Yasal Özel Dedektif Tutmak

Yasal Özel Dedektif Tutmak

Özel dedektiflik firmalarının ya da özel araştırma kuruluşlarının faaliyetlerinin yasal olup olmadığı sık sık tartışma konusu oluyor. Ancak baştan söylemek gerekir ki evet özel dedektiflik faaliyetleri gerçekleştirmek ve ihtiyaç durumuna göre özel dedektif tutmak tamamen yasaldır.

Yasal Özel Dedektif Tutmak

Bu tartışmaların temelinde yürürlükte bir özel dedektiflik yasasının çıkmamış olması yatmaktadır. Gerçekten de 1994 yılında başlatılan çalışmalara ve bugüne kadar gösterilen bütün gayretlere rağmen bu yasa çıkarılabilmiş değil. Özel dedektiflik yasasının çıkarılamamış olması ciddi bir eksikliktir ama bu durum gerçekleştirilen faaliyetlerin yasal olmadığı anlamına gelmemektedir.

Bir kere özel dedektiflik firmaları birer ticari kuruluştur ve farklı amaçlar ile kurulan diğer ticari kuruluşlardan farklı değildir. Kuruluş amaçlarına uygun şekilde hizmet vermekte ve bunun karşılığında hizmet talep eden kişi ve kuruluşlardan ücret almaktadır. Bu yüzden de bir şirketin kurulması ve faaliyete geçmesi için yürürlükte bulunan yasalar neyi gerektiriyorsa, özel dedektiflik firmaları da bunlara uymak zorundadır. Belediye, vergi dairesi veya gerekli kuruluşlara yapılacak bildirimler ve yükümlülüklere özel dedektiflik firmaları da tabidir.

Ancak bir özel dedektiflik yasası çıkmış olsaydı, doğrudan bu mesleği ifa etmek için gerekli kuruluş ve çalışma esasları ayrıca belirlenmiş olacaktı. Faaliyetlerin denetlenme yöntemi, koşulları ve sorumluluklar ayrıca tespit edilmiş olacaktı. Bu noktalarda eksikler olsa da bu durum faaliyetlerin yasal olmadığı anlamına gelmiyor elbette.

Bu noktada 2007 yılında kurulan Özel Dedektifler Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’nin gösterdiği çabaları inkar etmemek gerekiyor. Dernek, özel dedektiflik yasa taslağı üzerinde ayrıntılı çalışmalar yapmış, yeni öneriler getirmiş ve bir kere daha Meclis gündemine alınması konusunda girişimlerde bulunmuştur. Bunun yanında dernek, mesleğin yabancı ülkelerdeki uygulamalarını incelemiş ve 2008 yılında Özel Dedektifler Derneği Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliği’ni çıkarmıştır. Bu yönetmelik, önemli bir yasal boşluğu doldurmakta ve özel dedektiflik mesleğinin ülkemizde dünya standartlarında gerekleştirilmesine imkan vermektedir.

Fiilen kırk yıla yakın bir süredir ülkemizde özel dedektiflik hizmetleri verilmektedir ancak meslek olarak henüz beklenen seviyeye çıkabilmiş değildir. Yine de profesyonel olarak hizmet veren özel dedektiflik firmalarının sayısı ülke genelinde yüzün üzerindedir. Üstelik bu firmaların büyük bir kısmı Özel Dedektifler Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği’ne üye olmuşlardır. Faaliyetlerinin ne kadar standartlara uygun gerçekleştirildiğini kanıtlamak amacı ile de firmalarında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kurmuşlar ve akreditasyon kuruluşlarından bu sistemlerin belgelerini almışlardır.

Şirketimiz Sherlock Holmes Özel Dedektiflik ve Araştırma firması da aynı profesyonel yaklaşımı sergilemekte ve kişi ve kuruluşlardan gelen takip ve araştırma hizmetlerini, hızlı, kaliteli ve güvenilir bir şekilde karşılamaktadır.

Kısaca özel dedektif tutmak yasalara uygundur ve bütün özel dedektiflik firmaları mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde hizmet vermektedir.

Merak Edilenler

Merak Edilenler