Türkiye’de Aldatma Oranı Nedir?

Türkiye’de Aldatma Oranı Nedir?

Evlilik kurumu sadakata ve güven temeline dayalıdır ve insanlar birbirlerini severek evlenirler. Ancak yine de insanın doğasından olsa gerek aldatma olaylarına çok sık rastlanmaktadır.

Türkiye’de Aldatma Oranı Nedir?

Amerika’da yayınlanan bir dergi tarafından 2012 yılında yapılan bir araştırmada, eşini en az bir kez aldatan erkeklerin oranı yüzde 22 çıkmış. Eşini en az bir kere aldatan kadınların oranı ise yüzde 14 çıkmış. Sadece evliler değil, sevgili olanlar da araştırmaya katıldığında, sonuçlar birbirine oldukça yakın çıkmış: erkekler yüzde 57, kadınlar ise yüzde 54 oranında diğer tarafı aldatmış. Amerika’da yapılan başka araştırma sonuçları da aynı paralelde çıkıyor.

Ülkemizdeki aldatma oranlarına bakılırsa, sonuçlarda fazla bir sapma yok. Genel olarak batı ülkelerine çok benziyor. Bizde 2011 yılında yapılmış bir araştırma var. Buna göre, erkeklerin eşlerini aldatma oranı yüzde 25’in üzerinde, kadınların ise yüzde 11 civarında.

Bu arada 2005 yılında yapılan ve 41 ülkeden erkeklerin ve kadınların katıldığı bir araştırmada ülkemiz en fazla aldatan ülkeler arasına girmiş.

Araştırmaların ortaya koyduğu bir başka çarpıcı sonuç, modern yaşam tarzının kadınları daha çok aldatmaya yönelttiği yönündedir. Konunun uzmanları da bu görüşü paylaşmaktadır. Bu görüşü destekleyen bir araştırmaya göre, Amerika’da son yirmi yılda, kadınların eşlerini aldatma oranının yüzde 40 oranında arttığı yönündedir. Baştan beri hep erkeklerin eşlerini aldatmaya daha çok eğimli oldukları söylenir ama modern yaşam sayesinde aradaki fark kapanıyor gibi görünüyor.

Modern yaşam tarzı derken, kadınların iş hayatında daha fazla yer almaya başlamaları, sosyal hayatın çeşitlenmesi ve sosyal medyanın etkisi anlatılmak isteniyor. Çünkü eşlerini aldatan kadınların yüzde 35’i bunu iş arkadaşları ile yapıyor.

Ülkemizde yapılan bir başka araştırma ise aldatmak kavramı üzerine odaklanmış. Çıkan sonuçlar şu şekildedir:

  • Başka bir kişi ile cinsel ilişkiye girmek aldatmadır diyen kadınlar yüzde 88, erkekler yüzde 94
  • Başka bir kişi ile öpüşmek aldatmadır diyen kadınlar yüzde 51, erkekler yüzde 69
  • Sanal ortamda seks yapmak aldatmadır diyen kadınlar yüzde 42, erkekler yüzde 64
  • Başka bir kişi ile el ele tutuşmak aldatmadır diyen kadınlar yüzde 35, erkekler yüzde 48
  • Başka bir kişiyi hayal etmek aldatmadır diyen kadınlar yüzde 17, erkekler yüzde 23
  • Başka bir kişi ile flört etmek aldatmadır diyen kadınlar yüzde 16, erkekler yüzde 21
  • Başka bir kişiye bakmak aldatmadır diyen kadınlar yüzde 6, erkekler yüzde 6

Ülkemizdeki kadınların aldatma oranını etkileyen önemli bir unsur, baskı ve zorla yapılan evliliklerdir. Eşin küçümseyici davranışları, pasif ya da güvensiz olması, saldırgan davranışlar, aşırı kıskançlık ve alkol kullanımı da aldatmayı etkileyen diğer unsurlardır.

Ülkemizde aldatma oranları konusunda daha fazla bilgiyi şirketimize gelerek öğrenebilirsiniz. Bunun yanında eğer bir özel dedektiflik hizmeti almak istiyorsanız şirketimiz en güvenilir ve hızlı hizmeti vermektedir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler