yıllarını vermiş kişiler tarafından yapılması mesleğin geleceği ve prestijinin koruması açısından çok önemlidir. Ancak yasaların boşluklarında faydalanmayı iyi bilen sahtekarlar ve dolandırıcılar maalesef özel dedektiflik mesleğine de el atmışlardır. İnternet ortamında kurdukları gösterişli web siteler ile tanıtımlarını yapan ve en iyi hizmeti verdiklerini iddia eden bu firmaların oyununa gelmemek gerekiyor.

Takip Nasıl Yapılır?

Özel dedektiflik mesleğini hakkıyla yapan dürüst ve güvenilir özel dedektiflik bürolarında, talep edilen işin koşulları ve müşterinin beklentileri iyice anlaşılmadan ne süre verilebilir ne de ücret talep edilebilir. Neticede takip ve araştırma hizmetleri belli bir zaman alacak iştir. Üstelik bu hizmetlerin verileceği mevkiye, mesafeye ve izlenecek mekanların sayısına göre oldukça fazla masraf yapılmasını gerektirir. Bu masrafların, ne kadar minimum seviyede tutulursa tutulsun yine de bir alt sınırı olmalıdır. Sahte veya korsan özel dedektif firmaları gerçek bir izleme veya takip hizmeti vermeyeceği için talep edecekleri ücreti de, olması gereken bu alt sınırın altında tutabilirler. Sadece ucuz bir fiyat verdiği için hizmeti bu firmalardan almaya kalkmak yapılacak en büyük hatadır.

Özel dedektiflerde ve özel araştırma görevlilerinde bulunacak vasıflar küçümsenecek gibi değildir. Bir kere iyi bir hukuk bilgisine sahip olmak gerekiyor. en azından Anayasa’nın ve yasal düzenlemelerin mesleğini ilgilendiren yönlerini iyi bilmek zorundadır. Bugünün koşullarında teknoloji konusunda da bilgili olması gerekiyor. Ayrıca teknolojiyi yakından takip etmesi ve yeni çıkan teknolojileri bilmesi hatta kullanması gerekiyor. Güvenlik konuları zaten mesleki olarak bilmesi gereken konulardır. Analitik düşünce yapısında sahip olması gerekiyor. olayların neden ve sonuç ilişkisini hızlı kurabilmesi, bunun için hızlı düşünebilmesi gerekiyor. Tabii özel dedektiflerin ön sezilerinin de kuvvetli olması gerekiyor. Soğukkanlı olması ve riskli durumlarda panik yapmadan doğru ve güvenli kararları alması gerekiyor. Duruma göre hareket planlarını değiştirebilmesi ve hızlı bir şekilde uygulayabilmesi gerekiyor.

Bir özel dedektif bu özelliklerini kullanarak takip ve araştırma hizmetlerini verir. Çalışmaya başlarken, önce kişi veya kuruluşlardan gelen hizmet talebini dikkatlice dinler, beklentileri iyi anlar ve kullanacağı yönteme karar vererek bir çalışma planı yapar. Bu çerçevede çalışmaya nereden ve nasıl başlayacığını ve hangi teknolojik araçları kullanması gerektiğini de tespit eder. Çalışmaları sırasında gelenek ve göreneklere, insanların aile yapısına, inançlarına ve duygularına zarar vermeden hizmet vermeye çalışır. Kısaca profesyonel özel dedektifler için Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği tarafından çıkarılan Dedektiflik Mesleği Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği esasları önemlidir.

Özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin takip ve araştırma hizmetlerini nasıl verdikleri konusunda detaylı bilgileri, şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması yönetici ve çalışanlarından alabilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler