Velayet Davasında Neden Dedektif Tutmalıyım?

Velayet Davasında Neden Dedektif Tutmalıyım?

Dedektiflik hizmetleri veya araştırma hizmetleri, niteliği itibariyle özel güvenlik sektörü içinde yer alan hassas alanlardan biridir. Bu yönde talepler artmaya başladıkça, bütün ülkeler özel dedektiflik mesleğinin esas ve yöntemlerini belirlemek üzere yasa çıkarma hazırlıkları yapmaktadır.

Velayet Davasında Neden Dedektif Tutmalıyım?

Bizde de durum farklı değil. Ancak bizde bu hazırlıklılar yirmi bir yıl öncesinden başlamasına rağmen maalelesef yol alınamamıştır.

Uluslararası Özel Dedektif Dernekleri Federasyonu da dedektiflik mesleğinin hakkıyla yapılmasını sağlamak amacı ile bir takım standartlar tespit etmiştir. Ülkemizde 2007 yılında kurulan Özel Dedektifler Derneği de bu federasyona üyedir ve yapılan çalışmaları esas alarak hem özel dedektiflik yasa taslağını yeniden ele almıştır hem de mesleğin kaliteli ve ciddi bir şekilde yapılmasını sağlamak amacı ile Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği çıkarmıştır.

Bunun yanında bir de Disiplin Komitesi kurmuş ve kurallara uygun faaliyet göstermeyen üyelerini izlemeye, hizmet bekleyen kişi veya kuruluşlardan gelen şikayetleri değerlendirmeye ve gerekli durumlarda disiplin cezaları uygulamaya başlamıştır.

Derneğe üye olan bütün özel dedektiflik büroları, bu çerçevede hizmet vermektedir ve yapılan çalışmalar dedektiflik mesleğinin gelişmesi için yararlı olmuştur.

Özel dedektiflik büroları, araştırma hizmetleri kapsamında velayet araştırma hizmetleri de vermektedir. Evlilik devam ettiği sürece çocukların velayeti anne ve baba üzerindedir. Ancak bir boşanma durumunda çocuklar henüz reşit olmamışlarsa, ortak kullanılan bu velayet hakkının ayrılan eşlerden hangisi üzerinde olacağına mahkeme karar verir. Eşlerden biri velayet davası açarak, çocukların velayetini almak isteyebilir. Bunun anlamı, çocukların bakımı ve eğitimi konusunda, onların çıkarları doğrultusunda sorumluluğu üzerine almaktır.

Mahkeme, çocuğun mevcut sosyal durumunu, ruhsal durumunu, eşlerin imkanlarını ve çocuğun okul ve arkadaş çevresini dikkate alarak bir karar verir. Velayet hakkını talep eden tarafın, düzgün bir işinin olması, yaşam düzeninin çocuğun gelişimine uygun olması, çocuğun maddi ve manevi ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayabilmesi, gereken ilgi ve sevgiyi gösterebilmesi çok önemlidir.

Genel olarak çocukların velayeti anneye verilse de eşlerin sosyal durumlarına ve ahlak düzeylerine bağlı olarak babaya verildiği de olmaktadır.

Bir tarafın velayet hakkını alabilmesi için, yukarıda sayılan kriterlere sahip olması ve bunu kanıtlaması gerekmektedir. Ya da tam tersi, karşı tarafın bu kriterlere uymadığının kanıtlanması gerekir. Her iki durumda da bir takip ve araştırma gerekmektedir. Taraflar bunu kendi imkanları ile yapmaya çalışsalar da, zaman kazanmak için bu işi daha iyi yapacak kişi veya kuruluşlardan destek almak da tercih edilen bir yöntemdir.

Özel dedektifler veya araştırma görevlileri, dedektiflik mesleğinin etik kuralları içinde bu tür talepleri çok kısa sürede sonuçlandırabilmektedir.

Velayet davasında dedektif tutmanın faydaları konusunda daha fazla bilgi almak için, vakit geçirmeden şirketimize geliniz. Hem bu hizmetin detaylarını, hem de bu konuda alınacak bir özel dedektiflik hizmetinin koşullarını öğrenebilirsiniz.

Merak Edilenler

Merak Edilenler